Niemal tak słynny jak warszawska Syrenka, paryska Wieża Eiffla czy Statua Wolności na Liberty Island – Most Karola – imponująca czternastowieczna budowla, stale okupowana przez turystów.

Potężny zabytek, oparty na szesnastu filarach, rozciągający się na długość 500 metrów i mający szerokość 10 metrów. Zbudowano go na wzór niemieckiego mostu w Trierze.

Praga | Most Karola o wschodzie słońca

Praga | Most Karola o wschodzie słońca (Praga by J . na licencji CC BY 2.0)

W sezonie turystycznym oblegany przez sprzedawców, stargany i kataryniarzy. To jedyny most na świecie, zbudowany w okresie średniowiecza, mający taką rozpiętość przęseł. To historyczna budowla, która była świadkiem koronacji czeskich królów, turniejów oraz bitew, z których te najsławniejsze toczyły się ze Szwedami w czasie wojny trzydziestoletniej.

Budowa mostu

Budowę mostu rozpoczął Karol IV Luksemburski w 1357 roku. Sam osobiście wmurował kamień węgielny pod jego budowę. Konstrukcją mostu zajął się Petr Parleř. Skończono go jednak tak naprawdę w XVI wieku a pierwszą figurkę świętego, Jana Nepomucena, ustawiono na Moście Karola w roku 1638. Według legend ma ona przynosić wszystkim szczęście – wystarczy ją dotknąć. W osiemnastym wieku dołożono do tej kolekcji kolejnych 29 figur świętych.

Konsultacje z astrologami

Zanim most powstał poproszono o konsultacje… astrologów. Wybrali oni najkorzystniejszą datę i godzinę rozpoczęcia budowy na rok 1357, 9 lipca o godzinie 5:31. Suma cyfr dawał potężne wibracje ochronne.

Wierzono, że to magiczne działanie zapewni mostowi ochronę i przetrwanie przez wieki. Kamienie, które wybrano do budowy to piaskowce, a legenda głosi, że zaprawę murarską łączono z kurzymi jajami by stawała się bardziej trwała.

Brama Mostowa

Most ma kształt litery S i wcale od początku nie nazywano go imieniem fundatora. Mostem Karola stał się dopiero w 1870 roku. Na most prowadzi Brama Mostowa, uznana za najpiękniejszą na naszym kontynencie.

Zamykana niegdyś starą, ciężką kratą była fragmentem wieży obronnej, w której w więziono dłużników. Wieża sama w sobie jest bardzo ciekawa. Liczy niemal 140 stopni, a widok z niej zapiera dech w piersiach. Można stąd podziwiać Stare Miasto.

W styczniu 2012 roku Most Karola stał się przedmiotem skandalu. Długi miejskiego ratusza wobec spółdzielni mieszkaniowej sprawiły, że Most został zablokowany przez komornika.

Praga | Most Karola jest jedną z najczęściej odwiezanych atrakcji w Pradze

Praga | Most Karola jest jedną z najczęściej odwiezanych atrakcji w Pradze (Charles Bridge by Steven Lilley na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Tęczowy Most w Tokio Tęczowy Most w Tokio
Stolica Japonii, Tokio, to główne (i bezkonkurencyjne) centrum polityczne, finansowe, medialne, rozrywkowe i...
Dolina Narcyzów Dolina Narcyzów
Dolina Narcyzów jest położona w uroczysku Kireszi, 4,5 km od miasta Chust i 110 km od Użgorodu na Zakarpaciu. Tutaj...