Idealnie harmonizujące ze sobą historyczne i nowoczesne style architektoniczne, wspaniałe mosty, niezapomniane panoramy, jedna z najpiękniejszych europejskich starówek, unikatowe piwo i legendarna gościnność mieszkańców – taka właśnie jest Praga – stolica Czech.

Praga | Most Karola po zachodzie słońca

Praga | Most Karola po zachodzie słońca (Charles Bridge by Night by Alistair Young na licencji CC BY 2.0)

Praga uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Europie. Każdego roku odwiedzają ją miliony turystów z całego świata.

Stolica Czech, nazywana także: „Sercem Europy”, „Złotą Pragą” czy „Złotym Okrętem na Wełtawie”, jest miastem o niebywałej historii.

Historia miasta

Dzisiejszy teren Pragi był podobno zasiedlony już w epoce neolitu. Od 870 roku miasto funkcjonowało jako gród. Wtedy właśnie wybudowano wspaniały Zamek Praski – siedzibę władców państwa czeskiego.

Najlepszy okres rozwoju miasta miał miejsce w 2. połowie XIV wieku, kiedy królował Karol IV. Dzięki niemu Praga stała się stolicą cesarstwa. Uczynił ją jednym z najbardziej reprezentatywnych ośrodków chrześcijańskiej Europy.

Okres panowania cesarza niemieckiego Rudolfa II Habsburga (XVI wiek) był kolejnym „złotym wiekiem” dla Pragi. Stworzono tu ważne centrum polityczne, kulturalne oraz społeczne Środkowej Europy.

W 1918 roku, kiedy skończyła się I wojna światowa, powstała Republika Czechosłowacka, a jej stolicą została właśnie Praga. Po jej rozpadzie, w 1993 roku, powstały dwa odrębne państwa: Republika Czeska oraz Republika Słowacka.

Praga | Widok na Stare Miasto i Most Karola

Praga | Widok na Stare Miasto i Most Karola (Prague by Yannick Loriot na licencji CC BY 2.0)

Geografia Pragi

Praga położona jest w samym centrum Republiki Czeskiej. Jej powierzchnia wynosi około 496 km kwadratowych i zamieszkuję ją około 1,2 miliona ludzi.

Praga ulokowana jest w dorzeczu Wełtawy wśród dziewięciu wzgórz: Opys, Letna, Vitkov, Karlov, Skalka, Větrov, Emauzy, Karlov, Wyszyhrad oraz Petrin – najwyższy szczyt.

Architektura

Architektura Pragi jest bardzo zróżnicowana. Zobaczymy tu wspaniałe budowle w stylu barokowym, renesansowym, gotyckim oraz romańskim.

Niesamowite zabytkowe centrum miasta zostało docenione i od 1992 roku znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Praga | Praga uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Europie

Praga | Praga uznawana jest za jedno z najpiękniejszych miast w Europie (by Pexels na licencji Pixabay)

Atrakcje

Obowiązkiem każdego turysty odwiedzającego Pragę jest zwiedzenie starówki. Stary Rynek przepełniony jest urokliwymi XI-wiecznymi kamienicami oraz pięknymi kościołami i katedrami.

Kolejnym punktem wartym uwagi jest Wieża Mostowa oraz Most Karola – symbol Pragi. Jest to jeden z najstarszych zachowanych mostów kamiennych na świecie.

Inne praskie "must see" to: Wyszyhrad – najstarsza siedziba książąt czeskich, Zamek Praski, Czerwona Wieża, Kaplica Betlejemska czy Tańczący Dom.

Praga to prawdziwa kopalnia zabytków i muzeów. Nic dziwnego, że przyjeżdżają tu rzesze turystów nie tylko z Europy, ale i z całego świata.

Kuchnia

Gdy już zmęczy nas całodzienne zwiedzanie, najlepszym sposobem na odpoczynek będzie zimne piwo w jednej z tradycyjnych, praskich kawiarenek. Czechy słyną ze swojego wyśmienitego piwa, nie bez powodu więc ich stolica nazywana bywa czasem „złotym miastem”.

Zawsze warto przekąsić coś do piwa. Kuchnia czeska słynie ze swej kaloryczności. Do jej specjałów należą: knedliki, schabowy z ziemniakami, gulasz oraz ciasto drożdżowe o nazwie buchty na deser.

Praga | Obowiązkiem każdego turysty odwiedzającego Pragę jest zwiedzenie Starówki

Praga | Obowiązkiem każdego turysty odwiedzającego Pragę jest zwiedzenie starówki (Prague by Pedro Szekely na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Twierdze nad Bosforem Twierdze nad Bosforem
Oblężenie Konstantynopola było przygotowywane przez Turków już pod koniec XIV w. Wtedy powstała pierwsza twierdza...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...