Ukryte

Jedno z najpiękniejszych miast Europy nie ucierpiało tak bardzo jak pozostałe w czasie II wojny światowej. Perła architektoniczna, pełna wspaniałych zabytków, gości obecnie ponad cztery miliony turystów rocznie, wśród których prym wiodą żądni nowości Brytyjczycy.

Nic w tym dziwnego, że tak chętnie odwiedzają Pragę cudzoziemcy z Europy Zachodniej. Tu jest dla nich naprawdę pięknie i tanio.

Praga | Sherlock Holmes Restaurant
Praga | Sherlock Holmes Restaurant (by shadowgate )

Klejnot Europy

Praga jest miastem o niezwykle starym rodowodzie. Historia wskazuje już na rok 200 p.n.e., kiedy na tych terenach znajdowały się jeszcze plemiona celtyckie.

Dzisiejsza Praga to prawie pół tysiąca kilometrów kwadratowych powierzchni, zamieszkałej przez niemal półtora miliona prażan. Popularność zabytkowej stolicy sprawia, że plany wycieczek i zwiedzania należy robić z dużym wyprzedzeniem, a na niektórych obiektach warto znaleźć się już wczesnym rankiem by uniknąć tłoku. Dlaczego miasto jest tak oblegane? Po pierwsze dlatego, że jest piękne. Po drugie dlatego, że bardzo przyjazne dla turystów, a co za tym idzie nie jest to wyprawa tak kosztowna jak winnych europejskich miastach.

Podróż do Pragi...

Polacy do Pragi mogą dostać się bardzo łatwo. Republika Czeska, której to miasto jest stolicą od 1918 roku, ma naprawdę znakomitą sieć autostrad. O czym musimy pamiętać? Na pewno o wykupieniu winiety. Poleca się zakup takowej na czeskiej stacji benzynowej. W porównaniu z Polską taka winieta może kosztować nawet do 30 % taniej. Tygodniowa to koszt rzędu 35 PLN czyli 200 CZK.

Jeśli nie mamy do dyspozycji pojazdu osobowego zawsze zostaje nam pociąg. Republika Czeska to także miejsce, w którym doskonale rozbudowana jest infrastruktura kolejowa. Na każde 100 kilometrów kwadratowych powierzchni przypada aż kilkanaście kilometrów linii kolejowych. Można też skorzystać z opcji lotu samolotem. Doskonałym punktem wylotowym są porty lotnicze zarówno w Warszawie jak i w Krakowie. Jednak ceny są tutaj już znacznie wyższe niż w innym wypadku.

Praga | Panorama miasta
Praga | Panorama miasta (by laurapadgett )

Ceny w stolicy Czech

Ceny w stolicy są naprawdę atrakcyjne. Polskiej złotówce odpowiada sześć czeskich koron. Dlatego cena 20 CZK za bochenek chleba nie wydaje się jakoś specjalnie wygórowana. Za porządny obiad w restauracji zapłacimy około 30-40 PLN (oczywiście w przeliczeniu) a za przejazd taksówką na lotnisko około 60 PLN.

Zainteresują Cię również

Republika Czeska – kraj dwóch światów Republika Czeska – kraj dwóch światów
Pierwszego stycznia 2009 roku nasi sąsiedzi wprowadzili ustawę, umożliwiającą legalny zakup i posiadanie...
Symbole Holandii Symbole Holandii
Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym...
Symbole Włoch Symbole Włoch
Z czym kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z pyszną kuchnią, wspaniałymi zabytkami, karnawałem w Wenecji, gondolami...
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...
Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...

Noclegi także są korzystnie wycenione. Nie brakuje w tym mieście ciekawych i wygodnych hoteli, w których za nocleg zapłacimy w granicach 400 czy 500 czeskich koron czyli około 70-80 polskich złotych. To naprawdę atrakcyjna cena a takie spotkamy już w hotelach Prokopka czy Levir. Inne miejsca są już droższe i w przypadku pięciogwiazdkowego hotelu Antik musimy zapłacić w okolicach 2000 koron czeskich za noc.