Praga czeska to miasto znane na całym świecie. Od wieków zachwyca magicznym czarem, który kusi wielu turystów. Nic więc dziwnego w tym, że miłośnicy historii szukają na temat miasta nad Wełtawą jak najwięcej rzetelnych informacji.

Praga | Miejska Starówka nocą

Praga | Miejska Starówka nocą (old town by Davidlohr Bueso na licencji CC BY 2.0)

Prehistoryczne czasy Pragi

Czeski historyk František Palacký twierdzi, że prehistoryczne czasy z dziejów Pragi sięgają niemal w głąb tajemnic i baśniowych legend. Prawdą jest jednak, że archeolodzy są zdania, iż pierwsi osadnicy pojawili się nad Wełtawą cztery tysiące lat przed naszą erą. Później na tych ziemiach zamieszkiwali Celtowie a w IV wieku n.e. zadomowili się Słowianie. Byli to tutejsi rolnicy a ich grodziska nazywały się Zámka, Podhůří, Hostia, Butovice, Šárka.

Zamek Praski

Około IX wieku powstał Zamek Praski na terenie Hradczan. Zbudowano go mniej więcej około 850 roku naszej ery. Towarzyszy mu do dziś piękna legenda o czeskiej księżniczce Libuszy, która miała, niczym Kasandra, nadprzyrodzony dar jasnowidzenia i sama wybrała to miejsce na siedzibę praskich królów i stolicę państwa.

Czas rozkwitu

Czas rozkwitu pada na okres panowania króla Wacława II. Wiek XI i XII jest czasem kiedy Praha staje się miejscem mieszkania czy przybywania wielu kupców a także ulubionym miejscem osiadania na stałe także dla Niemców, Żydów czy innych przedstawicieli narodów europejskich. Niemcy stworzyli nawet własne autonomiczne miasto św. Gawła na prawym brzegu Wełtawy. Zresztą aż do XVIII wieku Praha nie była wcale jednolitym organizmem. Tworzyły ją niejako pomniejsze miasteczka i osady: Stare Miasto, Malá Strana, Nowe Miasto, Hradczany i Wyszehrad.

Praga | Widok na kościół św. Wita

Praga | Widok na kościół św. Wita (Catedral de San Vito, Praga by Enrique Fernández na licencji CC BY 2.0)

Karol II

Jednym z najambitniejszych władców czeskich był Karol II. To on przebudował Hradczany oraz wybudował w XIV wieku praski uniwersytet. Kolejny raz czasy swojej świetności przeżywała Praga za panowania Rudolfa II z dynastii Habsburgów. Dzięki temu władcy do stolicy Czech ściągnęło wiele arystokratycznych rodzin w dobie XVII wieku. W zasadzie aż do połowy XIX wieku i znanej powszechnie Wiosny Ludów, Praga była tak naprawdę w orbicie wpływów niemieckich. To dopiero Zjazd Słowiański uczynił z niej na powrót typowo słowiańskie miasto.

Potem losy Pragi było dosyć burzliwe. Po I wojnie urosła w siłę po to by w II wojnie stać się stolicą Protektoratu Czech i Moraw a w 1948 roku popaść w uzależnienie od ZSRR. Państwo stało się wolne w 1989 roku, po aksamitnej rewolucji i dziś cieszy się zasłużoną suwerennością oraz uznaniem.

Czechy | Most Karola w Pradze

Czechy | Most Karola w Pradze (Charles Bridge by Karel Macalik na licencji CC BY 2.0)

Legenda o Pradze

Czy z dawnych, średniowiecznych legend coś mamy w Pradze naprawdę? Z pewnością samą nazwę stolicy. Czeskie słowo práh będące podstawą nazwy stolicy oznacza próg domu. A przecież słowa legendy o Libuszy wyraźnie wskazują na to, że jasnowidząca księżniczka rozkazała budowniczym stawiać gród w miejscu, w którym spotkają człowieka ciosającego próg własnego domostwa. Zresztą, według tej starej legendy, Libusza przepowiedziała miastu, że zyska sławę w całym świecie. Najwyraźniej czeska księżniczka nie pomyliła się ani odrobinę.

Zainteresują Cię również

Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Historia Hiszpanii Historia Hiszpanii
Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Historia Dubaju w pigułce Historia Dubaju w pigułce
Przez długie wieki Dubaj był wioską rybacką, znaną przede wszystkim z połowu pereł. Błyskawiczny rozwój miasta...
Historia Chin Historia Chin
Mówiąc o historii Chin należy brać pod uwagę obszar kulturowy i językowy, a nie tylko obecnie istniejąca Chińską...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...