Łatwiej będzie wybrać odpowiedni czas na podróż do Czech, znając nieco bliżej warunki klimatyczne i pogodowe naszych sąsiadów. Mimo położenia w strefie klimatu umiarkowanego, Czechy posiadają klimat bardziej kontynentalny, niż ich sąsiad Niemcy.

Leżą w strefie przejściowej od klimatu środkowo-europejskiego oceanicznego do wschodnio-europejskiego kontynentalnego. Zimy są z zasady łagodne, lata niezbyt gorące, a mogą być lokalnie nawet chłodne.

Czechy | Kolorowe kamienice w Hradec Králové
Czechy | Kolorowe kamienice w Hradec Králové (by emmanueldyan )

Opady deszczu

Przestrzenne zróżnicowanie kraju poprzez kilka dolin i liczne łańcuchy górskie wnosi swoje akcenty do klimatu Czech. Jest przyczyną bardzo rożnych ilości opadów w poszczególnych regionach. Wysokie sumy rocznych opadów powyżej 1200 mm notuje się na północno-zachodnich stokach górskich. Wilgoć niesiona zachodnimi wiatrami znad Atlantyku spada tutaj w postaci deszczu. Na osłoniętej od wiatrów stronie gór występuje znacznie mniej opadów deszczu i śniegu, południowy wschód Moraw i północno-zachodnie Czechy są szczególnie osłonięte i suche.

W nisko położonych dolinach opady zimą nie zawsze występują w postaci śniegu. Wysoko w górach śnieg może się utrzymywać prawie przez pół roku. Najniższe temperatury mogą sięgać nawet -30°C.
Od maja/czerwca robi się wyraźnie cieplej, a latem może być w lipcu i sierpniu także powyżej +30°C. Jedynie w górach można spotkać łagodniejsze temperatury. Z opadami trzeba się liczyć również w miesiącach letnich.
Jesień bywa ciepła na początku, od października staje się zdecydowanie chłodniej.

Idealny czas na podróż do Czech

Idealny czas podroży do Czech zależy oczywiście od tego, co chcecie tam robić. Przez cały rok można z powodzeniem zwiedzać czeskie miasta. Na przykład zima w Pradze jest całkiem sucha, podczas gdy wiosną, w maju, można oczekiwać dużej ilości deszczu.

Zima

Miesiące zimowe są odpowiednie dla miłośników sportów zimowych wszelkiego rodzaju. Warunki śniegowe w górach są zwykle bardzo dobre, ale może być też bardzo zimno. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim okres od stycznia do końca marca – na pewno jest wtedy śnieg, a trasy są przygotowane.

Czechy | Widok na Pragę - stolicę Czech
Czechy | Widok na Pragę - stolicę Czech (by lendog64 )

Lato

Jeśli planujecie spędzić urlop aktywnie, na świeżym powietrzu, jedźcie do Czech latem od czerwca do sierpnia. Przy czym w wysokich górach może jeszcze w czerwcu leżeć śnieg. Lipiec i sierpień są, jak wszędzie w Europie Środkowej, miesiącami wakacyjnych urlopów. Kto woli mieć więcej spokoju, powinien wybrać się raczej późną wiosną albo na początku jesieni.

Przede wszystkim wrzesień potrafi zaskoczyć ciepłymi dniami i stabilną pogodą, co daje doskonałą okazję do wędrówek, wspinaczek, jak i zwiedzania miast.

Czechy, to nie tylko zabytki architektury, legendarne piwo i piękne krajobrazy, ale też liczne źródła lecznicze i uzdrowiska o różnych specjalizacjach. To też może być doskonały cel podróży do Czech.

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Język maltański – rozmówki Język maltański – rozmówki
Język maltański jest oficjalnym językiem Malty. Maltańczycy mogą pochwalić się również doskonałą znajomością języka...

Czechy | Zamek Loket
Czechy | Zamek Loket (by brighton )