Jedno z najsłynniejszych europejskich miast nad Wełtawą jest jednocześnie jednym z najstarszych. Mimo tej historycznej bogatej szaty nie brakuje w Pradze również i zjawisk bardziej współczesnych, które przyciągają turystów z całego świata.
Praga | Tańczący Dom (Prague - Dancing house by jim na licencji CC BY-SA 2.0)
Fontanna Křižíkova
Jednym z takich niewątpliwych „cudów” współczesnej technologii jest odrestaurowana w 1991 roku ponad stuletnia Fontanna Křižíkova. Arcydzieło to postawiono z okazji wielkiej wystawy światowej w 1891 roku. Przeprowadzona sto lat później restauracja zabytkowej fontanny uczyniła z niej niebywały światowy fenomen. Dzieje się tak dzięki ogromnej ilości wodnych obiegów instalacji, które są zasilane przez pięćdziesiąt pomp i zakończonych przez ponad 3000 dysz. Tym wodnym cudom towarzyszy ponad 1200 kolorowych reflektorów i około 50 głośników, z których płynie wspaniała muzyka. Dzięki temu przy fontannie wykonuje się przedstawienia teatralne i muzyczne. Instalacja wodna ma długość niemal 2 kilometrów. Dzięki temu spektakl może jednorazowo zobaczyć około 6000 ludzi! A w programie: (sterowanym komputerowo) muzyka rozrywkowa, filmowa, klasyczna.
Bilety można kupić przed każdym seansem a koszt ich wynosi jakieś 200 koron czeskich.
Tańczący Dom
Inną w miarę współczesną atrakcją jest oczywiście słynny praski Tańczący Dom, zwany pieszczotliwie Ginger i Fred na cześć dwójki najsłynniejszych hollywoodzkich tancerzy. Zaprojektował go Frank Gehry – Amerykanin, a każde jego piętro ma innych rozkład pomieszczeń. Budynek wygląda bardzo wdzięcznie, zarówno z bliska jak i z daleka. Na jego najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy.
Pomnik Ofiar Komunizmu
Inną ciekawostką miasta nad Wełtawą jest Pomnik Ofiar Komunizmu. Zaprojektował go Olbram Zoubek,a pomnik przedstawia bardzo sugestywny pomnik ujmujący istotę komunistycznego reżimu. To obraz stopniowo zanikającego człowieka, który zostaje zredukowany do zaledwie widocznych strzępów.
Praga | Pomnik Ofiar Komunizmu (Prague 29 oct. 2015 by Greger Ravik na licencji CC BY 2.0)
Muzeum Zabawek
Na Hradczanach warto z dziećmi szczególnie, odwiedzić Muzeum Zabawek. Większa ich część pochodzi z prywatnej kolekcji. Są wśród nich lalki zarówno europejskie jak i amerykańskie. Jednak te najstarsze są na pierwszej kondygnacji. Na II piętrze można obejrzeć już całkiem współczesną kolekcję laleczek Barbie z lat 1959- 1999.
Metro
A na koniec zawsze warto wsiąść do metra. Dlaczego? Na odcinku pomiędzy stacjami I.P.Pavlova - Vyšehrad metro wcale nie jedzie pod ziemią! Otóż wagony kursują na moście naziemnym. Dzięki temu mamy niepowtarzalną szansę na obejrzenie niezapominanego widoku Pragi ponad miejskimi dachami.
Zainteresują Cię również