Pierwszego stycznia 2009 roku nasi sąsiedzi wprowadzili ustawę, umożliwiającą legalny zakup i posiadanie określonych ilości narkotyków. W związku z tym wielu młodych Polaków już planuje wycieczkę za czeską granicę.

Będąc już na terenie republiki warto jednak zainteresować się także tym, co Czesi mają do zaoferowania odwiedzającym ich kraj turystom.

Czechy | Praskie Stare Miasto

Czechy | Praskie Stare Miasto (by Aidas Zubkonis na licencji FreeImages)

Dwa w jednym

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że Republika Czeska to kraj dwóch narodowości, a właściwie... dwóch państw. Obok liberalnych, bezwyznaniowych Czechów mieszkają tam również bardzo konserwatywni i bogobojni Morawowie.

Jeśli przebywamy w części kraju należącej do tej drugiej nacji, lepiej żebyśmy nie nazywali mieszkańców "Czechami". Traktują to oni jako wielką obrazę i główny powód do niechęci wobec Polaków.

Do Czechów należy Praga, Sedlec, Pilzno, Karlowe Wary czy Karkonosze. Na terenie Moraw znajdują się z kolei takie miejscowości, jak chociażby Jesioniki, Ołomuniec czy Morawski Kras.

Czeskie perełki turystyczne

Praga, stolica Republiki Czeskiej to miasto wyjątkowo malownicze i bogate w atrakcje czekające na zwiedzających. Jedną z praskich pereł jest stare miasto z rynkiem, na którego wieży umieszczony jest Orloj – wzbudzający duże zainteresowanie turystów zegar astronomiczny.

Kolejną atrakcyjną lokalizacją jest Most Karola, czyli deptak udekorowany gelerią kamiennych rzeźb. Odwiedzając Pragę warto również wybrać się na Drogę Królewską – deptak otoczony przez liczne zabytki.

W miejscowości Karlstejn, zlokalizowanej w samym centrum kraju, na zwiedzających czeka unikalna atrakcja – Muzeum Szopek Bożonarodzeniowych oraz Zamek Karola Czwartego.

Na zachodzie Czech mieszczą się Karlowe Wary z jedną z największych cerkwi na świecie oraz Pilzno – ojczyzna słynnego piwa.

Na wschód wybrać się powinni przede wszystkim fani wycieczek górskich. Znajduje się tam między innymi Harrahovo znane Polakom między innymi z konkursów skoków narciarskich (znajduje się tam skocznia mamucia).

W Jičínie w Czechach północnych co roku odbywa się festyn dla dzieci, podczas którego spotkać można bohatera słynnej, lubianej przez Polaków postaci bajowej – Rumcajsa.

Czechy | Brno – miasto na Morawach

Czechy | Brno – miasto na Morawach (by Jan Zabroda na licencji FreeImages)

Uroki Moraw

Na terenie Moraw znajduje się raj dla wszystkich grotołazów – w ich północnej części zlokalizowane są liczne skupiska jaskiń. W tym rejonie znajduje się też między innymi największa barokowa rzeźba w Europie Środkowej – morowa kolumna w Ołomuńcu.

W południowej części Moraw znajdziemy szereg jaskiń, a także tradycyjne winnice. W miejscowości Žďár nad Sázavou znajduje się z kolei osobliwa atrakcja – kościół, który z lotu ptaka wygląda jak gwiazda.

Kuchnia w Republice Czeskiej

Chyba wszyscy kojarzymy czeską kuchnię narodową przede wszystkim z knedliczkami, zarówno tymi ze śliwkami, jak i z mięsnym farszem. Jest to oczywiście jeden ze specjałów, ale u naszych sąsiadów znajdziemy jeszcze wiele pysznych przepisów, którymi możemy się zainteresować. I tak, każdemu na pewno posmakują buchty – specjalne drożdzówki, smażony ser, a także słynne czeskie sosy, między innymi: śmietankowy, koperkowy i grzybowy.

Czeska kuchnia składa się zwykle z prostych składników, jednak ich połączenie daje niesamowite efekty kulinarne. Nie można oczywiście zapomnieć o piwie, które, zdaniem wielu, jest nawet lepsze niż nasze polskie!

Zainteresują Cię również

Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju
Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich...
Dubaj – placówki dyplomatyczne Dubaj – placówki dyplomatyczne
Jeszcze niedawno najbliższa placówka ZEA mieściła się w Berlinie. W Polsce Ambasada Zjednoczonych Emiratów...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka Dubaj współczesny – polityka, prawo, prawa człowieka
Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo będące federacją emiratów. Ustrój poszczególnych emiratów, a więc także i...
Gospodarka Dubaju Gospodarka Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie to jedno z najprężniej rozwijających się i najbogatszych państw zachodniej Azji. ...