Korona czeska (koruna česká, w skrócie "Kč") jest spadkobierczynią korony czechosłowackiej. Po rozpadzie Czechosłowacji na dwa państwa korona czechosłowacka obowiązywała jeszcze krótko w obu krajach na podstawie unii monetarnej.

W 1993 r. Czechy i Słowacja wprowadziły własne waluty. Początkowo każde z państw dodawało znaczki krajowe do starych banknotów, ale jeszcze w tym samym roku banki narodowe wyemitowały pierwsze serie banknotów czeskich i słowackich. Czechosłowackie monety pozostały w obiegu nieco dłużej.

Korona czeska

Korona czeska (Koruna by Cameron Adams na licencji CC BY-ND 2.0)

Korona czeska jest równa 100 halerzom. Obecnie monety halerzowe mają jedynie wartość pamiątkową, ponieważ władze Republiki Czeskiej wycofały je z obiegu. W 2003 r. wyszły z użycia monety o nominałach 10 i 20 halerzy. Najdłużej była w obiegu moneta pięćdziesięciohalerzowa, jednak podzieliła ona los pozostałych „czeskich groszy” w 2008 r.

Nominały będących w obiegu czeskich monet to: 1 Kč, 2 Kč, 5 Kč, 10 Kč, 20 Kč, 50 Kč; natomiast banknotów: 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč, 2000 Kč i 5000 Kč. Do niedawna w użyciu były również banknoty o nominałach 20 Kč i 50 Kč (co ciekawe, występowały równolegle z monetami o takich samych nominałach!). Banknot 20 Kč wycofano w 2008 r., natomiast 50 Kč – w kwietniu 2011 r.

Na banknotach widnieją wizerunki osób ważnych dla historii i kultury czeskiej: na 100 Kč przedstawiono króla Karola IV, na 200 Kč – Komeniusza, na 500 Kč – Boženę Nĕmcovą, na 1000 Kč – Františka Palackiego, na 2000 Kč – Emmy Destinn, a na 5000 Kč – Tomáša Garrigue Masaryka. Rewersy banknotów odwołują się w symboliczny sposób do postaci przedstawionych na awersach.

Korona czeska

Korona czeska (50 Czech Korun by Ricardo Liberato na licencji CC BY-SA 2.0)

Wszystkie monety czeskie mają na awersie: nominał, nazwę państwa, czeskie godło (lwa) oraz datę wybicia. Na rewersie widnieją natomiast nominał oraz odpowiednio: korona św. Wacława na monecie 1 Kč, klejnot wielkomorawski na 2 Kč, Most Karola na 5 Kč, pomnik narodowy Petrov na 10 Kč, pomnik św. Wacława na 20 Kč oraz panorama Pragi na 50 Kč. Monety o nominałach 1,2 i 5 Kč są stalowe, niklowane i mają kolor srebrny; 10 Kč jest miedziowana, 20 Kč pokryta jest mosiądzem, natomiast 50 Kč pokrywa się miedzią na pierścieniu zewnętrznym, a mosiądzem w środku.

Banknoty czeskie drukowane są na masywnym, wytrzymałym i elastycznym papierze. Każdy z nich zabezpieczony jest m.in.: po lewej stronie znakiem wodnym oraz po środku metalowym paskiem (częściowo ukrytym w papierze). Nominały od 1000 Kč wzwyż posiadają również znaczki zmieniające kolorystykę w zależności od kąta padania światła, umieszczone u góry, na lewo od metalowego paska. Banknot 1000 Kč, z nowymi ulepszonymi zabezpieczeniami, został wybrany w 2008 r. w światowym rankingu banknotem roku.

Zainteresują Cię również

Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Imprezy i festiwale w Dubaju Imprezy i festiwale w Dubaju
Dubaj to miejsce, w którym odbywają się rozmaite doroczne festiwale, targi i inne ciekawe wydarzenia. Największą...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....