Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem Szklarskiej Poręby czy wspinaczką na Szrenicę i Śnieżkę wybrać się z wizytą do naszych południowych sąsiadów.
Harrachov | W drodze ze stacji kolejowej do centrum miasta (by M.J.)
Kolej Izerska
Do Harrachova możemy dotrzeć np. malowniczą Koleją Izerską ze stacji Szklarska Poręba Górna. Pociąg jedzie około 30 minut.
Bilet kupujemy w Szklarskiej Porębie i jest on ważny aż do Harrachova – jeśli chcemy jechać dalej, musimy kupić nowy bilet u konduktora.
Trasa kolei, wiodąca przez Góry Izerskie, jest bardzo malownicza i na pewno warto skorzystać właśnie z tego środka transportu.
Alpejska wioska tuż za miedzą
Ze stacji musimy udać się do miasta cienistą leśną trasą. W końcu trafimy na osiedle ładnych domków jednorodzinnych, a stamtąd już tylko rzut beretem do centrum, gdzie naszym oczom ukarzą się zbocza Čertovej Hory (Czarcia Góra) z wyraźnie zarysowującymi się na nich skoczniami narciarskimi.
Harrachov jest miastem o niesamowitym klimacie. Jest bardzo czyste, zadbane i ze względu na swoje narciarskie tradycje (5 skoczni narciarskich!) kojarzy się z prześliczną alpejską wioską. Skocznie robią wrażenie nawet w środku lata.
Harrachov | Pociąg ze Szklarskiej Poręby Górnej do Harrachova (by M.J.)
Co warto zobaczyć w Harrachovie?
Aby zwiedzić Harrachov spokojnie wystarczy nam jednodniowy wypad do tej miejscowości.
Browar i huta
Na początek możemy zatrzymać się przy harrachovskiej hucie szkła (Novosad) i pobliskim browarze (Browar Harrachov). Założoną na początku XVIII w. hutę możemy oczywiście zwiedzić z przewodnikiem, a w browarze zażyć kąpieli piwnych. Jeśli jednak nie interesują nas tego typu atrakcje, możemy po prostu pospacerować po kompleksie i wypocząć w bufecie z kuflem zimnego, czeskiego piwa.
Harrachov | Browar i huta szkła (by M.J.)
Kapliczka
Opuszczając kompleks szklarsko-piwny koniecznie zajrzyjmy do pobliskiej, maleńkiej kapliczki św. Elżbiety.
Czy wiecie, że znajduje się w niej 10-kilogramowy szklany dzwon?
Harrachov | Pamiątki z Harrachova (by M.J.)
Spacer po mieście
Warto udać się także na niezobowiązujący spacer po centrum miasta, najlepiej kierując się ku widocznym gdzieś za zabudowaniami skoczniom.
Spacerując chłońmy klimat małego czeskiego miasta i skosztujmy specjałów lokalnej kuchni.
Na pewno na swojej drodze spotkamy wielu sprzedawców pamiątek – może warto kupić coś dla naszych bliskich wielbicieli skoków narciarskich?
Harrachov | Malownicze miasteczko ze skoczniami narciarskimi w tle (by M.J.)
Skocznie narciarskie w Harrachovie
Wspaniałe obiekty narciarskie, na których rozgrywały się najdonioślejsze wydarzenia sportowe, robią wrażenie. Największą z harrachovskich skoczni jest skocznia mamucia (K185), kolejne mają punkty konstrukcyjne na wysokości 125, 90, 70 i 40 metrów. Wszystkie mieszczą się na północnym zboczu Čertovej Hory.
Harrachov | Kolejka liniowa i skocznia mamucia (by M.J.)
Warto wspiąć się wyżej po schodkach wiodących z boku skoczni (należy wchodzić ostrożnie i dbać o swoje bezpieczeństwo!), by zobaczyć malowniczą panoramę miasta i by choć przez chwilę poczuć się jak Adam Małysz!
Jeśli nie lubimy się męczyć możemy skorzystać z oferty kolejki liniowej, która wiedzie przez dwie trasy: Harrachov-Čertová Hora (Delta) i Rýžoviště-Čertova Hora.
Harrachov | Widok ze schodów prowadzących na mamucią skocznię (by M.J.)
Zainteresują Cię również