Leżąca Europie Północnej Dania posiada typowy dla tego regionu klimat chłodny umiarkowany, a więc: umiarkowanie ciepłe lata i chłodne zimy. Ponieważ Dania jest prawie ze wszystkich stron otoczona wodą, przeważają tutaj wpływy morskie, łagodząc zimowe temperatury.
Dania | Najlepszy czas na podróż do Danii to miesiące od maja do września (by fotoblend na licencji Pixabay)
Mniejsze i większe wyspy Danii
Niewielka i stosunkowo płaska powierzchnia kraju wykazuje mało regionalnych różnic klimatycznych. Mówimy tutaj o głównej części Królestwa Danii, czyli o Jutlandii, Zelandii, Fionii i kilku innych dużych wyspach.
Nawiasem mówiąc, Dania liczy 1419 większych i mniejszych wysp, z których 443 są nazwane, a 72 zamieszkane. Możliwa jest oczywiście podróż do autonomicznych regionów Danii, czyli na Wyspy Owcze i na Grenlandię, ale trzeba stwierdzić, że nie będzie to raczej typowy wakacyjny wyjazd.
Deszczowo, ale pięknie!
Ogólnie jest Dania krajem chłodnym i deszczowym. Pada przeciętnie przez 150 dni w roku (w tym ok. 30 dni są z opadami śniegu).
Roczne przeciętne temperatury wahają się wokół wartości 7,5°C. Przeciętne temperatury najwyższe nie przekraczają nawet latem 20°C i rzadko bywa naprawdę gorąco. Natomiast zimą również rzadko zdarzają się bardzo niskie temperatury.
Wyraźny staje się tutaj wpływ Golfstromu, który ciepło Atlantyku przenosi do Danii i zapewnia stosunkowo łagodne zimy.
Przez cały rok występują znaczące opady, przy czym maj i czerwiec uchodzą za najbardziej suche.
Dania | Woda w duńskich morzach najcieplejsza jest między lipcem a wrześniem (by kordi_vahle na licencji Pixabay)
Najchłodniej w Jutlandii
Najchłodniejszym regionem jest Jutlandia (na wybrzeżu jest zwykle o 0,5-1°C cieplej), zaś na wyspach Falster, Langeland i Lolland jest najcieplej. Naprawdę zimno robi się w Danii wtedy, gdy część Bałtyku pokrywa się lodem. Jest wtedy chłodno i wietrznie.
Lata są zmienne, pogoda może zmieniać się z dnia na dzień. Zasadniczo można uznać duńskie lato za bardzo przyjemne. Rzadko bywa gorąco, ale z drugiej strony także nie jest za chłodno.
Zróżnicowanie klimatyczne
Różnice klimatyczne między północą i południem Danii nie są zbyt duże, natomiast wyraźnie dostrzegalne są różnice między wschodnim i zachodnim wybrzeżem.
Na wybrzeżu wschodnim wpływ Golfstromu jest niewielki. Zimą i wiosną Morze Bałtyckie działa jak magazyn chłodu i utrzymuje aż do wiosny na wschodnim wybrzeżu niskie temperatury. Wyjątek stanowi tutaj Bornholm ze swoim wyraźnie łagodniejszym i bardziej słonecznym mikroklimatem.
Dania | Późną jesienią i zimą robi się w całej Danii mało przytulnie (by Bjonsson na licencji Pixabay)
Najlepszy czas na podróż
Na odpoczynek warto jechać do Danii przede wszystkim w miesiącach wiosennych i letnich od maja do lipca, kiedy dni są długie, a pogoda w miarę sucha.
Maj i czerwiec znane są z tego, że często utrzymują przez dłuższy czas stabilną, dobrą pogodę. Niemniej jednak temperatura wody zarówno w Morzu Północnym, jak i Bałtyckim jest jeszcze bardzo niska i ledwie nadaje się do kąpieli.
Wysokie temperatury letnie bywają od lipca do września, wtedy również woda w morzach robi się cieplejsza. Zawsze trzeba liczyć się z opadami, ale najmniej deszczu pada w maju i czerwcu.
Dotyczy to również wyspy Bornholm, gdzie jednak właśnie wiosną i latem pogoda jest najczęściej lepsza niż w pozostałych regionach Danii.
Późną jesienią i zimą robi się w całej Danii mało przytulnie, kto jednak lubi sztormy i surowe morze, wtedy właśnie powinien odwiedzić ten kraj. Osobliwy urok posiada najdalej na północ wysunięty fragment Jutlandii – Skagen.
Zainteresują Cię również





