Leżąca Europie Północnej Dania posiada typowy dla tego regionu klimat chłodny umiarkowany, a więc: umiarkowanie ciepłe lata i chłodne zimy. Ponieważ Dania jest prawie ze wszystkich stron otoczona wodą, przeważają tutaj wpływy morskie, łagodząc zimowe temperatury.

Dania | Najlepszy czas na podróż do Danii to miesiące od maja do września

Dania | Najlepszy czas na podróż do Danii to miesiące od maja do września (by fotoblend na licencji Pixabay)

Mniejsze i większe wyspy Danii

Niewielka i stosunkowo płaska powierzchnia kraju wykazuje mało regionalnych różnic klimatycznych. Mówimy tutaj o głównej części Królestwa Danii, czyli o Jutlandii, Zelandii, Fionii i kilku innych dużych wyspach.

Nawiasem mówiąc, Dania liczy 1419 większych i mniejszych wysp, z których 443 są nazwane, a 72 zamieszkane. Możliwa jest oczywiście podróż do autonomicznych regionów Danii, czyli na Wyspy Owcze i na Grenlandię, ale trzeba stwierdzić, że nie będzie to raczej typowy wakacyjny wyjazd.

Deszczowo, ale pięknie!

Ogólnie jest Dania krajem chłodnym i deszczowym. Pada przeciętnie przez 150 dni w roku (w tym ok. 30 dni są z opadami śniegu).

Roczne przeciętne temperatury wahają się wokół wartości 7,5°C. Przeciętne temperatury najwyższe nie przekraczają nawet latem 20°C i rzadko bywa naprawdę gorąco. Natomiast zimą również rzadko zdarzają się bardzo niskie temperatury.

Wyraźny staje się tutaj wpływ Golfstromu, który ciepło Atlantyku przenosi do Danii i zapewnia stosunkowo łagodne zimy.

Przez cały rok występują znaczące opady, przy czym maj i czerwiec uchodzą za najbardziej suche.

Dania | Woda w duńskich morzach najcieplejsza jest między lipcem a wrześniem

Dania | Woda w duńskich morzach najcieplejsza jest między lipcem a wrześniem (by kordi_vahle na licencji Pixabay)

Najchłodniej w Jutlandii

Najchłodniejszym regionem jest Jutlandia (na wybrzeżu jest zwykle o 0,5-1°C cieplej), zaś na wyspach Falster, Langeland i Lolland jest najcieplej. Naprawdę zimno robi się w Danii wtedy, gdy część Bałtyku pokrywa się lodem. Jest wtedy chłodno i wietrznie.

 

Lata są zmienne, pogoda może zmieniać się z dnia na dzień. Zasadniczo można uznać duńskie lato za bardzo przyjemne. Rzadko bywa gorąco, ale z drugiej strony także nie jest za chłodno.

Zróżnicowanie klimatyczne

Różnice klimatyczne między północą i południem Danii nie są zbyt duże, natomiast wyraźnie dostrzegalne są różnice między wschodnim i zachodnim wybrzeżem.

Na wybrzeżu wschodnim wpływ Golfstromu jest niewielki. Zimą i wiosną Morze Bałtyckie działa jak magazyn chłodu i utrzymuje aż do wiosny na wschodnim wybrzeżu niskie temperatury. Wyjątek stanowi tutaj Bornholm ze swoim wyraźnie łagodniejszym i bardziej słonecznym mikroklimatem.

Dania | Późną jesienią i zimą robi się w całej Danii mało przytulnie

Dania | Późną jesienią i zimą robi się w całej Danii mało przytulnie (by Bjonsson na licencji Pixabay)

Najlepszy czas na podróż

Na odpoczynek warto jechać do Danii przede wszystkim w miesiącach wiosennych i letnich od maja do lipca, kiedy dni są długie, a pogoda w miarę sucha.

Maj i czerwiec znane są z tego, że często utrzymują przez dłuższy czas stabilną, dobrą pogodę. Niemniej jednak temperatura wody zarówno w Morzu Północnym, jak i Bałtyckim jest jeszcze bardzo niska i ledwie nadaje się do kąpieli.

Wysokie temperatury letnie bywają od lipca do września, wtedy również woda w morzach robi się cieplejsza. Zawsze trzeba liczyć się z opadami, ale najmniej deszczu pada w maju i czerwcu.

Dotyczy to również wyspy Bornholm, gdzie jednak właśnie wiosną i latem pogoda jest najczęściej lepsza niż w pozostałych regionach Danii.

Późną jesienią i zimą robi się w całej Danii mało przytulnie, kto jednak lubi sztormy i surowe morze, wtedy właśnie powinien odwiedzić ten kraj. Osobliwy urok posiada najdalej na północ wysunięty fragment Jutlandii – Skagen.

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Braga Braga
Braga, czyli antyczna Bracara Augusta, od wieków stanowiła ważne komunikacyjne, kulturalne, religijne i turystyczne...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...