Leżąca Europie Północnej Dania posiada typowy dla tego regionu klimat chłodny umiarkowany, a więc: umiarkowanie ciepłe lata i chłodne zimy. Ponieważ Dania jest prawie ze wszystkich stron otoczona wodą, przeważają tutaj wpływy morskie, łagodząc zimowe temperatury.

Dania | Najlepszy czas na podróż do Danii to miesiące od maja do września

Dania | Najlepszy czas na podróż do Danii to miesiące od maja do września (by fotoblend na licencji Pixabay)

Mniejsze i większe wyspy Danii

Niewielka i stosunkowo płaska powierzchnia kraju wykazuje mało regionalnych różnic klimatycznych. Mówimy tutaj o głównej części Królestwa Danii, czyli o Jutlandii, Zelandii, Fionii i kilku innych dużych wyspach.

Nawiasem mówiąc, Dania liczy 1419 większych i mniejszych wysp, z których 443 są nazwane, a 72 zamieszkane. Możliwa jest oczywiście podróż do autonomicznych regionów Danii, czyli na Wyspy Owcze i na Grenlandię, ale trzeba stwierdzić, że nie będzie to raczej typowy wakacyjny wyjazd.

Deszczowo, ale pięknie!

Ogólnie jest Dania krajem chłodnym i deszczowym. Pada przeciętnie przez 150 dni w roku (w tym ok. 30 dni są z opadami śniegu).

Roczne przeciętne temperatury wahają się wokół wartości 7,5°C. Przeciętne temperatury najwyższe nie przekraczają nawet latem 20°C i rzadko bywa naprawdę gorąco. Natomiast zimą również rzadko zdarzają się bardzo niskie temperatury.

Wyraźny staje się tutaj wpływ Golfstromu, który ciepło Atlantyku przenosi do Danii i zapewnia stosunkowo łagodne zimy.

Przez cały rok występują znaczące opady, przy czym maj i czerwiec uchodzą za najbardziej suche.

Dania | Woda w duńskich morzach najcieplejsza jest między lipcem a wrześniem

Dania | Woda w duńskich morzach najcieplejsza jest między lipcem a wrześniem (by kordi_vahle na licencji Pixabay)

Najchłodniej w Jutlandii

Najchłodniejszym regionem jest Jutlandia (na wybrzeżu jest zwykle o 0,5-1°C cieplej), zaś na wyspach Falster, Langeland i Lolland jest najcieplej. Naprawdę zimno robi się w Danii wtedy, gdy część Bałtyku pokrywa się lodem. Jest wtedy chłodno i wietrznie.

 

Lata są zmienne, pogoda może zmieniać się z dnia na dzień. Zasadniczo można uznać duńskie lato za bardzo przyjemne. Rzadko bywa gorąco, ale z drugiej strony także nie jest za chłodno.

Zróżnicowanie klimatyczne

Różnice klimatyczne między północą i południem Danii nie są zbyt duże, natomiast wyraźnie dostrzegalne są różnice między wschodnim i zachodnim wybrzeżem.

Na wybrzeżu wschodnim wpływ Golfstromu jest niewielki. Zimą i wiosną Morze Bałtyckie działa jak magazyn chłodu i utrzymuje aż do wiosny na wschodnim wybrzeżu niskie temperatury. Wyjątek stanowi tutaj Bornholm ze swoim wyraźnie łagodniejszym i bardziej słonecznym mikroklimatem.

Dania | Późną jesienią i zimą robi się w całej Danii mało przytulnie

Dania | Późną jesienią i zimą robi się w całej Danii mało przytulnie (by Bjonsson na licencji Pixabay)

Najlepszy czas na podróż

Na odpoczynek warto jechać do Danii przede wszystkim w miesiącach wiosennych i letnich od maja do lipca, kiedy dni są długie, a pogoda w miarę sucha.

Maj i czerwiec znane są z tego, że często utrzymują przez dłuższy czas stabilną, dobrą pogodę. Niemniej jednak temperatura wody zarówno w Morzu Północnym, jak i Bałtyckim jest jeszcze bardzo niska i ledwie nadaje się do kąpieli.

Wysokie temperatury letnie bywają od lipca do września, wtedy również woda w morzach robi się cieplejsza. Zawsze trzeba liczyć się z opadami, ale najmniej deszczu pada w maju i czerwcu.

Dotyczy to również wyspy Bornholm, gdzie jednak właśnie wiosną i latem pogoda jest najczęściej lepsza niż w pozostałych regionach Danii.

Późną jesienią i zimą robi się w całej Danii mało przytulnie, kto jednak lubi sztormy i surowe morze, wtedy właśnie powinien odwiedzić ten kraj. Osobliwy urok posiada najdalej na północ wysunięty fragment Jutlandii – Skagen.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Braga Braga
Braga, czyli antyczna Bracara Augusta, od wieków stanowiła ważne komunikacyjne, kulturalne, religijne i turystyczne...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...