Choć bez większego problemu można się do niej dostać z Polski, zarówno promem, jak i samolotem, Finlandia to kraj tajemniczy i bardzo słabo poznany przez mieszkańców naszego kraju.

Wiedza statystycznego Polaka na temat naszych zamorskich sąsiadów ogranicza się do zlepka stereotypów, które, jak wiadomo, nie zawsze pokrywają się z prawdą.

Finlandia | 69% fińskiego lądu stanowią lasy, w których dominują drzewa iglaste.
Finlandia | 69% fińskiego lądu stanowią lasy, w których dominują drzewa iglaste. (by ezioman )

Finlandia w liczbach

Republika fińska to kraj o powierzchni 338,145 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje go ponad pięć milionów ludzi, a więc na jeden kilometr kwadratowy przypada zaledwie szesnaście osób.

Niemal dziesięć procent powierzchni kraju przypada na wody śródlądowe, z czego najwięcej stanowią jeziora (ich największa sieć, Saimaa ma aż 1377 km). 69% fińskiego lądu stanowią lasy, w których dominują drzewa iglaste.

Językami urzędowymi w Finlandii są fiński i szwedzki. Od zachodu kraj ten graniczy ze Szwecją i Bałtykiem, od północy z Norwegią, a od wschodu z Rosją.

Ojczyzna Nokii

Niemal każdy Polak, choć o naszych zamorskich sąsiadach wie w zasadzie tylko tyle, że są mrukliwi i nie stronią od alkoholu, potrafi wskazać kilka fińskich marek, które obecne są na naszym rynku. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że to właśnie w kraju Finów narodziła się bodaj najbardziej ceniona firma produkująca telefony komórkowe.

Aparaty z logiem “Nokia” uznawane są za niezawodne, łatwe w obsłudze i w zasadzie niezniszczalne, a model 3310 ma już miano kultowego i po dziś dzień znajdują się ludzie, którzy zamiast nowoczesnych urządzeń z radiem, mp3, kamerą i kolorowym wyświetlaczem wolą korzystać z tego granatowego, bardzo prostego telefonu.

Z Finlandii wywodzi się również uznana na polskim rynku firma zajmująca się wyrobami czekoladowymi – Fazer. To z ich taśm produkcyjnych schodzą takie przysmaki, jak wypełnione toffi cukierki Dumle, czy czekoladki Gejsza.

Naszym sąsiadom zawdzięczamy również ich narodowy skarb – saunę. Drewniane pomieszczenie, w którym człowiek wraz z potem gubi wszelkie toksyny oraz zbędne kilogramy to w Finlandii jedno z najważniejszych miejsc spotkań towarzyskich.

border="0"
Finlandia | Katedra w Helsinkach (by Nick Yee )

Święty Mikołaj, Muminki i sporty zimowe

O tym, że z Finlandii, a konkretnie z jej najbardziej wysuniętego na północ regionu pochodzi Święty Mikołaj wie każde dziecko. W Laponii na turystów czekają, obok lasów i czystych jezior, także atrakcje ściśle związane z ukochanym przez najmłodszych brodaczem. W Rovaniemi, mieście Świętego Mikołaja zwiedzić można kompleks rozrywkowy, na który składają się między innymi zagrody dla reniferów oraz dom dziecięcego bohatera.

Napisany przez Tove Jansson cykl opowieści o Muminkach doczekał się animowanej ekranizacji wyświetlanej również w polskiej telewizji. Fani rodziny Muminka oraz kultowej Buki mogą wybrać się do Tampere, gdzie mieści się muzeum poświęcone sympatycznym stworzeniom, jak również odwiedzić położoną w pobliżu miasta Naantali wyspę Kailo – świat muminków, z bogatym parkiem rozrywki i domem literackich bohaterów.

Ze względu na chłodny klimat i obfitą ilość śniegu w okresie zimowym, Finlandia jest jednym z gigantów w kategorii sportów i turystyki zimowej. Mnogość dyscyplin, wyciągów narciarskich i stoków oraz gwarancja niemal stałych, dobrych warunków do zimowej aktywności to bardzo mocne strony fińskiej turystyki.

Finlandia | Zamek Olavinlinna w mieście Savonlinna
Finlandia | Zamek Olavinlinna w mieście Savonlinna (by aenneken )

Fińska kuchnia

Jako region nadmorski, Finlandia jest krajem, w którym mocno kultywowana jest tradycja spożywania ryb. Wśród najpopularniejszych gatunków znajdziemy przede wszystkim łososia, serwowanego najchętniej w surowej postaci (takie danie Finowie nazywają Graavilohi). Równie często na fińskich stołach spotkać można mięso reniferów i łosi oraz raki.

Większość tradycyjnych, słodkich potraw przyrządzana jest ze śmietaną, mlekiem i masłem, ważne są również przyprawy korzenne. Znanym i powszechnie lubianym właściwie tylko w krajach skandynawskich produktem spożywczym dostępnym w Finlandii są salmiakki. Czarne, twarde cukierki przywodzą na myśl te ślazowe, znane chociażby czytelnikom "Dzieci z Bullerbyn", jednak od swoich bardziej popularnych "krewnych" różnią się specyficznym, cierpko-pikantnym smakiem salmiaku (związku chemicznego używanego dawniej jako lek na kaszel).

Wśród ulubionych fińskich trunków wyróżnić można piwo, wódkę (najbardziej znane to Finlandia oraz Koskenkorva), a ostatnio także czerwone wino. W okresie bożonarodzeniowym spożywa się również tradycyjny Glögi, czyli odpowiednik znanego w Polsce grzanego wina.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...

Finlandia | Rzeka Aura w Turku
Finlandia | Rzeka Aura w Turku (by jeppe2 )