Choć bez większego problemu można się do niej dostać z Polski, zarówno promem, jak i samolotem, Finlandia to kraj tajemniczy i bardzo słabo poznany przez mieszkańców naszego kraju.
Wiedza statystycznego Polaka na temat naszych zamorskich sąsiadów ogranicza się do zlepka stereotypów, które, jak wiadomo, nie zawsze pokrywają się z prawdą.
Finlandia | 69% fińskiego lądu stanowią lasy, w których dominują drzewa iglaste (Ruka by Timo Newton-Syms na licencji CC BY-SA 2.0)
Finlandia w liczbach
Republika fińska to kraj o powierzchni 338,145 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje go ponad pięć milionów ludzi, a więc na jeden kilometr kwadratowy przypada zaledwie szesnaście osób.
Niemal dziesięć procent powierzchni kraju przypada na wody śródlądowe, z czego najwięcej stanowią jeziora (ich największa sieć, Saimaa ma aż 1377 km). 69% fińskiego lądu stanowią lasy, w których dominują drzewa iglaste.
Językami urzędowymi w Finlandii są fiński i szwedzki. Od zachodu kraj ten graniczy ze Szwecją i Bałtykiem, od północy z Norwegią, a od wschodu z Rosją.
Ojczyzna Nokii
Niemal każdy Polak, choć o naszych zamorskich sąsiadach wie w zasadzie tylko tyle, że są mrukliwi i nie stronią od alkoholu, potrafi wskazać kilka fińskich marek, które obecne są na naszym rynku. Chyba nikogo nie zdziwi fakt, że to właśnie w kraju Finów narodziła się bodaj najbardziej ceniona firma produkująca telefony komórkowe.
Aparaty z logiem “Nokia” uznawane są za niezawodne, łatwe w obsłudze i w zasadzie niezniszczalne, a model 3310 ma już miano kultowego i po dziś dzień znajdują się ludzie, którzy zamiast nowoczesnych urządzeń z radiem, mp3, kamerą i kolorowym wyświetlaczem wolą korzystać z tego granatowego, bardzo prostego telefonu.
Z Finlandii wywodzi się również uznana na polskim rynku firma zajmująca się wyrobami czekoladowymi – Fazer. To z ich taśm produkcyjnych schodzą takie przysmaki, jak wypełnione toffi cukierki Dumle, czy czekoladki Gejsza.
Naszym sąsiadom zawdzięczamy również ich narodowy skarb – saunę. Drewniane pomieszczenie, w którym człowiek wraz z potem gubi wszelkie toksyny oraz zbędne kilogramy to w Finlandii jedno z najważniejszych miejsc spotkań towarzyskich.
Finlandia | Katedra w Helsinkach (by Nick Yee na licencji FreeImages)
Święty Mikołaj, Muminki i sporty zimowe
O tym, że z Finlandii, a konkretnie z jej najbardziej wysuniętego na północ regionu pochodzi Święty Mikołaj wie każde dziecko. W Laponii na turystów czekają, obok lasów i czystych jezior, także atrakcje ściśle związane z ukochanym przez najmłodszych brodaczem. W Rovaniemi, mieście Świętego Mikołaja zwiedzić można kompleks rozrywkowy, na który składają się między innymi zagrody dla reniferów oraz dom dziecięcego bohatera.
Napisany przez Tove Jansson cykl opowieści o Muminkach doczekał się animowanej ekranizacji wyświetlanej również w polskiej telewizji. Fani rodziny Muminka oraz kultowej Buki mogą wybrać się do Tampere, gdzie mieści się muzeum poświęcone sympatycznym stworzeniom, jak również odwiedzić położoną w pobliżu miasta Naantali wyspę Kailo – świat muminków, z bogatym parkiem rozrywki i domem literackich bohaterów.
Ze względu na chłodny klimat i obfitą ilość śniegu w okresie zimowym, Finlandia jest jednym z gigantów w kategorii sportów i turystyki zimowej. Mnogość dyscyplin, wyciągów narciarskich i stoków oraz gwarancja niemal stałych, dobrych warunków do zimowej aktywności to bardzo mocne strony fińskiej turystyki.
Finlandia | Zamek Olavinlinna w mieście Savonlinna (FINLAND by Aenneken na licencji CC BY 2.0)
Fińska kuchnia
Jako region nadmorski, Finlandia jest krajem, w którym mocno kultywowana jest tradycja spożywania ryb. Wśród najpopularniejszych gatunków znajdziemy przede wszystkim łososia, serwowanego najchętniej w surowej postaci (takie danie Finowie nazywają Graavilohi). Równie często na fińskich stołach spotkać można mięso reniferów i łosi oraz raki.
Większość tradycyjnych, słodkich potraw przyrządzana jest ze śmietaną, mlekiem i masłem, ważne są również przyprawy korzenne. Znanym i powszechnie lubianym właściwie tylko w krajach skandynawskich produktem spożywczym dostępnym w Finlandii są salmiakki. Czarne, twarde cukierki przywodzą na myśl te ślazowe, znane chociażby czytelnikom "Dzieci z Bullerbyn", jednak od swoich bardziej popularnych "krewnych" różnią się specyficznym, cierpko-pikantnym smakiem salmiaku (związku chemicznego używanego dawniej jako lek na kaszel).
Wśród ulubionych fińskich trunków wyróżnić można piwo, wódkę (najbardziej znane to Finlandia oraz Koskenkorva), a ostatnio także czerwone wino. W okresie bożonarodzeniowym spożywa się również tradycyjny Glögi, czyli odpowiednik znanego w Polsce grzanego wina.
Finlandia | Rzeka Aura w Turku (River Aura Turku Summer Kesä Suomi Finland by Joni-Pekka Luomala na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również





