Helsinki to stolica i największe miasto Finlandii. Jest to miasto rekreacyjne, z trzech stron otoczone morzem. Pełne zabytków, wyśmienitej kuchni i życzliwych ludzi. Warto tu przyjechać choćby na kilka dni.

Finlandia | Katedra luterańska

Finlandia | Katedra luterańska (Helsinki Cathederal by Paul Hudson na licencji CC BY 2.0)

Geografia

Helsinki położone są nad zatoką Fińską. Powierzchnia miasta wynosi 186 km² i składa się z 8 dzielnic. W 2011 roku miasto zamieszkiwało 591 306 osób.

Kilka słów o historii Helsinek

Miasto zostało założone w 1550 roku przez króla Gustawa Wazę. Początkowo znajdowało się w odległości 6 km od teraźniejszego miasta. W 1569 roku Helsinki otrzymały prawa miejskie, a w roku 1812 zostały stolicą kraju. Po II wojnie światowej miasto zaczęło się bardzo szybko rozwijać. W 1952 roku odbyły się tu letnie igrzyska olimpijskie, a w 2007 miasto było gospodarzem 52. Konkursu Piosenki Eurowizji 2007.

Dziś Helsinki są jedną z najpiękniejszych stolic w Europie.

Zabytki i atrakcje

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Helsinkach jest Plac Senacki. Znajduje się on w centralnej części miasta. Zobaczymy tu siedziba premiera Finlandii, siedziba Uniwersytetu Helsińskiego, biały budynek katedry luterańskiej oraz wzniesiony w 1894 roku pomnik cara Aleksandra II.

Innym godnym uwagi zabytkiem jest Suomenlinna. Twierdza dawniej broniła miasto od strony morza, dziś jest jedną z głównych atrakcji Helsinek. W 1991 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inne warte uwagi zabytki to: Pałac Prezydencki, największy uniwersytet w Finlandii – Uniwersytet Helsiński, Teatr Narodowy czy Bank Narodowy.

Finlandia | Helsinki z trzech stron otoczone są morzem

Finlandia | Helsinki z trzech stron otoczone są morzem (Helsinki - Suomenlinna by WomEOS na licencji CC BY-SA 2.0)

Dzieci z pewnością zachwyci wesołe miasteczko Linnanmäki. Najstarsze urządzenia pochodzą z 1896 roku. Największą popularnością cieszy się kolejka górska z 1951 roku.

Jeśli zamierzamy oddać się szaleństwu zakupów, najlepiej wybrać się do domu towarowego Stockmann. Jest to największy tego typu obiekt w Finlandii. Można kupić tu luksusowe towary zagranicznych marek.

W Helsinkach mieści się też 35 muzeów, najpopularniejsze z nich to: Fińskie Muzeum Narodowe, Ateneum, Muzeum Miasta Helsinki, Muzeum Radia, Muzeum Sportu czy Muzeum Wojskowe.

Ponadto w Helsinkach zobaczymy także: ZOO, Obserwatorium astronomiczne, a także liczne kościoły, np. Katedra luterańska, Stary Kościół, Wielka Synagoga czy Cerkiew Św. Trójcy.

Transport

Najpopularniejszym środkiem transportu w Helsinkach jest metro. Rocznie korzysta z niego około 56 mln osób. Po mieście poruszać się można również autobusami oraz tramwajami.

Finlandia | Wieża Stadionu Olimpijskiego w Helsinkach

Finlandia | Wieża Stadionu Olimpijskiego w Helsinkach (Olympic Stadium II (Helsinki Finland) (1952) by C. Kelly Roberts na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...