Helsinki to stolica i największe miasto Finlandii. Jest to miasto rekreacyjne, z trzech stron otoczone morzem. Pełne zabytków, wyśmienitej kuchni i życzliwych ludzi. Warto tu przyjechać choćby na kilka dni.

Finlandia | Katedra luterańska

Finlandia | Katedra luterańska (Helsinki Cathederal by Paul Hudson na licencji CC BY 2.0)

Geografia

Helsinki położone są nad zatoką Fińską. Powierzchnia miasta wynosi 186 km² i składa się z 8 dzielnic. W 2011 roku miasto zamieszkiwało 591 306 osób.

Kilka słów o historii Helsinek

Miasto zostało założone w 1550 roku przez króla Gustawa Wazę. Początkowo znajdowało się w odległości 6 km od teraźniejszego miasta. W 1569 roku Helsinki otrzymały prawa miejskie, a w roku 1812 zostały stolicą kraju. Po II wojnie światowej miasto zaczęło się bardzo szybko rozwijać. W 1952 roku odbyły się tu letnie igrzyska olimpijskie, a w 2007 miasto było gospodarzem 52. Konkursu Piosenki Eurowizji 2007.

Dziś Helsinki są jedną z najpiękniejszych stolic w Europie.

Zabytki i atrakcje

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Helsinkach jest Plac Senacki. Znajduje się on w centralnej części miasta. Zobaczymy tu siedziba premiera Finlandii, siedziba Uniwersytetu Helsińskiego, biały budynek katedry luterańskiej oraz wzniesiony w 1894 roku pomnik cara Aleksandra II.

Innym godnym uwagi zabytkiem jest Suomenlinna. Twierdza dawniej broniła miasto od strony morza, dziś jest jedną z głównych atrakcji Helsinek. W 1991 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inne warte uwagi zabytki to: Pałac Prezydencki, największy uniwersytet w Finlandii – Uniwersytet Helsiński, Teatr Narodowy czy Bank Narodowy.

Finlandia | Helsinki z trzech stron otoczone są morzem

Finlandia | Helsinki z trzech stron otoczone są morzem (Helsinki - Suomenlinna by WomEOS na licencji CC BY-SA 2.0)

Dzieci z pewnością zachwyci wesołe miasteczko Linnanmäki. Najstarsze urządzenia pochodzą z 1896 roku. Największą popularnością cieszy się kolejka górska z 1951 roku.

Jeśli zamierzamy oddać się szaleństwu zakupów, najlepiej wybrać się do domu towarowego Stockmann. Jest to największy tego typu obiekt w Finlandii. Można kupić tu luksusowe towary zagranicznych marek.

W Helsinkach mieści się też 35 muzeów, najpopularniejsze z nich to: Fińskie Muzeum Narodowe, Ateneum, Muzeum Miasta Helsinki, Muzeum Radia, Muzeum Sportu czy Muzeum Wojskowe.

Ponadto w Helsinkach zobaczymy także: ZOO, Obserwatorium astronomiczne, a także liczne kościoły, np. Katedra luterańska, Stary Kościół, Wielka Synagoga czy Cerkiew Św. Trójcy.

Transport

Najpopularniejszym środkiem transportu w Helsinkach jest metro. Rocznie korzysta z niego około 56 mln osób. Po mieście poruszać się można również autobusami oraz tramwajami.

Finlandia | Wieża Stadionu Olimpijskiego w Helsinkach

Finlandia | Wieża Stadionu Olimpijskiego w Helsinkach (Olympic Stadium II (Helsinki Finland) (1952) by C. Kelly Roberts na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...