Helsinki to stolica i największe miasto Finlandii. Jest to miasto rekreacyjne, z trzech stron otoczone morzem. Pełne zabytków, wyśmienitej kuchni i życzliwych ludzi. Warto tu przyjechać choćby na kilka dni.

Finlandia | Katedra luterańska
Finlandia | Katedra luterańska (by pahudson )

Geografia

Helsinki położone są nad zatoką Fińską. Powierzchnia miasta wynosi 186 km² i składa się z 8 dzielnic. W 2011 roku miasto zamieszkiwało 591 306 osób.

Kilka słów o historii Helsinek

Miasto zostało założone w 1550 roku przez króla Gustawa Wazę. Początkowo znajdowało się w odległości 6 km od teraźniejszego miasta. W 1569 roku Helsinki otrzymały prawa miejskie, a w roku 1812 zostały stolicą kraju. Po II wojnie światowej miasto zaczęło się bardzo szybko rozwijać. W 1952 roku odbyły się tu letnie igrzyska olimpijskie, a w 2007 miasto było gospodarzem 52. Konkursu Piosenki Eurowizji 2007.

Dziś Helsinki są jedną z najpiękniejszych stolic w Europie.

Zabytki i atrakcje

Jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Helsinkach jest Plac Senacki. Znajduje się on w centralnej części miasta. Zobaczymy tu siedziba premiera Finlandii, siedziba Uniwersytetu Helsińskiego, biały budynek katedry luterańskiej oraz wzniesiony w 1894 roku pomnik cara Aleksandra II.

Innym godnym uwagi zabytkiem jest Suomenlinna. Twierdza dawniej broniła miasto od strony morza, dziś jest jedną z głównych atrakcji Helsinek. W 1991 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inne warte uwagi zabytki to: Pałac Prezydencki, największy uniwersytet w Finlandii – Uniwersytet Helsiński, Teatr Narodowy czy Bank Narodowy.

Finlandia | Helsinki z trzech stron otoczone są morzem
Finlandia | Helsinki z trzech stron otoczone są morzem (by womeos )

Dzieci z pewnością zachwyci wesołe miasteczko Linnanmäki. Najstarsze urządzenia pochodzą z 1896 roku. Największą popularnością cieszy się kolejka górska z 1951 roku.

Jeśli zamierzamy oddać się szaleństwu zakupów, najlepiej wybrać się do domu towarowego Stockmann. Jest to największy tego typu obiekt w Finlandii. Można kupić tu luksusowe towary zagranicznych marek.

W Helsinkach mieści się też 35 muzeów, najpopularniejsze z nich to: Fińskie Muzeum Narodowe, Ateneum, Muzeum Miasta Helsinki, Muzeum Radia, Muzeum Sportu czy Muzeum Wojskowe.

Ponadto w Helsinkach zobaczymy także: ZOO, Obserwatorium astronomiczne, a także liczne kościoły, np. Katedra luterańska, Stary Kościół, Wielka Synagoga czy Cerkiew Św. Trójcy.

Transport

Najpopularniejszym środkiem transportu w Helsinkach jest metro. Rocznie korzysta z niego około 56 mln osób. Po mieście poruszać się można również autobusami oraz tramwajami.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Stolica Kuby - Hawana Stolica Kuby - Hawana
Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać do Watykanu? Kiedy jechać do Watykanu?
Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad...
Nairobi Nairobi
Niemal w samym centrum Kenii, na około 1700 m n.p.m. nad źródłem rzeki Athi, u podnóża gór Aberdare, położona jest...

Finlandia | Wieża Stadionu Olimpijskiego w Helsinkach
Finlandia | Wieża Stadionu Olimpijskiego w Helsinkach (by sashapo )

 

Przeczytaj również

Sobór Mądrości Bożej w Kijowie

Monumentalny budynek Sofii Kijowskiej (Soboru Mądrości Bożej) to jeden z nielicznych zachowanych zabytków z czasów Rusi. Świątynia odegrała ważną rolę…

10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii

Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale czasem i budżet, i czas nie…

Twierdza Akerman

Z nazwą „Akerman”, chcąc nie chcąc, spotkał się chyba każdy z nas, a to najprawdopodobniej przy okazji omawiania „Sonetów krymskich”…

Sery z wyspy Pag

Chorwacja słynie nie tylko z doskonałych win czy oliwy z oliwek. Kraj ten może poszczycić się również produkcją wielu rodzajów…

Bollywood w Dubrowniku

W maju, w Dubrowniku, rozpoczną się zdjęcia do indyjskiej wersji kultowego, amerykańskiego filmu pod tytułem „Knight and Day” („Wybuchowa para”).

Kiedy jechać do Holandii?

Nazwa Królestwa Niderlandów, bo taka jest oficjalna nazwa tego kraju, wynika z położenia większej części kraju na poziomie morza albo…

Ceny na Cyprze w 2015 roku

Ceny towarów i usług, a przede wszystkim żywności, są na Cyprze niższe niż w krajach Europy Zachodniej, ale na ogół…

Muzeum Mimara

Muzeum Mimara położone jest na Roosevelt Square w Zagrzebiu. Znajduje się tu około 3700 dzieł sztuki, w tym: obrazy malarstwa…