Finlandia to jeden z najdalej położonych na północ kraj Europy, rozciągający się między 60. i 70. stopniem szerokości geograficznej.
Temu położeniu na dalekiej północy odpowiada chłodny umiarkowany (część południowa) i okołobiegunowy (część północna) klimat.
Finlandia | Finlandia to jedno z najbardziej wysuniętych na północ państw europejskich (by Anne Sinivaara na licencji FreeImages)
W Finlandii występują pewne regionalne zróżnicowania klimatyczne. Kraj podlega wpływom dwóch stref: z jednej strony morskiemu klimatowi z zachodu, z drugiej strony kontynentalnemu ze wschodu. W Finlandii niemal przez cały rok trzeba liczyć się ze zmienną pogodą, przy czym najbardziej stabilna jest ona właśnie zimą.
Lato w Finlandii
Mimo północnego położenia, lata są tutaj ze względu na morskie wpływy, stosunkowo łagodne. Przede wszystkim południe Finlandii może latem przyjemnie zaskoczyć piękną pogodą, podczas gdy północ kraju również latem pozostaje raczej chłodna (ale może być słoneczna).
W czerwcu i lipcu robi się na południu kraju naprawdę pięknie, a temperatura osiąga 28°C. W wielu jeziorach można się nawet kąpać (woda w tych niezbyt głębokich ogrzewa się nawet do 25°C).
W głębi kraju widać latem wyraźny wpływ klimatu kontynentalnego, temperatura może wzrosnąć tam do ponad 30°C. Na obszarach przybrzeżnych oraz na południu letnie temperatury są niższe. W regionach polarnych z 73 dniami, kiedy słońce nie zachodzi, można spodziewać się około dziesięciu dni z temperaturą powyżej 25°C.
Na północy lato jest krótkie i typowe dla obszarów arktycznych, stosunkowo ciepłe i słoneczne. Niestety trzeba się wówczas liczyć z plagą komarów – podobny problem występuje też na Alasce.
Finlandia | W czerwcu i w lipcu na południu kraju robi się naprawdę pięknie, a temperatura osiąga nawet 28°C (by Raija Ylonen na licencji FreeImages)
Laponia
Północ w okolicach fińskiej Laponii jest bardziej pagórkowata, niż południe i centrum Finlandii. Najwyższe wzniesienia sięgaj zaledwie 900 m. Kraj słynie raczej z lasów i jezior.
W Laponii od listopada do kwietnia śnieg jest prawie pewny. Na południu natomiast można spodziewać się śniegu od grudnia do marca.
Zima w Finlandii
Nawet na południu najwyższe temperatury zimą nie przekraczają poziomu zamarzania, podczas zimowych miesięcy morze pozostaje przez długi czas skute lodem, co częściowo wywołane jest niskim zasoleniem Zatoki Fińskiej oraz Botnickiej.
Na północy Finlandii zima trwa przeciętnie od początku października do maja. Do niskich temperatur za kołem polarnym dochodzą noce polarne, które trwają przez 52 dni w roku. Najniższe temperatury na północy i wschodzie mogą spaść poniżej -45°C, natomiast na południu tylko do ok. 25° poniżej zera. Cały kraj jest zimą przykryty śniegiem.
Finlandia | Krajobrazy lapońskiej gminy Kittilä (by lauri koski na licencji FreeImages)
Wyspy Alandzkie
Klimatyczną osobliwością są Wyspy Alandzkie (Åland), stanowiące autonomiczną prowincję Finlandii. Słońce świeci tutaj przez prawie 1900 godzin w roku. Na wyspy można się łatwo dostać promem zarówno od strony szwedzkiej, jak i fińskiej.
Najlepszy czas na podróż
Na wyprawy kajakowe i wędrówki pośród 1000 jezior i urzekającej przyrody najlepiej przyjechać do Finlandii latem od czerwca do sierpnia. Szczególnym przeżyciem są również dni polarne, kiedy słońce wcale nie zachodzi, a temperatury są stosunkowo wysokie.
Najgłębsza zima, pokryte lodem jeziora i gruba pokrywa śnieżna przyciągają do Finlandii, a zwłaszcza do Laponii, wiele osób w miesiącach od grudnia do kwietnia. Noc polarna i rozświetlająca ją zorza polarna pozostawiają niezapomniane wrażenia. Żadne tropiki tego nie zastąpią!
Finlandia | Najniższe zimowe temperatury na północy i wschodzie mogą spaść poniżej -45°C, natomiast na południu tylko do ok. 25 stopni poniżej zera (by Juho Tastula na licencji FreeImages)
Zainteresują Cię również





