Kiedy zastanawiamy się nad wycieczką w najbardziej romantyczne miejsca na ziemi, do głowy przychodzą nam dwie nazwy: Wenecja i Paryż.

Stolica Francji to miasto pełne uroku i nieopisanego czaru, a odwiedzenie go powinno być obowiązkiem każdego miłośnika piękna.

Paryż | Miasto miłości

Paryż | Miasto miłości (by dinsdale na licencji FreeImages)

Niezliczone bogactwa Paryża sprawiają, że nie sposób nie tylko odkryć wszystkich jego zakamarków podczas jednej wizyty, ale i opisać chociażby najmniejszą jego część w pojedynczym artykule. Ten tekst wyróżni zatem tylko te elementy francuskiej stolicy, które zobaczyć trzeba, żeby móc później powiedzieć: "Tak, byłem w Paryżu".

Metalowy szkielet, czyli Wieża Eiffla

Najsłynniejszy paryski obiekt i - obok flagi, marsylianki oraz kuchni - najczęściej przytaczany symbol Francji. Nazwa wieży pochodzi od nazwiska jej twórcy, Gustawa Eiffla, który rozpoczął budowę swojego dzieła w 1889 roku. Po dwudziestu latach obiekt planowano rozebrać, jednak Eiffel wyraził sprzeciw. Dzięki temu do dziś przybywający do Paryża turyści swoje kroki kierują najpierw właśnie pod tą żelazną, wysoką na blisko trzysta dwadzieścia pięć metrów konstrukcję.

Jaki fenomen kryje w sobie Wieża Eiffla? Na początku istnienia - laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne, w czasie pierwszej wojny światowej - telegraf łączący Paryż z wojskiem stacjonującym przy granicach niemieckich, dziś - jeden z najbardziej znanych europejskich obiektów, który przyciąga wzrok nie tylko ze względu na swoją wielkość i charakterystyczny kształt, ale i ze względu na różnokolorowe światła, którymi świeci po zmroku (w 2009 w noc sylwestrową rozbłysła na przykład wszystkimi kolorami tęczy).

Paryż | Taki widok miał dzwonnik z Notre Dame

Paryż | Taki widok miał dzwonnik z Notre Dame (by leila haj-hassan na licencji FreeImages)

Pola Elizejskie

Ta potoczna nazwa pochodzi od bardziej oficjalnej: "Alei Pól Elizejskich". Znajdująca się w ścisłym centrum Paryża stanowi jego reprezentacyjną część, zwieńczoną słynnym Łukiem Triumfalnym.

Pola Elizejskie zajmują obszar trzech kilometrów, a na ich długości rozlokowane są liczne kawiarnie, restauracje, ekskluzywne sklepy i przybytki kultury. Obszar Alei bywa często wyłączany z ruchu samochodowego, bo odbywają się na nim różnorodne, tłumnie odwiedzane imprezy.

Powodem do zamknięcia Pól Elizejskich dla kierowców jest również obchodzone czternastego lipca święto niepodległości, podczas którego alejami przebiega trasa przemarszu wojskowego oraz wyścigi Tour de France (finałowy etap oraz wręczenie nagród ma miejsce właśnie w tym miejscu).

Paryż | Wieża Eiffla

Paryż | Wieża Eiffla (by enrico nunziati na licencji FreeImages)

Z wizytą u Dzwonnika

Paryska Katedra Notre Dame to monumentalna budowla reprezentująca architekturę gotycką. Jej budowę rozpoczęto w XII wieku, a ukończono niemal dwa stulecia później. Jest jednym z najsłynniejszych obiektów sakralnych na świecie, głównie ze względu na swoją wielkość i ogólną wartość historyczną, ale również dzięki francuskiemu powieściopisarzowi, Victorowi Hugo, który to właśnie w murach tej budowli usytuował akcję jednej ze swoich powieści – "Dzwonnika z Notre Dame".

Zainteresują Cię również

Paryż – stolica nad Sekwaną Paryż – stolica nad Sekwaną
Według Henryka IV Burbona, "Paryż wart jest mszy". Istotnie, to jedna z najchętniej odwiedzanych europejskich...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Ankara Ankara
Ankara (dawniej Ankyra, Ancyra, Angora) jest stolicą Turcji od 1923 r. To drugie co do wielkości miasto w kraju,...
Stolica Kuby - Hawana Stolica Kuby - Hawana
Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto...
Manila - stolica Filipin Manila - stolica Filipin
Manila to stolica Filipin położona na wyspie Luzon około 1300 km od kontynentalnej części Azji. Jest to drugie...