Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol Francji i najbardziej rozpoznawalny obiekt w Paryżu.
Paryż | Wieża Eiffla – symbol Francji (Eiffel Tower from Seine by Artur Staszewski na licencji CC BY-SA 2.0)
Historia
18 września 1884 roku Gustave Eiffel i jego dwaj pracownicy Maurice Koechlin i Émile Nouguier zgłosili patent na konstrukcję wieży. 12 grudnia Eiffel odkupił od współpomysłodawców prawa autorskie.
Prace nad budową zostały rozpoczęte w 1887 roku. Ukończenie budowy nastąpiło w 1889 roku. Po 20 latach wieża miała zostać rozebrana, jednak Eiffel nie dopuścił do tego. Przekazał wieżę nauce budując w środku laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne.
Koszt wybudowania wieży wynosił 7,8 mln franków, czyli 65 mln złotych.
Szacuje się, że od dnia otwarcia wieżę zwiedziło około 200 mln osób.
Do 1930 roku, Wieża Eiffla była najwyższą budowlą świata.
Opis wieży
Wieża Eiffla wykonana została z kutego żelaza. Jej wysokość zmienia się w zależności pogody. Gdy wieje wiatr, kołysze się na 6-7 cm.
Konstrukcja wieży wsparta jest na 25 m podstawach i składa się z 18 038 metalowych części połączonych 2,5 mln nitów. Jej całkowita masa wynosi 10 000 ton.
Paryż | Jedną z najczęściej kupowanych pamiątek w Paryżu jest breloczek z Wieżą Eiffla (Eiffel tower by Rachelle Casipit na licencji CC BY 2.0)
Na 3 wysokościach: 57 m, 115 m i 275 m znajdują się tarasy widokowe. Na dwa pierwsze dostaniemy się schodami, a na ostatni windą. Aby wejść na sam szczyt wieży musimy pokonać 1665 stopni.
Co 7 lat, w celu uniknięcia korozji, wieża jest malowana. Do tego celu zużywa się średnio 50 ton farby. Na szczycie wieży umocowane są lampy, które w nocy widoczne są nawet z 80 m.
Na tarasach znajdują się punkty widokowe, z których podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę Paryża. Na parterze znajdują się: punkt informacyjny, poczta, bufety, sklepy z pamiątkami oraz bankomaty. Na pierwszym piętrze odwiedzić możemy Restaurację 58 z przepięknym wystrojem i wyśmienitą kuchnią. Wstęp jedynie w stroju wieczorowym. Na tym piętrze mieszczą się też ciekawe wystawy związane z historią wieży, sklep z pamiątkami, bufet, Sala Gustave Eiffla oraz obserwatorium ruchu elementów stalowych. Na drugim piętrze znajdują się kolejne sklepy z pamiątkami, Restaurację Jules Verne, bufet oraz studnię widokową. Na szczycie wieży odnajdziemy bar z szampanem, Biuro Gustave Eiffla oraz mapy panoramiczne.
Na wieżę Eiffla można wejść codziennie, w sezonie letnim o 9:00 do 24:00, w sezonie zimowym natomiast od 9:30 do 23:00.
Paryż | Wieża Eiffla nocą (Tour Eiffel by Gadjo_Niglo na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również