Rozległe pola pełne winnych krzewów, uginających się pod ciężarem dojrzałych w słońcu owoców, majaczący gdzieś w oddali kamienny budynek winiarni, wszechogarniająca cisza i widniejące ponad tym wszystkim alpejskie szczyty.

Prowansja to tylko jedna z magicznych krain, które odwiedzić możemy we Francji.

Francja | Gordes – jedno z piękniejszych miast Prowansji

Francja | Gordes – jedno z piękniejszych miast Prowansji (Gordes by Julian Fong na licencji CC BY-SA 2.0)

Położenie

Francja, największy po Rosji i Ukrainie kraj europejski, przypomina swym kształtem sześciokąt oblany przez wody Morza Północnego, Śródziemnego i Liguryjskiego oraz Oceanu Atlantyckiego. Obszar państwa liczący 551,1 tys. km² rozciąga się od równinnych, lecz pofałdowanych rejonów północy, aż po Pireneje i słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego.

Tak wyjątkowe położenie geograficzne wiąże się ze znacznym zróżnicowaniem krajobrazu i klimatu Francji. Wśród lądowych sąsiadów państwa wyróżnia się: Hiszpanię, Andorę, Monako, Włochy, Szwajcarię, Niemcy, Luksemburg i Belgię. Zamorskimi sąsiadami Francji są: Brazylia, Surinam, Antyle Holenderskie oraz Wielka Brytania, oddzielona Cieśniną La Manche.

Warunki naturalne

Francja to zarówno wspaniałe szczyty górskie, jak i ciepłe, słoneczne wybrzeża morskie. Wzdłuż wschodniej granicy kraju znajdują się malownicze zbocza Alp Francuskich z najwyższym szczytem w Europie – Mont Blanc (4887m). Im dalej na południe, stają się one coraz łagodniejsze, przechodząc w uroczy region Prowansji. Granica francusko-hiszpańska biegnie przez kolejne pasmo górskie – Pireneje.

Francja | Nieco odrealnione Saint-Tropez

Francja | Nieco odrealnione Saint-Tropez (View of the old port of Saint-Tropez HDR by risastla na licencji CC BY 2.0)

Środkową Francję zajmuje Masyw Centralny obfitujący w źródła wód mineralnych (np. Vichy) i wygasłe wulkany. Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się południe kraju ze słynnym Lazurowym Wybrzeżem. Rozległe tereny Francji pozwalają jej czerpać z uroków i dobrodziejstw dwóch pięknych wybrzeży zarówno atlantyckiego, jak i śródziemnomorskiego.

Odwiedzając położoną nad Atlantykiem Bretanię należy przygotować się na wietrzną pogodę (odnośnik do pogody) i możliwe deszcze, pozostałe regiony kraju charakteryzuje łagodniejszy klimat i słoneczna pogoda otwierająca sezon turystyczny już w maju.

Atrakcje

Największym zainteresowaniem turystów cieszą się nadmorskie kurorty w Saint-Tropez, Cannes i Nicei, a także centrum sportów zimowych – Alpy. Francja to jednak nie tylko plaże i alpejskie szczyty. Także inne regiony kraju mają wiele do zaoferowania odwiedzającym je turystom.

Niezapomnianą przygodą z pewnością będzie wizyta w prowincjach słynących z produkcji doskonałego wina np.: Burgundii, Szampanii czy Bordeaux. Organizuje się tam wycieczki po winnicach i piwniczkach winiarni, nieodłącznym elementem są także degustacje.

Francja | Pod niebem Prowansji

Francja | Pod niebem Prowansji (Provence 09 by Samuel Lavoie na licencji CC BY-SA 2.0)

Miłośnicy historii i sztuki z pewnością zachwycą się średniowieczną aurą Carcassonne, Awinion i zamków nad Loarą. Podróż w bardziej odległe dzieje zapewni nam wizyta w jaskini Lascaux, gdzie znajdują się prehistoryczne malowidła naskalne.

Zwiedzając Paryż z pewnością przekonamy się, iż nie bez przyczyny określany jest on mianem – „kulturalnej stolicy świata”. Na terenie miasta znajduje się 60 muzeów i 50 teatrów, zatem miłośnicy kulturalnej rozrywki powinni nastawić się na nieco dłuższy pobyt w stolicy Francji.

Warto odwiedzić także drugi pod względem wielkości port europejski – Marsylię i tzw. „gastronomiczną stolicę Francji” – Lyon. Osoby kochające luksusy, lecz nie przepadające za tłumami, wzorem Ludwika XIV świetnie odnajdą się w Wersalu – królewskiej rezydencji pod Paryżem. Ciekawą atrakcją może być także wizyta w Strasburgu, gdzie mieści się ostoja sprawiedliwości – Europejski Trybunał Praw Człowieka.

Francja | Luwr

Francja | Luwr (Louvre Museum by Cody na licencji CC BY 2.0)

Ludzie

Udanym wakacjom sprzyjają nie tylko turystyczne atrakcje kraju, ale także charakter jego rodowitych mieszkańców. Francuzi należą do ludzi pełnych optymizmu, kochających życie i świętowanie. Tutejsze kafejki, winiarnie i restauracje tętnią życiem towarzyskim, warto więc zajrzeć do nich przy okazji zwiedzania zakamarków francuskich miast. Tutejsza kuchnia z pewnością nas nie zawiedzie.

Zainteresują Cię również

Hiszpania – wakacje w rytmie flamenco Hiszpania – wakacje w rytmie flamenco
Mieszkańcy tego kraju słyną z gorącego temperamentu, nie bez przyczyny więc właśnie w Hiszpanii zrodziło się...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Rotterdam - królestwo Niderlandów Rotterdam - królestwo Niderlandów
W Rotterdamie na próżno szukać starych, tradycyjnych wiatraków, licznych pól pełnych tulipanów czy urokliwych...