Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dość łagodnymi zimami. Wyjątkiem od tej reguły są tereny górzyste i Alzacja, w których występują mroźne zimy, niestraszne amatorom sportów zimowych.
Francja | Malownicza Alzacja (Other view of the plains 2 by Tambako The Jaguar na licencji CC BY-ND 2.0)
Atlantyk ma ogromny wpływ na klimat Francji, szczególnie na północno-zachodnią jej część, np. Brytanię, na terenie której klimat jest bardzo wilgotny, a opady częste i obfite. W tym rejonie notuje się co roku około 200 dni deszczowych. Północno-zachodnią część kraju nawiedzają długotrwałe, niekiedy bardzo porywiste wiatry zachodnie.
Strefa klimatu kontynentalnego obejmuje północno-wschodnią Francję, zwłaszcza Alzację. Na tym terenie występują ciepłe lata, zaś zimy są na tyle chłodne, że śnieg leży całymi tygodniami. W Alzacji miesiące letnie (lipiec i sierpień) są zwykle burzowe. To właśnie wtedy przypada najbardziej wilgotny okres w tym regionie.
Bretania i Alzacja łączą się równiną Basenu Paryskiego. Basen Paryski charakteryzuje się najmniejszą roczną sumą opadów (około 575 mm), choć pory deszczowe są tu zmienne i trudno przewidzieć wystąpienie opadów lub ich pewny brak. Kapryśna pogoda jest cechą charakterystyczną tego regionu Francji.
Francja | Lazurowe Wybrzeże (French Riviera by Paul Rysz na licencji CC BY-ND 2.0)
Średnia temperatura roczna w Paryżu wynosi około 12°C, jednakże zimą temperatura spada poniżej zera. Z kolei w lato na termometrze można zobaczyć nawet 30 kresek.
Klimat śródziemnomorski obejmuje swymi wpływami nadbrzeżne równiny położone na południu Francji. W jego obrębie znajdują się południowe Alpy, Masyw Centralny i wschodnie Pireneje. Na południu Francji rzadko zdarzają się przymrozki, a wiosenne i jesienne ulewy bywają gwałtowne i krótkotrwałe. Miesiące letnie zazwyczaj są ciepłe i bezdeszczowe.
W dolinie Rodanu na południu Francji przez około 100 dni w roku wieją zimne wiatry – mistrale.
Zainteresują Cię również