Urok Prowansji, piękno Lazurowego Wybrzeża i pobliskie Alpy czynią Marsylię szczególnym miejscem na mapie Francji. Miasto założyli Grecy przybyli tutaj z Fokai w 600 r. p.n.e. i nazwali je Massalia.

Znajduje się tutaj drugi co do wielkości port w Europie.

Francja - Marsylia | Marsylia to absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Francji

Francja - Marsylia | Marsylia to absolutnie wyjątkowe miejsce na mapie Francji (Marseille by Hermenegildo Santamaria na licencji CC BY 2.0)

Marsylia jest bardzo zróżnicowana etnicznie, jej dzielnice zamieszkują w głównej mierze emigranci z krajów afrykańskich, Hiszpanie, Grecy i Portugalczycy.

Dzieje Marsylii

Do najtragiczniejszych historii Marsylii zalicza się zaraza "czarnej śmierci" z 1720 r., zmarła wtedy połowa mieszkańców miasta. A kilka wieków wcześniej, w 1347 r., właśnie stąd rozprzestrzeniła się zaraza czyniąc spustoszenie wśród mieszkańców Europy. W czasach II wojny światowej Marsylia uległa bardzo dużym zniszczeniom.

Stary Port

Będąc w Marsylii trzeba koniecznie zwiedzić Stary Port. Strzegą go, wzniesione w XIII w. przez zakon szpitalników z Jerozolimy, Fort Św. Mikołaja i Fort Św. Jana. Do dziś Stary Port funkcjonuje jako port rybacki. Stąd też wypływają statki na wyspę If.

La Vieille Charite to ogromny budynek znajdujący się w Starym Porcie. W XVII i XVIII w. mieściło się tutaj hospicjum charytatywne. Dziś budynek jest siedzibą muzeum archeologicznego oraz galerii afrykańskiej i azjatyckiej sztuki.

Bazylika

Zbudowana w bizantyjskim stylu Bazylika Notre Dame de la Garde dumnie wznosi się w najwyższym punkcie miasta, położna jest bowiem na 162 metrowym wzgórzu. Reprezentuje ona styl romańsko-bizantyjski. Bazylika powstawała w latach 1853-1864. Wyróżniają ją przepiękne malowidła ścienne oraz 10-metrowa złocona figura Matki Boskiej, która wieńczy dzwonnicę. Dzwon bazyliki ma 2,5 m wysokości i waży 8324 kg. Z bazyliki podziwiać można przepiękną panoramę miasta.

Francja - Marsylia | Tajemnice Starego Portu…

Francja - Marsylia | Tajemnice Starego Portu… (DSC_5352 by blue_quartz na licencji CC BY-SA 2.0)

Oko w oko z zabytkami

Niewątpliwie każdy, kto zawita do Marsylii powinien skierować swe kroki do Muzeum Historii Marsylii. Mieści się ono na parterze centrum handlowego Centre Bourse. Dokumenty i wykopaliska znajdujące się tutaj są świadectwami dawnej historii miasta oraz przybliżają historię żeglugi po Morzu Śródziemnym. Ciekawym eksponatem jest tu np. fragment wraku rzymskiego statku z III w. Obok muzeum, w Jardin des Vestiges (ogród ruin) zwiedzający obejrzeć mogą wykopaliska pozostałości portu z I i IV w.

W Musée du Vieux Marseille (Muzeum Starej Marsylii) obejrzeć można przedmioty codziennego użytku, meble oraz naczynia, XVIII-wieczne szopki oraz kolekcję santons - czyli figurek prowansalskich, które swą tradycją sięgają XIX wieku.

Perełki architektury

Obok znajduje się ratusz (Hôtel de Ville) będący siedzibą władz miejskich. Na zachód od ratusza wznosi się Cathédrale de La Major - budynek z II połowy XIX w. w stylu neobizantyjskim powstały na polecenie Napoleona III. Widoczny już z daleka wygląda jak przekładaniec, bo zbudowany jest na przemian z ciemnego i jasnego kamienia. Widząc go ze sporej odległości można odnieść wrażenie, że zbudowany jest z koralików.

Oko w oko ze sztuką

Aby móc podziwiać dzieła Matisse'a, Deraina, Dufy'ego, Dubuffeta, Kandinskiego, Chagalla, Picassa, jak również obrazy surrealistów, m.in. Maxa Ernsta oraz Miró, Giacomettiego czy Bacona należy skierować swe kroki do Musée Cantini, które prezentuje sztukę nowoczesną.

Francja | Zamek Chateau d'If

Francja | Zamek Chateau d`If (Château d'If by alphis tay na licencji CC BY-ND 2.0)

Wyspa z zamkiem

Do jednej z większych atrakcji Marsylii należy wyspa If i wzniesiony na niej zamek zwany Chateau d`If. Niegdyś mieściło się tutaj więzienie. To szczególna gratka dla wielbicieli prozy Dumasa, którzy z pewnością chętnie odwiedzą to miejsce, bowiem to właśnie stąd uciekł słynny hrabia Monte Christo, tytułowy bohater powieści tego wielkiego pisarza. Na wyspę można się dostać jednym z wielu kursujących ze Starego Portu statków.

Niezwykle barwna i malownicza Marsylia często w opowieściach nie tylko Francuzów, ale i obcokrajowców nie cieszy się dobrą sławą. Można stać się tutaj ofiarą kradzieży, pewnych miejsc należy w związku z tym unikać. Patrole policyjne stale nadzorują ruchliwe miejsca miasta pilnując porządku.

Mimo tej złej sławy każdy, kto tu zawita ulegnie urokowi tego miasta. Przepiękny widok z bazyliki Notre Dame de la Garde oraz malowniczy Stary Port ze swoimi licznymi kafejkami i pubami potrafi trwale zjednać sympatię zwiedzających. Marsylia to urok Prowansji i otwarta brama do Afryki.

Muzea:

  • Muzeum Historii Marsylii (square Belsunce)
  • Muzeum Starej Marsylii (2, rue de Prison)
  • Muzeum Archeologii Śródziemnomorskiej (2, rue de la Vieille Charité)
  • Muzeum Sztuki Ludów Afryki, Oceanii i Indian Amerykańskich (2, rue de la Vieille Charité)
  • Muzeum Historii Naturalnej (19, rue Grignan)
  • Muzeum Sztuk Pięknych (19, rue Grignan)

Francja | Bazylika Notre Dame de la Garde

Francja | Bazylika Notre Dame de la Garde (Notre Dame Church, Marseille by Rob Taylor na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Święta w Niemczech Święta w Niemczech
Odkrywanie zupełnie innych zwyczajów, a także wyszukiwanie różnic w tradycjach świątecznych Niemiec i Polski jest...
Rotterdam - królestwo Niderlandów Rotterdam - królestwo Niderlandów
W Rotterdamie na próżno szukać starych, tradycyjnych wiatraków, licznych pól pełnych tulipanów czy urokliwych...
Legenda o księżniczce Libuszy Legenda o księżniczce Libuszy
Legendarna Libusza jest dla Czechów postacią niezwykle ważną, niczym Matka-założycielka. To, według niektórych...
Ogniste flamenco Ogniste flamenco
Chyba każdy z nas słyszał o legendarnym hiszpańskim temperamencie. Jeśli połączymy go z poruszającą muzyką,...
Znani mieszkańcy Pragi Znani mieszkańcy Pragi
Pierwszym i chyba najbardziej znanym oraz rozpoznawalnym mieszkańcem stolicy nad Wełtawą jest Franz Kafka. Urodził...
Legenda o Golemie Legenda o Golemie
Praga to miasto niezwykłe i wiąże się z nim wiele niesamowitych historii. Jedna z nich dotyczy praskiej ludności...