Według Henryka IV Burbona, "Paryż wart jest mszy". Istotnie, to jedna z najchętniej odwiedzanych europejskich stolic. Położona nad Sekwaną, w centrum Basenu Paryskiego, stolica Francji zyskała sobie miano centrum kultury europejskiej już w XVII w., za panowania Ludwika XIV.

Francja - Paryż | Wieża Eiffla (Tour Eiffel)

Francja - Paryż | Wieża Eiffla (Tour Eiffel) (Eiffel Tower by Pedro Szekely na licencji CC BY-SA 2.0)

Początki miasta

W 52 r. p.n.e Rzymianie zajęli osadę rybacką plemienia celtyckiego Paryzjan, położoną na wyspie Ile de la Cité na Sekwanie. Na wyspie tej znajduje się słynna katedra Notre Dame de Paris. Od tego czasu miasto nazwane przez nich Lutetia Parisionum przeżywa swój rozkwit odgrywając niebagatelną rolę w historii Europy oraz w historii sztuki.

Mosty nad Sekwaną

Paryż rozdzielony jest wodami Sekwany na dwie części: prawobrzeżną północną Rive Droite oraz lewobrzeżną południową Rive Gauche. Łączy je, bagatela, 31 mostów!

Co ciekawe Francuzi nie są zwolennikami łączenia w architekturze tradycji z nowoczesnością. Na próżno szukać więc w zabytkowych dzielnicach Paryża nowoczesnych biurowców. La Defense to dzielnica, która skupia nowoczesne budynki paryskie.

Licząca zaś 10 km Axe historique to linia biegnąca z centrum na północny zachód, wzdłuż której znajdują się najważniejsze dla miasta zabytki i miejsca. Wśród nich wyróżnić można m.in.: Luwr, ogrody Les Tuileries, Place de la Concorde (Plac Zgody), Pola Elizejskie, Pałac Elizejski, Pałac Kongresowy, Łuk Triumfalny, Łuk Grande Arche i oraz inne.

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Katedra Notre Dame – położona jest na wyspie Ile de la Cité stanowiącej najstarszą dzielnicę Paryża. Jej budowę rozpoczęto w 1163 roku, zakończono zaś w 1345. Katedra sławi Matkę Boską ("Notre Dame", czyli "Nasza Pani").

Świątynia zbudowana jest na planie krzyża i posiada 5 naw. Widoczna jest z daleka dzięki dwóm 70-metrowym wieżom. Ta najsłynniejsza budowla francuskiego gotyku zachwyca swoim majestatem. W 2006 r. plac położony przy katedrze nazwano imieniem Jana Pawła II.

Luwr – bez wątpienia jest to jeden z symboli Paryża. Muzeum powstało w 1793 r. początkowo jako rezydencja władców francuskich. Jakże potężny jest to gmach i ile kryje w sobie dawnych pamiątek niech świadczy fakt, że z 380 tys. wszystkich zgromadzonych eksponatów dla zwiedzających dostępnych jest jedynie 35 tys.

Francja | Paryskie uliczki nocą

Francja | Paryskie uliczki nocą (paris night by zoetnet na licencji CC BY 2.0)

Charakterystyczna i rozpoznawalna piramida przed Luwrem to wejście do muzeum utworzone w 1989 r. Pod piramidą (Pyramide du Louvre) znajduje się hall Napoleona, z którego można przejść do trzech skrzydeł muzeum: Richelieu, Sully i Denon. Nie sposób za jednym podejściem obejrzeć całej ekspozycji muzealnej. Chcąc dokładniej zapoznać się z dziełami prezentowanymi przez muzeum trzeba poświęcić co najmniej kilka dni. Największe dzieła to z pewnością: Mona Lisa, Wenus z Milo, Madonna wśród skał oraz wiele innych arcydzieł malarstwa francuskiego, a także starożytnych dzieł sztuki.

Łuk Triumfalny (L'Arc de Triomphe) – monument, który znajduje się na placu Charlesa de Gaulle. Upamiętniać miał zwycięstwo Napoleona pod Austerlitz, a zbudowany został w 1806 r. Wysoki na 51 m, szeroki na 45 m, łączy ze sobą aż 12 ulic.

Budowla wzorowana jest na architekturze starożytnej. Zdobienia murów upamiętniają dzieje armii francuskiej oraz sceny ze znanych bitew. Można z nich odczytać 660 nazwisk żołnierzy armii napoleońskiej. Przed łukiem znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, który stanowi symbol nieznanych ofiar I wojny światowej.

Bazylika Sacré Coeur – Bazylika Najświętszego Serca położona na wzgórzu Montmartre. Zbudowana została w stylu romańsko-biznatyjskim, z trawertynu, dzięki czemu zachowała odcień bieli do dziś, niezależnie od warunków pogodowych, dlatego też często nazywana jest "białą bazyliką".

Francja | Katedra Notre Dame

Francja | Katedra Notre Dame (Notre Dame by TracyElaine na licencji CC BY 2.0)

Ciekawa jest geneza jej powstania. Dwóch przedsiębiorców obiecało sobie, że jeśli wojna francusko-pruska nie odciśnie piętna na Paryżu i nie spowoduje zniszczeń miasta, oni wybudują w stolicy Francji wspaniały kościół. Budowę rozpoczęto w 1876 r., zakończono zaś w 1914. Tutaj znajduje się najcięższy dzwon w Paryżu – "Savoyarde", jego serce waży 500 kg. Z samego szczytu kopuły podziwiać można całe miasto.

Wieża Eiffla (Tour Eiffel) – to chyba najbardziej kojarzony z Paryżem symbol tego miasta. Wzniesiona w samym jego sercu, nad Sekwaną, wieża miała uświetnić Wystawę Światową w 1889 r. Planowano ją rozebrać po 20 latach, ale Gustaw Eiffel nie dopuścił do tego lokując w niej kolejne laboratoria badawcze.

Wieżę jednak ostatecznie ocalił umieszczony na niej telegraf i to, jak bardzo przysłużyła się armii francuskiej podczas I wojny światowej (umożliwiła łączność Paryża i wojska znajdującego się przy granicy niemieckiej). Wieża wznosi się na wysokość 300,5 m, a z anteną – 324 m. Gdy silne wiatry nawiedzają Paryż wieża może się przechylać na boki nawet do 7 cm!

Pola Elizejskie (Les Champs Élysées) – to aleja łącząca Plac Zgody (Place de la Concorde) z Placem Charles'a De Gaulle'a, przy którym znajduje się Łuk Triumfalny. Zanim ulica ta stała się najpopularniejszą aleją Paryża, przyciągającą turystów teatrami, restauracjami, sklepami i butikami sławnych projektantów, znajdowały się tutaj pola uprawne.

Francja - Paryż | Luwr ze słynną Pyramide du Louvre

Francja - Paryż | Luwr ze słynną Pyramide du Louvre (The Louvre by Son of Groucho na licencji CC BY 2.0)

Od 1616 r., gdy Katarzyna Medycejska wytoczyła tu drogę z czasem ulica ta stawała się deptakiem i miejscem chętnie odwiedzanym przez elitę arystokratyczną Paryża. Dziś opłaty za czynsz wynoszą tu nawet 1,25 mln dolarów za 100 m.kw. 14 lipca każdego roku Pola Elizejskie to miejsce wielkiej defilady wojskowej.

Centre Georges Pompidou – to muzeum sztuki współczesnej oraz największa biblioteka paryska. Budynek jest bardzo ciekawy pod względem architektonicznym. Jest to konstrukcja różnorodnych kolorystycznie instalacji. Budowa Centrum Pompidou zakończyła się w 1977 r. Tereny przyległe do niego skupiają życie artystyczne Paryża.

Godne obejrzenia są w Paryżu również: Pantenon (miejsce pochówku bohaterów francuskich, Conciergerie (dawne więzienie), wzgórze Montmartre, Montparnasse (dzielnica bohemy artystycznej), Pere Lachaise (cmentarz, na którym pochowani są m.in. Guillaume Apollinaire, Fryderyk Chopin, Jim Morrison i Edith Piaf), Ogród Luksemburski i Pole Marsowe.

Największe muzea Paryża:

  • Luwr (Cour Napoléon, Place du Carrousel)
  • Musée d'Orsay (62, rue de Lille)
  • Centre Georges Pompidou (Place Georges Pompidou)
  • Musée Cluny (Paul-Paineleve 6)

Francja | Paryż jest nie tylko jedną z największych i najbardziej znanych stolic Europy, ale i całego świata

Francja | Paryż jest nie tylko jedną z największych i najbardziej znanych stolic Europy, ale i całego świata (Paris Old Metro Signboard by Pedro Ribeiro Simões na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...