Ateny są stolicą w trojakim znaczeniu. To wspaniałe miasto było niegdyś sercem antycznej Grecji, od roku 1834 pełni rolę stolicy Republiki Grecji, a ponadto jest głównym centrum jednego z greckich okręgów administracyjnych, zwanego Attyką.

Ateny | Detal architektoniczny Erechtejonu

Ateny | Detal architektoniczny Erechtejonu (by Gölin Doorneweerd - Swijnenburg na licencji FreeImages)

Ateny, położone u stóp wzgórza Akropol, na przestrzeni wieków z niewielkiej osady mykeńskiej przekształciły się w jedną z głównych metropolii w basenie Morza Śródziemnego. Mimo nieustannego rozwoju i korzystania z wszelkich zdobyczny nowoczesności, grecką stolicę wciąż przepełniają duchy dawnych czasów. Górujące nad miastem kolumny antycznych świątyń nie pozwalają zapomnieć o tym, iż to właśnie Ateny były kolebką europejskiej cywilizacji.

Ateny to miasto niezwykle barwne, gwarne i rozległe, które obfituje w atrakcje wszelkiego rodzaju. Na pewno na samym zwiedzaniu zabytków starożytności ich potencjał się nie kończy.

Wizytę w Atenach ze względu na ich wielkości różnorodność warto sobie dobrze zaplanować, czytelna mapa i odwiedziny w biurze informacji turystycznej będą w tym wypadku nieodzowne.

Ateny | Odeon Heroda Attyka

Ateny | Odeon Heroda Attyka (by Gölin Doorneweerd - Swijnenburg na licencji FreeImages)

Oto lista miejsc i zabytków, których w Atenach nie sposób ominąć:

Centrum miasta

Nowoczesne centrum miasta z dwoma placami: Zgody i Konstytucji. Wokół Placu Konstytucji koncentrują się największe hotele i renomowane restauracje, a ponadto kilka budynków rządowych, stąd też doskonale jest urządzić sobie bazę wypadową do pozostałych części miasta.

Przemieszczając się z jednego placu na drugi miniemy m. in.: Stary Zamek, Muzeum Historyczne, bizantyjski kościół św. Teodorów, Bibliotekę Narodową i dom Henryka Schliemanna.

Przy Placu Zgody mieści się stacja szybkiej kolejki miejskiej oraz Muzeum Archeologiczne i ratusz.

Na południu centrum znajdziemy także kilka zabytków starożytności, takich jak np.: Łuk Hadriana z II w. n.e., który rozdzielał kiedyś starą i nową część miasta, ruiny świątyni Zeusa Olimpijskiego (Olimpiejon) z 131 r. i stadion – choć XIX-wieczny, znajduje się on w tym samym miejscu, co antyczny stadion Likorgosa z 330 r. p.n.e.

Ateny | Akropol

Ateny | Akropol (by Gölin Doorneweerd - Swijnenburg na licencji FreeImages)

Ateńska starówka

Pláka, czyli ateńska starówka rozciąga się u samych stóp wzgórza Akropol. To wymarzone miejsce spacerów, pełne stromych, wąskich uliczek, klimatycznych kawiarenek i ciekawych zabytków, przede wszystkim sakralnych (np. Agios Ioannis Thelologos czy Agios Nikodimos).

W pobliżu, na zboczu Akropolu, znajdują się także arcydzieła starożytnej architektury, jak np. Teatr Dionizosa czy Odeon Heroda Attyka.

Sam Akropol jest górującym nad miastem wapiennym wzgórzem, na którym mieści się zespół najcenniejszych i najpiękniejszych zabytków starożytności. Poza słynnym Partenonem, czyli świątynią Ateny Partenos – dziewicy, znajduje się tu monumentalna brama – Propyleje i niewielka, ale uroczą, świątynię Nike i wspaniały Erechtejon z przepięknym portykiem zdobionym posągami sześciu dziewcząt.

Ateny | Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Olimpejon)

Ateny | Świątynia Zeusa Olimpijskiego (Olimpejon) (by takis kolokotronis na licencji FreeImages)

Agora

W Atenach warto odwiedzić także starożytną agorę, czyli dawne centrum stolicy i miejsce zebrań. W tym miejscy naszym oczom ukaże się wiele interesujących monumentów, m. in.: Świątynia Hefajstosa, Świątynia Apollina Patroosa, portyk Zeusa Eleutheriosa, Stoa Basileosa, Światynia Aresa i Odeon Agrypy.

Kerameikos

Niedaleko agory znajduje się tzw. kerameikos, czyli dawna dzielnica rzemieślnicza i cmentarz miejski, na którym pochowani zostali wybitni Ateńczycy. Turystów zachwycają tu przede wszystkim niepowtarzalne i bogato zdobione pomniki – przedstawiające skrzydlate sfinksy, potężne byki czy sceny pożegnalne. Dziś jest to miejsce intensywnych prac archeologicznych z interesującym Muzeum Kerameikos.

Na terenie aglomeracji ateńskiej, ok. 8 km na południowy-zachód od miasta, mieści się port – Pireus. Ten najważniejszy port antycznych Aten, nadal pozostaje istotnym centrum przemysłowym kraju, największym greckim portem i trzecim co do wielkości na Morzu Śródziemnym.

Ateny | Partenon

Ateny | Partenon (by Gölin Doorneweerd - Swijnenburg na licencji FreeImages)

Ateńskie muzea

Odwiedzając Ateny, na pewno nie możemy ominąć najwspanialszych muzeów greckiej stolicy:

  • Muzeum Akropolu (Dionysiou Areopagitou Street)
  • Muzeum Agory (Adrianou Street)
  • Narodowe Muzeum Archeologiczne (Patissíon Street)
  • Muzeum Benáki (Koumbari Street)
  • Muzeum Kerameikos (Ermou Street)
  • Muzeum Bizantyjskie (Vassilissis Sofias Avenue)
  • Muzeum Sztuki Cykladzkiej (Neophytou Douka Street)
  • Muzeum wojny (Rizari Street)

.

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Pula –„Chorwacki Rzym” Pula –„Chorwacki Rzym”
A może wakacje w mieście starożytnych Rzymian? Jeśli tak, Pula będzie strzałem w dziesiątkę! Ta przepiękna...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...