Walutą obowiązującą w Atenach jest oczywiście euro – symbol: €, międzynarodowy kod walutowy ISO: EUR. Grecja jest członkiem strefy euro od 2002 roku.
Walutą euro na co dzień posługuje się ponad 340 milionów mieszkańców Europy.
Grecja | Na banknotach euro nazwa waluty zapisana jest alfabetem łacińskim oraz greckim (by Miroslav Sárička na licencji FreeImages)
W obiegu obecne są zarówno banknoty, jak i monety euro. 1 euro dzieli się na 100 centów (zwanych także euro centami).
W całej strefie euro banknoty wyglądają identycznie. Na stronie przedniej zdobią je wizerunki typowo europejskich bram oraz okien, reprezentujących różne style architektoniczne, na tylnej zaś widoczne są przedstawienia mostów (nie wiadomo jednak, które rzeczywiste budowle posłużyły za ich wzór).
Nazwa waluty na banknotach zapisana jest alfabetem łacińskim i greckim.
Monety euro są zdecydowanie bardziej zróżnicowane, posiadając wspólną stronę europejską z nominałem i zarysem Europy oraz stronę narodową z postaciami i symbolami, które kojarzą się z danym państwem.
Jak rozpoznać greckie euro? Na stronie narodowej greckich monet euro zobaczymy m. in.: przedstawienia z mitologii (2 euro), sówkę (1 euro), wybitnego greckiego polityka Eleutheriosa Venizelosa (50 euro centów), pierwszego prezydenta niepodległej Grecji (20 euro centów), Rigasa Fereosa Welestinlisa – słynnego rewolucjonistę (10 euro centów) i różne przedstawienia obiektów wodnych (5, 2 i 1 euro centów).
W całej strefie euro wyróżnić można kilkanaście rodzajów monet, które w każdym z krajów członkowskich stanowią pełnoprawny środek płatniczy.
Planując wymianę waluty w Grecji musimy liczyć się z tym, że wiele banków nieczynnych będzie w weekendy, a w tygodniu mogą być otwarte tylko do godziny 14:00.
Grecja | Bankomat na wyspie Milos (Cajero by Daniel Lobo na licencji CC0 1.0)
Walutę wymieniać można także w kantorach oraz w hotelach (przed wyjazdem warto upewnić się czy nasz hotel zapewnia taką wygodę).
W Atenach możemy także korzystać z bankomatów (niektóre z nich mogą mieć menu tylko w języku greckim). Najwięcej bankomatów znajdziemy na lotniskach: w Atenach, Salonikach, na Krecie, na Rodos i na Korfu. W Atenach jest ich naprawdę sporo. Przy wypłacie musimy się liczyć z koniecznością zapłacenia prowizji.
W większych centrach turystycznych, do jakich z pewnością należą Ateny, nie ma problemów z używaniem kart płatniczych (na wszelki wypadek warto mieć przy sobie dwa typy kart: MasterCard i Visa). Jeśli jednak chcemy zwiedzać prowincjonalne miasteczka, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednią ilość gotówki.
Zainteresują Cię również





