Stolica Hiszpanii ze swoim położeniem na 40°25’ N i 3°42’ W znajduje się centralnie na Półwyspie Iberyjskim. Klimat Madrytu charakteryzuje się gorącymi, suchymi latami i chłodnymi zimami, które w promieniach słońca są całkiem znośne; gorzej, kiedy słońce się schowa – wówczas bywa naprawdę zimno.

Madryt | Fontanna Kybele w Madrycie

Madryt | Fontanna Kybele w Madrycie (1173-Fuente de Cibeles (Madrid) by Jose Luis Cernadas Iglesias na licencji CC BY 2.0)

Wiosna i jesień

Wiosna i jesień mają najczęściej stabilną i przyjemną pogodę. Może się jednak czasem zdarzyć, że maj i czerwiec są bardzo deszczowe, i że o tej porze roku cieplej jest w Polsce. Marzec ma zwykle temperatury rosnące do 20°C, w kwietniu wyłącza się większość ogrzewania.

Miesiące kwiecień – czerwiec i wrzesień – październik można polecić jako idealną porę na podroż do Madrytu: nie jest wtedy za gorąco.

Lato

Lato w Madrycie prezentuje się z temperaturą rzędu 35-40°C, miejskie baseny są oblegane, a większość osób wychodzi na ulice dopiero wieczorem, kiedy – jeśli ma się szczęście – ochłodzi się do 28°C. Orzeźwić można się w niezliczonych „terrazas”, barach na świeżym powietrzu. Wielu turystów to nie przeraża i przyjeżdżają do Madrytu także w pełni lata. Jeśli dobrze się zaplanuje pobyt, wizyta w hiszpańskiej stolicy może być całkiem udana, trzeba tylko zrezygnować przynajmniej z połowy atrakcji i wycieczek – spacery w południe trudno byłoby zaliczyć do przyjemnych. Zamiast tego powinno się raczej wcześnie wstawać i planować spacery na godziny poranne. W godzinach południowych można się wzmocnić w barze albo restauracji, a potem odwiedzić któreś z muzeów, np. El Prado.

Madryt | Pałac Królewski

Madryt | Pałac Królewski (Palacio Real de Madrid by Ali Reza Zamli na licencji CC BY-ND 2.0)

Zima

Zimą można teoretycznie wszystko zwiedzić, ważne, aby mieć ciepłe ubranie. Luty jest najchłodniejszym miesiącem w roku i temperatury ujemne są na porządku dziennym.

Mimo wszystko, „prawdziwy” Madryt można zobaczyć tylko wiosną, wczesnym latem i jesienią, kiedy w przyjemnej temperaturze można poświęcić się zwiedzaniu zabytków, muzeów i galerii, albo licznych sklepów i butików, przeżywać wieczorny nastrój na „terrazas” i spacery po starówce.

Madryt | Gran Via - jedna z głównych ulic Madrytu

Madryt | Gran Via - jedna z głównych ulic Madrytu (Gran Via, Madrid by Dimitry B. na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Kiedy jechać na Santorini? Kiedy jechać na Santorini?
Grecka wyspa Santorini, poza Grecją nazywana często: Santoryn, jest najbardziej wysuniętą na południe wyspą...
Kiedy jechać na Ukrainę? Kiedy jechać na Ukrainę?
Ukraina jest wciąż mało popularnym kierunkiem turystycznym, mimo że charakteryzuje się licznymi walorami i jest...
Koronawirus a wyjazd do Azji – kiedy można jechać na Sri Lankę? Kiedy otworzą się granice? Koronawirus a wyjazd do Azji – kiedy można jechać na Sri Lankę? Kiedy otworzą się granice?
Wielu turystów, których podróżnicze plany i marzenia na niemal 1,5 roku pokrzyżowała pandemia koronawirusa,...
Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....