Madryt jest stolicą Hiszpanii i – jak to często bywa – największym miastem kraju. Przybywających tu turystów zainteresuje zapewne fakt, że Madryt jest także jednym z najstarszych miast Europy i najwyżej położoną europejską stolicą.

Pierwsza osada nad rzeką Manzanares, która dala początek dzisiejszemu Madrytowi, powstała już w czasach rzymskich.

Hiszpania | Madryt wieczorową porą
Hiszpania | Madryt wieczorową porą (by ru_boff)

Madryt, jak na stolice przystało, ulokował się wygodnie w samym sercu Półwyspu Iberyjskiego. Symbolem miasta jest, znajdujący się także w jego herbie, niedźwiedź. Bynajmniej nie jest to niedźwiedź bezczynny, najczęściej przedstawiany bywa bowiem w chwili zjadania owoców z drzewka poziomkowego. Rzeźbę takiego misia zobaczyć można np. przy Puerta de Sol.

Pogoda

Klimat w Madrycie należy do grupy umiarkowanych z przejściowym śródziemnomorskim. Na tle słonecznej Hiszpanii miasto to słynie raczej z niewysokich temperatur zimą, miesiące letnie są tu jednak bardzo ciepłe, z temperaturą dochodzącą do 30, a czasem nawet 40 stopni Celsjusza.

Miejskie place i skwery

Stolica Hiszpanii zasadniczo podzielona jest na dwie części: Stary Madryt i tzw. Madryt Burboński.

Ścisłe centrum stanowi plac Puerta de Sol (w tłumaczeniu: Brama Słońca). Otacza go XVIII-wieczna zabudowa, utrzymana w delikatnej, kremowej kolorystyce. Na tym właśnie placu Hiszpanie radośnie witają Nowy Rok. Towarzyszącą im wówczas tradycją jest kosztowanie owoców winogron, koniecznie w liczbie 12, po jednej przy każdym wybiciu zegara.

Inne ciekawe place, to m. in.: zamknięty dla ruchu Plaza Mayor z XVII wieku, Plaza Espańa z pomnikiem Cervantesa, Don Kichota i Dulcynei czy Plaza de Cibeles z fontanną ukazującą frygijską boginię płodności – Kybele.

Muzea

W Madrycie nie brakuje ciekawych muzeów o niebanalnym znaczeniu dla całej światowej kultury. W słynnym Muzeum Prado znajdują się np. dzieła jak Diego Velázqueza czy Francisco Goya.

Hiszpania | Ulice Madrytu
Hiszpania | Ulice Madrytu (by vagabondiamo)

Pałace i kościoły

W hiszpańskiej stolicy możemy także odwiedzić wspaniałe pałace (np. Pałac Królewski, Pałac Kongresowy, Pałac Sprawiedliwości czy Pałac Senatu) lub pozwolić sobie na odrobinę duchowej refleksji przy okazji zwiedzania przepięknych obiektów sakralnych (np. katedry Almudena, Puerta de Alcalá, kościoła San Pedro el Real, klasztoru Descalzas Reales czy katedry San Isidoro el Real).

Parki i ogrody

Madryt to miasto pełne malowniczych zielonych zakątków. W tutejszych parkach i ogrodach (jest ich tu około 40!) odetchniemy od miejskiego zgiełku. Warto zajrzeć m. in. do Królewskiego Ogrodu Botanicznego przy Muzeum Prado (powstały w 1781 r.) czy parku Casa de Campo z wesołym miasteczkiem, kolejką linową i zoo.

Egipska świątynia

Madryt to także zabytki nieoczywiste, do których z pewnością należy autentyczna staroegipska świątynia, Templo de Debod, poświęcona Amonowi – mały prezent od Egipcjan w ramach podziękowania Hiszpanom za pomoc w ocaleniu zabytków Nubii przy budowie tamy asuańskiej.

Hiszpania | Madryt - symbol miasta
Hiszpania | Madryt - symbol miasta (by malias)

Piłka nożna

Każdy miłośnik piłki nożnej dobrze wie, że w stolicy Hiszpanii mieszczą się dwa stadiony popularnych drużyn piłkarskich. Mowa tu oczywiście o Realu Madryt i Atlético Madryt. Dla prawdziwych fanów już samo zwiedzanie trybun może być sporym przeżyciem, nie mówiąc już nawet o uczestnictwie w meczu ulubionej drużyny.

Nocne życie w Madrycie

Ci, którzy mieli okazję odwiedzić Madryt z pewnością potwierdzą, że to niezwykłe miasto wraz z nastaniem zmierzchu budzi się do życia.

Liczne bary i dyskoteki, czynne do ostatniego gościa (a zatem niejednokrotnie do białego rana), koncentrują się przy Huertas, Plaza de Santa Ana, Alonso Martinez czy Plaza de Santa Barbara.

Madryckie przysmaki

Zarówno w dzień, jak i nocą turyści interesują się przysmakami madryckiej kuchni. Flaczki (callos), gulasz z grochem (cocido madrileńo) czy kastylijska zupa z czosnkiem, to tylko wybrane przykłady z bogatego hiszpańskiego menu.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Kartagina Kartagina
Kartagina (قرطاج), czyli Nowe Miasto, to starożytne miasto-państwo znajdujące się nieopodal dzisiejszej stolicy...
Podróż na Cypr Północny Podróż na Cypr Północny
Oto kilka przydatnych informacji oraz cennych wskazówek dla wszystkich osób wybierających się w podróż na Cypr lub...