Jak powszechnie wiadomo, Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej, nikogo więc nie zdziwi zapewne fakt, że obowiązującą w tym kraju walutą jest euro.

Wymiana dotychczasowej waluty narodowej – pesety hiszpańskiej na wspólną walutę europejską – euro nastąpiła w 2002 roku.

Euro
Euro (by Images_of_Money )

Waluta euro

Tworzenie strefy euro oraz wprowadzenie do obiegu międzynarodowej waluty spowodowało, iż w bardzo szybkim czasie nastąpiło scalenie państwa Starego Kontynentu pod względem finansowym. W efekcie na co dzień z euro korzysta ponad 340 milionów mieszkańców w Europie i kolejne kilkaset milionów w pozostałych rejonach na świecie. Wszystko to powoduje, iż na tą walutę przypada blisko 30% wszystkich światowych rezerw walutowych.

Historia waluty

Początki waluty euro sięgają końca XX wieku, kiedy to Unia Walutowa rozważała usystematyzowanie oraz ujednolicenie pieniędzy w państwach europejskich. Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku został zawiązany Europejski System Walutowy (ECU), które przez kilka lat planował i rozważał wszelkie aspekty związane z wprowadzeniem euro.

W efekcie prac w 1995 roku w Madrycie ustanowiono wspólną walutę, a także sposób automatycznego przeliczania pieniędzy pozostałych państw na nią.

Na samym początku 1999 roku euro po raz pierwszy zostało wprowadzone do użytku w jedenastu państwach z wyłączeniem Grecji. Kolejne rozszerzenia strefy euro przyczyniało się do powiększania liczby krajów, które stosują te pieniądze do rozliczeń. Z dniem 1 stycznia 2011 roku euro wyparło koronę estońską, co w efekcie spowodowało, iż łącznie 17 państw korzysta z tej waluty.

Opis i wygląd monet i nominałów

Do powszechnego użytku zostały udostępnione zarówno monety (eurocenty), jak i banknoty (euro).

Monety po jednej stronie posiadają obrys Europy z zaznaczonymi krajami, które nie przyjęły wspólnej waluty. Z kolei na drugiej stronie zostały umieszczone charakterystyczne elementy dla każdego z państw, które nie są odgórnie ustalane przez ECU. W efekcie w obiegu jest kilkanaście rodzajów monet, które stanowią pełnoprawny środek płatniczy.

Euro
Euro (by Tax Credits )

W przypadku banknotów na stronie przedniej umieszczono rysunki bram oraz okien, natomiast na tylnej - mosty. Reprezentują one różne okresy w sztuce i kulturze europejskiej, zachowując unikalne wartości przyporządkowane każdej epoce. Dodatkowo umieszczone są tam także symbole Unii Europejskiej, inicjały Europejskiego Banku Centralnego, a także podpis jego prezesa.

Ciekawostki

Możliwość wprowadzenia euro przez poszczególne państwa ściśle uzależniona jest od wysokości deficyty krajowego, inflacji czy długoterminowych stop procentowych. Nie mogą one odpowiednio przekraczać: 3% PKB, 1,5 punktu oraz 2 p.p. średniej stóp procentowych. Najbliżsi wprowadzenia euro są zarówno Czesi, jak i Duńczycy.

Zainteresują Cię również

Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Pamiątki z Madery Pamiątki z Madery
Udając się na wyprawę w jakieś nowe miejsce, oprócz miłych wspomnień i mnóstwa zdjęć, chętnie przywozimy z niej...
Celtia Celtia
Celtia (سلتيا) to nazwa tunezyjskiej marki piwa, które produkowane jest od 1925 roku. Obecnie jest to jeden z...
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...