Jak powszechnie wiadomo, Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej, nikogo więc nie zdziwi zapewne fakt, że obowiązującą w tym kraju walutą jest euro.

Wymiana dotychczasowej waluty narodowej – pesety hiszpańskiej na wspólną walutę europejską – euro nastąpiła w 2002 roku.

Euro

Euro (Pile of Euro Notes by Images Money na licencji CC BY 2.0)

Waluta euro

Tworzenie strefy euro oraz wprowadzenie do obiegu międzynarodowej waluty spowodowało, iż w bardzo szybkim czasie nastąpiło scalenie państwa Starego Kontynentu pod względem finansowym. W efekcie na co dzień z euro korzysta ponad 340 milionów mieszkańców w Europie i kolejne kilkaset milionów w pozostałych rejonach na świecie. Wszystko to powoduje, iż na tą walutę przypada blisko 30% wszystkich światowych rezerw walutowych.

Historia waluty

Początki waluty euro sięgają końca XX wieku, kiedy to Unia Walutowa rozważała usystematyzowanie oraz ujednolicenie pieniędzy w państwach europejskich. Na początku lat osiemdziesiątych XX wieku został zawiązany Europejski System Walutowy (ECU), które przez kilka lat planował i rozważał wszelkie aspekty związane z wprowadzeniem euro.

W efekcie prac w 1995 roku w Madrycie ustanowiono wspólną walutę, a także sposób automatycznego przeliczania pieniędzy pozostałych państw na nią.

Na samym początku 1999 roku euro po raz pierwszy zostało wprowadzone do użytku w jedenastu państwach z wyłączeniem Grecji. Kolejne rozszerzenia strefy euro przyczyniało się do powiększania liczby krajów, które stosują te pieniądze do rozliczeń. Z dniem 1 stycznia 2011 roku euro wyparło koronę estońską, co w efekcie spowodowało, iż łącznie 17 państw korzysta z tej waluty.

Opis i wygląd monet i nominałów

Do powszechnego użytku zostały udostępnione zarówno monety (eurocenty), jak i banknoty (euro).

Monety po jednej stronie posiadają obrys Europy z zaznaczonymi krajami, które nie przyjęły wspólnej waluty. Z kolei na drugiej stronie zostały umieszczone charakterystyczne elementy dla każdego z państw, które nie są odgórnie ustalane przez ECU. W efekcie w obiegu jest kilkanaście rodzajów monet, które stanowią pełnoprawny środek płatniczy.

Euro

Euro (Euro Bills by Tax Credits na licencji CC BY 2.0)

W przypadku banknotów na stronie przedniej umieszczono rysunki bram oraz okien, natomiast na tylnej - mosty. Reprezentują one różne okresy w sztuce i kulturze europejskiej, zachowując unikalne wartości przyporządkowane każdej epoce. Dodatkowo umieszczone są tam także symbole Unii Europejskiej, inicjały Europejskiego Banku Centralnego, a także podpis jego prezesa.

Ciekawostki

Możliwość wprowadzenia euro przez poszczególne państwa ściśle uzależniona jest od wysokości deficyty krajowego, inflacji czy długoterminowych stop procentowych. Nie mogą one odpowiednio przekraczać: 3% PKB, 1,5 punktu oraz 2 p.p. średniej stóp procentowych. Najbliżsi wprowadzenia euro są zarówno Czesi, jak i Duńczycy.

Zainteresują Cię również

Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Pamiątki ze Szwecji Pamiątki ze Szwecji
Wracając ze Szwecji, oprócz zdjęć i wspaniałych wspomnień warto przywieźć ze sobą jakieś pamiątki. Co zatem warto...
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Imprezy i festiwale w Dubaju Imprezy i festiwale w Dubaju
Dubaj to miejsce, w którym odbywają się rozmaite doroczne festiwale, targi i inne ciekawe wydarzenia. Największą...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...