Nazwa „Półwysep Iberyjski” pochodzi od Iberów, którzy zamieszkiwali tereny Hiszpanii 1000 lat p.n.e. Następnie na obszarze półwyspu osiedli się Celtowie, a południowe i wschodnie wybrzeże zajęli Fenicjanie i Grecy.
W VI wieku p.n.e. część Hiszpanii zajęli Kartagińczycy.
Hiszpania | Hiszpańskie wybrzeże kusiło wielu przybyszów z innych stron świata (España - Spain Calpe: Peñon de Ifach Puerto de Calpe by ramonbaile na licencji CC BY-SA 2.0)
Dopiero między III a I wiekiem p.n.e., kiedy Rzymianie wszczęli podboje terenu, pozostawiono elementy, które możemy odnaleźć w kulturze i języku współczesnej Hiszpanii. Kres kultury rzymskiej nastąpił na początku V wieku, gdy ludy barbarzyńskie przedarły się przez Pireneje.
I tak z czasem zaczęło powstawać Królestwo Wizygotów. W 710 roku na teren Hiszpanii, przez Cieśninę Gibraltarską, przedarły się oddziały arabskie, które dzięki swojej zawziętości i uporowi w zaledwie kilka lat opanowali niemal cały Półwysep Iberyjski. Arabowie założyli państwo Al Andalus, które ówcześnie było bardzo rozwinięte cywilizacyjnie.
Następnie chrześcijanie zaczęli zajmować północne tereny Hiszpanii: Asturię, Kastylię i Katalonię. W roku 1469, wraz z zawarciem związku małżeńskiego przez Izabelę Kastylijską i Fernanda Aragońskiego, nastąpił przełom w tworzeniu się hiszpańskiego państwa.
Hiszpania | Młodzież na Plaza de España w Madrycie (El autobús de los campeones en Plaza de España - 1 by José Antonio Redondo Martín na licencji CC BY 2.0)
W kilkanaście lat zyskało ono taką potęgę, że w 1492 roku zniszczyło ostatnią twierdzę arabską – Grenadę. W tym samym roku z kraju zostali wysiedleni Żydzi.
To jednak nie koniec burzliwych perypetii kraju, gdyż w XIX wieku po najeździe francuskich wojsk, Hiszpania znacznie się osłabiła, a w 1936 – gdy rozpoczęła się krwawa wojna domowa – nastąpił początek okresu dyktatorskich rządów generała Francisco Franco.
Dyktatura trwała do 1975 roku i od tej daty przywrócono monarchię, na czele której stanął Juan Carlos, sprawujący władzę po dzień dzisiejszy.
Zainteresują Cię również