Mieszkańcy tego kraju słyną z gorącego temperamentu, nie bez przyczyny więc właśnie w Hiszpanii zrodziło się ogniste flamenco, przejmujący pasodoble i mrożąca krew w żyłach korrida.

Hiszpania | Barcelona, Park Güell
Hiszpania | Barcelona, Park Güell (by skippy )

Położenie

Hiszpania jest wyżynno-górskim krajem Półwyspu Iberyjskiego. Terytorium państwa rozciąga się również na pobliskie Wyspy Kanaryjskie (Ocean Atlantycki), Baleary (Morze Śródziemne) i miasta położone u wybrzeży północnej Afryki – Ceutę i Melilę. Wyspy Kanaryjskie, w starożytności określane mianem „Wysp Szczęśliwych”, są szczególnie popularnym turystycznie rejonem Hiszpanii. Archipelag składa się z siedmiu głównych i kilku pobocznych wysepek. Do najbardziej znanych należą: Gran Canaria, Teneryfa i La Palma.

Przyroda

Hiszpania kojarzy się nam głównie z letnim odpoczynkiem na plażach i niezawodnym słońcem, niektórych może więc zaskoczyć fakt, że aż 90% terytorium kraju zajmują góry i wyżyny. Na terenie kraju znajduje się 13 wspaniałych parków narodowych, m.in. Coto Doñana, zwany królestwem czapli i park botaniczny Cabañeros. W wodach hiszpańskiego wybrzeża odnaleźć możemy prawdziwe bogactwo podmorskiego świata. Wyspy Medes w pobliżu Costa Brava są istnym rajem dla pasjonatów nurkowania: barakudy, żółwie i ośmiornice to tylko niektórzy z mieszkańców tutejszych morskich głębin.

Hiszpania | Casa Milà, Barcelona
Hiszpania | Casa Milà, Barcelona (by merille )

Niezwykłe miejsca

Wizytówką Hiszpanii jest oczywiście Barcelona, kojarzona z nazwiskiem zasłużonego architekta – Gaudiego. Znajdziemy tu dom z podziurawionego kamienia, budynek pozbawiony kątów prostych, bajkowy Park Güell, a także sławną na całym świecie ażurową katedrę Sagrada Famila, która znajduje się w ciągłej budowie.

Niesamowite miasto Avila, którego początki sięgają XI wieku, charakteryzuje mozaika arabskich i gotyckich zabytków architektury, tworzących niepowtarzalny klimat.

Podobne przykłady wielokulturowości odnajdziemy w Toledo.

Hiszpania | Korrida w Las Ventas
Hiszpania | Korrida w Las Ventas (by promomadrid )

Wspaniałe przykłady malarstwa naskalnego epoki paleolitu zachowały się w jaskini Altamira w Górach Kantabryjskich.

Znalazłszy się w Escoralu, przez chwilę możemy mieć wątpliwość czy trafiliśmy do więzienia, czy do niezwykle ascetycznej królewskiej rezydencji. Zupełnym jej przeciwieństwem jest Alhambra w Grenadzie, gdzie o zawrót głowy przyprawi nas przepych i niesamowita historia mauryjskiego pałacu-fortecy.

Madryt, Barcelona, Salamanka, Kordoba, Sewilla czy Walencja zaspokoją nawet najbardziej wybrednych koneserów sztuki. Nie zawiodą nas także tutejsze muzea i galerie sztuki. Pablo Picasso, Salvador Dali, Francisco Goya, El Greco – to tylko niektórzy z wielu artystów, którzy żyli i tworzyli w miastach Hiszpanii.

Hiszpania | Słynny jaszczur Gaudiego, Park Güell
Hiszpania | Słynny jaszczur Gaudiego, Park Güell (by skippy )

Atrakcje

Hiszpania to także wspaniałe tereny górskie. Choć w ofertach turystycznych rzadko pojawiają się Pireneje, warto wybrać się na wycieczkę w te malownicze góry. Do najpiękniejszych ich rejonów należą: Aragon i Sierra Nevada, gdzie znajdują się popularne ośrodki sportów zimowych. Turyści, którzy odwiedzają Hiszpanię w poszukiwaniu słońca i ciepła kierują się głównie w stronę wybrzeża.

Lato, rozumiane oczywiście jako sezon letni, trwa w Hiszpanii średnio od początku maja do końca września. Największe upały przypadają tu w lipcu i sierpniu. Po sezonie, np. w październiku jest nadal ciepło, a w wielu popularnych miejscach maleją tłumy i spadają ceny, warto więc zastanowić się nad terminem wyjazdu i na wszelki wypadek zapoznać się z aktualną prognozą pogody panującą w kraju.

Hiszpania | Hiszpania jest ojczyzną flamenco
Hiszpania | Hiszpania jest ojczyzną flamenco (by ecodallaluna )

Do najpopularniejszych regionów turystycznych na wybrzeżu należą: Costa de Luz, Costa Brava, Costa de Sol, Costa Blanca, Costa Verde i Costa Vasca, a także Baleary i Wyspy Kanaryjskie. Znajdują się tu największe i najlepiej wyposażone kurorty.

Kuchnia

Hiszpania to także kraj smakoszy. Tortilla la espanola czy pollo al ajllo to tylko skromny przykład lokalnego menu. Hiszpańska kuchnia pełna jest smaków i zapachów, nie brak w niej owoców morza i prawdziwych oliwkowych wariacji. Z kolei kawa, nigdzie indziej nie posiada takiego aromatu jak tu w Hiszpanii. Wpływ na to mają nie tylko doskonałe ziarna, ale także niepowtarzalna atmosfera tutejszych kawiarenek ulokowanych w malowniczych, wąskich uliczkach hiszpańskich miast.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Rotterdam Rotterdam
W Rotterdamie na próżno szukać starych, tradycyjnych wiatraków, licznych pól pełnych tulipanów czy urokliwych...
Kartagina Kartagina
Kartagina (قرطاج), czyli Nowe Miasto, to starożytne miasto-państwo znajdujące się nieopodal dzisiejszej stolicy...

Hiszpania | Parująca paella
Hiszpania | Parująca paella (by vroig )