Kiedy już zapadła decyzja, że w tym roku odpoczywamy w Hiszpanii, z pewnością pojawi się pytanie: „Kiedy najlepiej tam pojechać?”. Hiszpania jest krajem niezwykłym już z racji swego położenia – leży na styku Europy i Afryki, chrześcijaństwa i islamu.

Występuje tu zróżnicowany klimat: chłodniejszy, umiarkowany, typowy dla Europy Środkowej, ale też gorący i prawie subtropikalny.

Hiszpania | Na hiszpańskich plażach najlepiej wypoczywać od czerwca do września
Hiszpania | Na hiszpańskich plażach najlepiej wypoczywać od czerwca do września (by subtlepanda )

Termin wyjazdu do Hiszpanii zależy przede wszystkim od celu naszej podróży: czy chcemy poleniuchować w słońcu na plaży czy też planujemy zwiedzić okoliczne zabytki architektury i lokalne atrakcje?

Plaża

Jeśli głównym celem ma być plaża, to idealnym czasem na podróż do Hiszpanii są miesiące od czerwca do września. Wybór miejsca jest w tym wypadku ogromny – plaże morskie i oceaniczne, lądowe i na wyspach, piaszczyste i kamieniste… Miłośnicy romantycznego wypoczynku mogą znaleźć jakąś przytulną zatoczkę.

Każdy znajdzie tu miejsce odpowiednie dla siebie. Odpoczynek plażowy można doskonale połączyć ze sportem. W Hiszpanii znajdziemy mnóstwo kortów tenisowych czy pól golfowych, a wybrzeże sprzyja uprawianiu sportów wodnych.

Zwiedzanie

Zwiedzanie miast albo piesze wędrówki, atrakcje szczególnie popularne w głębi kraju oraz na południu, powinno się zaplanować na okres wiosenny, czyli między lutym i majem, względnie jesienią – od października do listopada.

Północne wybrzeże

Pobyt na cudownym wybrzeżu północnym od La Coruna do Bilbao najlepiej uda się między majem a wrześniem. Jest tam wówczas przyjemnie ciepło (mniej więcej tak jak latem w Polsce), tylko częściej pada i bywa mglisto. Pogoda zmienia z godziny na godzinę, tak że wspaniałości przyrody można zaobserwować tu we wszystkich odmianach.

Góry

Na wycieczki wysokogórskie w Pireneje albo góry Sierra Nevada najlepiej wybrać się między czerwcem i sierpniem, ponieważ wówczas warunki pogodowe są najbardziej przewidywalne. Zimą wspaniale prezentują się górskie regiony Hiszpanii – jazda na nartach i wędrówki możliwe są nie tylko w Alpach.

Wyspy Kanaryjskie

Wspaniałym celem podróży przez okrągły rok są oczywiście Wyspy Kanaryjskie. Podczas słonecznego lata temperatura powietrza wynosi 25-28°C, a wody 20-22°C. Wiosną i jesienią, kiedy pogoda jest cudownie łagodna, można nie tylko kąpać się w morzu, ale także wędrować po wyspach, żeglować, surfować i jeździć rowerem.

Baleary

Na Balearach urlop plażowy najlepiej jest zaplanować od maja albo czerwca. Dzienne temperatury powietrza sięgają już wyraźnie ponad 20°C, a opady są naprawdę rzadkie. Woda w morzu osiągnie temperaturę powyżej 20°C dopiero w czerwcu. Na wycieczki rowerowe i piesze wędrówki odpowiednia jest wiosna (od marca).

Hiszpania | Zwiedzanie miast warto zaplanować na okres wiosenny
Hiszpania | Zwiedzanie miast warto zaplanować na okres wiosenny (by andrewparnell )

Pogoda w poszczególnych regionach

Położenie geograficzne Hiszpanii i jej ukształtowanie terenowe powodują duże zróżnicowanie klimatyczne i pogodowe w poszczególnych regionach.

Północ i północny-zachód Hiszpanii znajdują się pod wpływem Atlantyku. Daje się to zauważyć zwłaszcza jesienią i zimą. Jest to najbardziej pochmurny i deszczowy region w Hiszpanii. Również lata są tutaj stosunkowo chłodne i wilgotne, a ilość opadów stosunkowo wysoka. Ta strefa klimatyczna, podobna do środkowoeuropejskiej, posiada naprawdę przyjemny klimat. Temperatury lata tylko czasem przekraczają 33°C, z kolei w najchłodniejsze zimowe dni nie spadają zwykle poniżej -3°C mróz i śnieg zdarzają się tylko przejściowo. Doliny wybrzeża północnego należą pod względem klimatycznym do najzdrowszych obszarów Europy.

Trochę surowszy klimat panuje na Wyżynie Starej Kastylii. Może tu być bardzo mroźno i może padać śnieg. Wiosną nastrój psują częste mgły, za to lato bywa bardzo upalne. Piękna jest tutaj krótka jesień – przede wszystkim wrzesień i częściowo październik.

Hiszpania | Na wycieczki wysokogórskie najlepiej wybrać się między czerwcem i sierpniem
Hiszpania | Na wycieczki wysokogórskie najlepiej wybrać się między czerwcem i sierpniem (by michaelclarke )

O wiele przyjemniejsza pogoda panuje na obszarach przybrzeżnych, które można zaliczyć do strefy klimatycznej ciepłej-umiarkowanej. To tutaj znajdują się popularne miejsca wypoczynkowe, jak Costa Brava i Costa del Sol. W regionie jest zawsze bardzo słonecznie – zimą przeciętnie 6 godzin słonecznych, a latem – do 12. Zima jest bardzo łagodna. Latem temperatury bywają bardzo wysokie, tylko po południu łagodzi je morska bryza.

Najgoręcej bywa na wybrzeżu południowo-wschodnim do Alicante, Murcia i Almerii. Bardzo przyjemna jest wiosna od lutego do marca. Od czerwca robi się już bardzo gorąco. Od października do lutego znowu jest przyjemny, niemal wiosenny, klimat.

Regiony górskie mają własny, charakterystyczny klimat. W górach Hiszpanii działają oczywiście tradycyjne reguły: im wyżej, tym chłodniej i więcej opadów. Rozróżnia się tutaj pięć stref klimatycznych, pierwsza sięga do 800 m i wykazuje temperatury od 18°C do 28°C, a najwyższa, śnieżna, rozciąga się powyżej 2500 m, a przeciętna temperatura osiąga wartość poniżej 0°C.

Zainteresują Cię również

Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Transport w Tunezji Transport w Tunezji
Podróżowanie po Tunezji nie jestem problemem, ze względu na świetnie rozwinięty transport. Oprócz dobrej...

 

Przeczytaj również

Festiwal ”Stalowa Liga”

Już od ponad 10 lat Odeska Obwodowa Federacja Sztuk Walki organizuje w starej twierdzy Akermańskiej, położonej w Białogrodzie nad Dniestrem,…

Aquaparki na Cyprze

Parki wodne to wspaniała zabawa dla całej rodziny. Na Cyprze znajduje się kilka takich obiektów. Do ich specjalności należą między…

Park Krajobrazowy Kamenjak

Jeśli wybieracie się do Chorwacji i za cel swej podróży wybraliście Istrię, koniecznie udajcie się w podróż na samo jej…

Podróż na Cypr Północny

Oto kilka przydatnych informacji oraz cennych wskazówek dla wszystkich osób wybierających się w podróż na Cypr lub do Turcji, i…

Klasztor św. Michała Archanioła

Ze względu na swoje niesamowite barwy budowla ta rzuca się w oczy już z daleka: błękitny jak niebo główny budynek…

Wysoki Zamek

Kto chce popatrzeć na Lwów całkiem z góry, powinien udać się na Wysoki Zamek. Jest to zielone wzgórze na północ…

10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii

Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale czasem i budżet, i czas nie…

Festiwal „Chleb”

W maju i sierpniu na Czernihowszczyźnie odbył się festiwal „Chleb”. W ramach imprezy przewidziano bliższe zapoznanie uczestników z uprawą i…