Korrida (hiszp. corrida), sprowadzona na teren Hiszpanii przez Arabów, do dziś stanowi powszechnie praktykowaną i ciesząca się dużą popularnością rozrywkę mieszkańców kraju i gości oczywiście.

Hiszpania | Korrida, czyli
Hiszpania | Korrida, czyli "taniec" z bykiem (by foxtwo)

Kontrowersje

Korrida, czyli widowiskowa walka człowieka z bykiem, budzi w świecie duże kontrowersje. Trudno się temu dziwić, gdyż każdy spektakl kończy się śmiercią zwierzęcia, a nie brak także przypadków, kiedy to człowiek przypłacił walkę życiem. Pomimo okrucieństwa, jakie niesie ze sobą pokaz, doświadczeni torreadorzy zdobywają duże uznanie w kraju.

Tylko dla wybrańców

Kiedyś widowisko to było przeznaczone tylko dla ludzi wysokiej klasy społecznej. Obecnie każdy może stać się obserwatorem tego spektakularnego pokazu.

Poza Hiszpanią walkę byków obejrzeć można w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej, jednak tam walka nie zawsze kończy się śmiercią zwierzęcia.

Plac byków

Korrida odbywa się na ogromnych, specjalnie przygotowanych do walk arenach zwanych "plaza de toros" (plac byków). Areny są w kształcie koła oddzielonego ogrodzeniem od widowni.

Jeśli właśnie w ten sposób postanowimy spędzić swój wolny czas w Hiszpanii, powinniśmy udać się do Walencji, Madrytu, Sevilli lub Malagi, gdzie znajdują się najbardziej znane areny.

Hiszpania | Widowiskowa walka człowieka z bykiem
Hiszpania | Widowiskowa walka człowieka z bykiem (by spettacolopuro)

Nie tylko torreador

A jak wygląda sama walka? Na początku ważną rolę odgrywa torreador, którego zadaniem jest rozwścieczenie byka.

Gdy zwierzę jest już wystarczająco rozjuszone i zdenerwowane do akcji wkracza ujeżdżający konia pikador. Jego zadaniem jest zranienie byka i osłabienie jego sił.

Uwieńczeniem spektaklu jest zabicie byka przez matadora, starającego się zrobić to za pierwszym ciosem. W tym momencie otrzymuje on gromkie brawa ze strony widowni, a w nagrodę ma prawo odciąć bykowi ucho. Gdy pierwszy cios się nie uda, zawodnik rani byka tak długo, aż zwierzę wyzionie ducha.

Jest to ciekawa alternatywa dla osób o mocnych nerwach i giętkim kręgosłupie moralnym.

Zainteresują Cię również

Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Święta i festiwale w Tunezji Święta i festiwale w Tunezji
W Tunezji, tak jak w każdym innym miejscu na ziemi, obchodzone są zarówno święta państwowe, jak i religijne....
Jacy są mieszkańcy Cypru? Jacy są mieszkańcy Cypru?
Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz...
Dubaj – tradycja i nowoczesność Dubaj – tradycja i nowoczesność
Dubaj to wyjątkowy przykład miasta, które w błyskawicznym tempie przekształciło się z handlowej osady poławiaczy...

 

Przeczytaj również

Klimat Cypru

Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata. Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski z…

Sobór Świętego Jura

Sobór Świętego Jura widać z wielu miejsc lwowskiej starówki. W zasadzie nie jest to jedna budowla, lecz cały kompleks, który…

Porta Temporis 2012

Festiwal historyczny Porta Temporis (brama czasu), który odbędzie się w dniach 20-22 kwietnia 2012 roku, otworzy sezon turystyczny w Kamieńcu…

Dubrownik jednym z najtańszych i najpopularniejszych miast w Europie

Dubrownik to jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Zachwyca cudownymi zabytkami, bogatą historią, znakomitą kuchnią i gościnnością mieszkańców.

Terceira – „Trzecia” wyspa

Terceira jest trzecią pod względem wielkości wyspą archipelagu azorskiego. Nazwa wyspy w dosłownym tłumaczeniu oznacza „Trzecia” – odkryto ją jako…

Fort Lovrijenac – dubrownickim Gibraltarem

Fort Lovrijenac nazywany jest często "dubrownickim Gibraltarem". Potężna, kamienna budowla, niegdyś tak trudna do zdobycia, jest dziś chętnie forsowana przez…

Kalendarz imprez – kwiecień 2012

W bieżącym roku zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym Wielkanoc przypada właśnie w kwietniu. Na Ukrainie odbywa się w…

Parni Valjak w Polsce!

Parni Valjak (Walec Parowy) to najpopularniejszy chorwacki zespół wszech czasów. Polscy melomani mogą kojarzyć go z projektów "Yugoton" i "Yugopolis".