Madryt, ze względu na swoją idealną lokalizację w samym serce kraju, został ustanowiony stolicą Hiszpanii w 1561 roku przez Filipa II. Położenie tego miasta zdecydowanie ułatwiło komunikację z pozostałymi zakątkami państwa.

Hiszpania | Madryt - Plaza Mayor
Hiszpania | Madryt - Plaza Mayor (by mpeinadopa)

Madryckie klimaty

Klimat Madrytu charakteryzują skrajności: upalne lata i mroźne zimy, wynikające z trzystukilometrowej odległości od morza oraz znacznej wysokości nad jego poziomem.

Bez wątpienia jednak Madryt, pomimo surowości klimatu, a także niezbyt urokliwych betonowych przedmieści (pozostałości po czasach generała Franco), jest jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych miast w Hiszpanii.

Europejska stolica

Stolica aktualnie liczy 4 mln mieszkańców, z czego 17% stanowi mieszanka innych (niż hiszpańska) narodowości. Można by więc pokusić się o stwierdzenie, że to nie tylko stolica Hiszpanów lecz również Europejczyków.

Centrum Madrytu oferuje niezliczoną ilość miejsc, których z pewnością nie może zabraknąć w naszym planie wycieczki. Średniowieczne zabytki oraz malownicze, wąskie uliczki z klimatycznymi kafejkami zachęcają turystów do poznawania i kontemplowania tej niezwykłej atmosfery jak najdłużej.

Hiszpania | Madryckie metro
Hiszpania | Madryckie metro (by greenwichphotography)

Co można robić w Madrycie?

Jak można spędzić ciekawe popołudnie w Madrycie? Pomysłów jest wiele!

Można na przykład odwiedzić El Palacio Real, czyli byłą siedzibę królewską, udać się z Plaza Mayor do El Rastro (kolorowy pchli targ) czy też schować się w parku Retiro lub Jardines Botanicos, gdy doskwiera nam gwar miasta.

Można też wstąpić do Muzeum del Prado i Muzeum Thyssen-Bornemisza, w którym na uwagę zasługuje ok. 800 eksponatów, prezentujących drogę od początków flamenco, aż do czasów awangardy.

Warto też wspomnieć o Narodowym Centrum Sztuki im. Królowej Sofii poświęconym współczesnej sztuce hiszpańskiej i zawierającym dzieła takich malarzy, jak: Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí i Juan Gris.

Fani sportów drużynowych także znajdą coś dla siebie. Miłośnicy piłki nożnej mogą np. zasiąść na trybunach stadionu Santiago Bernabeu.

Najstarsza część stolicy to Madryt de Los Austrias (Madryt Habsburgów), cechująca się mieszanką zabytkowej architektury Plaza Mayor i zwartej zabudowy miejskiej z okresu gwałtownego zwiększenia się liczby ludności.

Czytelna i łatwo dostępna sieć komunikacyjna pozwala ponadto zwiedzić pobliskie miejscowości, takie jak: Toledo (dawna stolica państwa), Segowia, Aranjuez, a także Eskorial.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Stolica Kuby - Hawana Stolica Kuby - Hawana
Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Kiedy jechać do Watykanu? Kiedy jechać do Watykanu?
Watykan leży w całości jako enklawa w stolicy Włoch, Rzymie, na Watykańskim Wzgórzu, o przeciętnym wzniesieniu nad...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...

 

Przeczytaj również

Wilno w 2 dni

Wilno choć położone tak blisko nas, wciąż nie cieszy się tak dużym powodzeniem jak miasta w bardziej egzotycznych krajach. Warto…

Rzeka Douro

Druga co do wielkości rzeka Portugalii Douro (hiszpańska nazwa: Duero) bierze swój początek w głębi Półwyspu Pirenejskiego. Rzeka Douro, na…

Uroczyste losowanie grup finałowych EURO 2012

W piątek 2 grudnia poznamy skład grup finałowych mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012™. Wszystkich zniecierpliwionych kibiców a…

Ceny w Holandii w 2014 roku

Holandia – kraj serów, tulipanów i wiatraków coraz częściej odwiedzany jest przez Polaków. Wielu z nas mieszka tu na co…

Złota Brama

Jednym z najważniejszych zabytków Kijowa jest Złota Brama. Jest to monument cenny z historycznego i archeologicznego punktu widzenia.

Przepisy wjazdowe i celne

Polacy przy wjeździe do Chorwacji nie potrzebują wizy, jeśli ich planowany pobyt w tym kraju nie przekracza 90 dni. Inaczej…

Kolonia

Kolonia (Köln) Jest czwartym pod względem liczby ludności (po Berlinie, Hamburgu i Monachium) miastem Niemiec. Miasto położone jest w Nadrenii…

Kiedy jechać do Szwecji?

Nawet jeśli chętnie dzieli się Szwecję na regiony klimatyczne, to w przypadku tego kraju trzeba pamiętać o jednym: istotny wpływ…