Madryt, ze względu na swoją idealną lokalizację w samym serce kraju, został ustanowiony stolicą Hiszpanii w 1561 roku przez Filipa II. Położenie tego miasta zdecydowanie ułatwiło komunikację z pozostałymi zakątkami państwa.

Hiszpania | Madryt - Plaza Mayor

Hiszpania | Madryt - Plaza Mayor (Plaza Mayor Madrid by FaceMePLS na licencji CC BY 2.0)

Madryckie klimaty

Klimat Madrytu charakteryzują skrajności: upalne lata i mroźne zimy, wynikające z trzystukilometrowej odległości od morza oraz znacznej wysokości nad jego poziomem.

Bez wątpienia jednak Madryt, pomimo surowości klimatu, a także niezbyt urokliwych betonowych przedmieści (pozostałości po czasach generała Franco), jest jednym z najchętniej i najliczniej odwiedzanych miast w Hiszpanii.

Europejska stolica

Stolica aktualnie liczy 4 mln mieszkańców, z czego 17% stanowi mieszanka innych (niż hiszpańska) narodowości. Można by więc pokusić się o stwierdzenie, że to nie tylko stolica Hiszpanów lecz również Europejczyków.

Centrum Madrytu oferuje niezliczoną ilość miejsc, których z pewnością nie może zabraknąć w naszym planie wycieczki. Średniowieczne zabytki oraz malownicze, wąskie uliczki z klimatycznymi kafejkami zachęcają turystów do poznawania i kontemplowania tej niezwykłej atmosfery jak najdłużej.

Hiszpania | Madryckie metro

Hiszpania | Madryckie metro (Madrid by Surreal Name Given na licencji CC BY 2.0)

Co można robić w Madrycie?

Jak można spędzić ciekawe popołudnie w Madrycie? Pomysłów jest wiele!

Można na przykład odwiedzić El Palacio Real, czyli byłą siedzibę królewską, udać się z Plaza Mayor do El Rastro (kolorowy pchli targ) czy też schować się w parku Retiro lub Jardines Botanicos, gdy doskwiera nam gwar miasta.

Można też wstąpić do Muzeum del Prado i Muzeum Thyssen-Bornemisza, w którym na uwagę zasługuje ok. 800 eksponatów, prezentujących drogę od początków flamenco, aż do czasów awangardy.

Warto też wspomnieć o Narodowym Centrum Sztuki im. Królowej Sofii poświęconym współczesnej sztuce hiszpańskiej i zawierającym dzieła takich malarzy, jak: Pablo Picasso, Joan Miró, Salvador Dalí i Juan Gris.

Fani sportów drużynowych także znajdą coś dla siebie. Miłośnicy piłki nożnej mogą np. zasiąść na trybunach stadionu Santiago Bernabeu.

Najstarsza część stolicy to Madryt de Los Austrias (Madryt Habsburgów), cechująca się mieszanką zabytkowej architektury Plaza Mayor i zwartej zabudowy miejskiej z okresu gwałtownego zwiększenia się liczby ludności.

Czytelna i łatwo dostępna sieć komunikacyjna pozwala ponadto zwiedzić pobliskie miejscowości, takie jak: Toledo (dawna stolica państwa), Segowia, Aranjuez, a także Eskorial.

Zainteresują Cię również

Arrecife – słoneczna stolica Lanzarote Arrecife – słoneczna stolica Lanzarote
Stolicą i największym miastem wyspy Lanzarote jest Arrecife. Znajduje się tu nie tylko piękna plaża, ale i wiele...
 Las Palmas de Gran Canaria Las Palmas de Gran Canaria
Las Palmas de Gran Canaria jest stolicą i największym miastem Wysp Kanaryjskich. Położone jest w północno-...
Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...