Jeśli choć raz odwiedziliście Barcelonę, z pewnością zapragnęliście zabrać jej cząstkę do domu. Oczywiście świetnie sprawdzają się w tej roli zdjęcia, nic jednak nie zastąpi drobnych pamiątek kupowanych sobie i bliskim.

Słynne barcelońskie mozaiki
Barcelona | Słynne barcelońskie mozaiki (by M. J.)

Postaramy się więc podpowiedzieć Wam, co warto przywieźć z Barcelony?

Pocztówki z Hiszpanii

To pierwsza, najprostsza i najtańsza propozycja (poniżej 1 EUR). Pocztówki znajdziemy w Barcelonie na każdym kroku i w piękny sposób zilustrują nam one najciekawsze zakątki miasta. Jeśli jesteśmy w Barcelonie wystarczająco długo, możemy wysłać widokówki znajomym i rodzinie, jeśli jednak jest to tylko weekend, możemy wypisać kartki np. na barcelońskiej plaży i wręczyć je osobiście po powrocie.

Warto kupić kilka pocztówek także dla siebie. Możecie spytać: po co, skoro mamy zdjęcia? Otóż pogoda i sprzęt fotograficzny nie zawsze dopisują, no i o wiele łatwiej kupić sobie widokówkę z jaszczurem Gaudiego (El Drac) niż zrobić sobie z nim zdjęcie bez towarzystwa innych turystów!

Magnesy na lodówkę

To kolejny, niedrogi i bardzo atrakcyjny pomysł na prezent z Barcelony (3-4 EUR za sztukę). Na pewno każdy z przyjemnością przypnie do lodówki kolorową tancerkę flamenco, mozaikowego jaszczura czy rozjuszonego byczka. Mężczyźni z pewnością docenią magnes z wizerunkiem stadionu Camp Nou, zaś miłośnicy architektury – ze świątynią La Sagrada Familia.

Barcelona | Oto dlaczego warto kupić sobie pocztówkę z jaszczurem Gaudiego
Barcelona | Oto dlaczego warto kupić sobie pocztówkę z jaszczurem Gaudiego (by M. J.)

Ceramika

Będąc w Barcelonie na każdym kroku (a już na pewno w Parku Güell) natkniemy się na ceramiczne dzieła sztuki – głównie efektowne mozaiki. Wszechobecne są ławki, rzeźby i fasady zdobione tłuczoną ceramiką – to znak charakterystyczny Barcelony. Na pamiątkę możemy sobie kupić piękne filiżanki, kubki talerze czy podstawki pod naczynia oddające ten najpopularniejszy barceloński wzór.

T-shirty

To popularny pomysł na prezent w każdym miejscu na świecie. W Barcelonie szczególną uwagę turystów z pewnością zwrócą koszulki z wizerunkami byków czy te nawiązujące do piłkarskich tradycji miasta.

Barcelona | Pamiątki na La Rambli
Barcelona | Pamiątki na La Rambli (by M. J.)

Flamenco

Ogniste flamenco to symbol Hiszpanii. W sklepach z pamiątkami znajdziemy całe mnóstwo gadżetów związanych z tym niezwykłym tańcem – od magnesów na lodówkę i figurek tancerek w szklanych kulach, przez wachlarze i kastaniety, po słodkie małe czarno-czerwone sukieneczki dla dziewczynek.

Gdzie kupować pamiątki w Barcelonie?

Najwięcej pamiątek znajdziemy przy głównym deptaku miasta (La Rambla) i w okolicy najciekawszych zabytków. W wielu obiektach architektonicznych, np. w Casa Mila, znajdują się sklepiki z pamiątkami – część z nich tematycznie dotyczy danej budowli, inne dedykowane są już całej Barcelonie czy całej Hiszpanii. Oczywiście tam, gdzie najwięcej turystów pamiątki są najdroższe.

Barcelona | Sklepiki z pamiątkami na La Rambli otwarte są do późnych godzin wieczornych
Barcelona | Sklepiki z pamiątkami na La Rambli otwarte są do późnych godzin wieczornych (by M. J.)

Jeśli mamy czas pozwiedzać boczne uliczki miasta (choćby te odchodzące od La Rambli), możemy natknąć się na niższe ceny oraz możliwość utargowania satysfakcjonującej nas zapłaty. Nie zdziwmy się, gdy jakiś sprzedawca przywita nas w języku polskim, nawet jeśli nie zdążyliśmy się jeszcze odezwać – to tajemniczy dar tamtejszych handlarzy, głównie tych pochodzących z krajów arabskich.

Zainteresują Cię również

Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Imprezy i festiwale w Dubaju Imprezy i festiwale w Dubaju
Dubaj to miejsce, w którym odbywają się rozmaite doroczne festiwale, targi i inne ciekawe wydarzenia. Największą...
Nowy izraelski szekel Nowy izraelski szekel
Jednostką walutową w Izraelu jest nowy izraelski szekel (NIS). 1 szekel to 100 agorot. W języku hebrajskim...
Celtia Celtia
Celtia (سلتيا) to nazwa tunezyjskiej marki piwa, które produkowane jest od 1925 roku. Obecnie jest to jeden z...

Jeśli zwiedzaliśmy Barcelonę w pośpiechu i zakupy były ostatnią rzeczą, na którą mieliśmy czas – nie martwmy się! Mnóstwo pamiątek znajdziemy na lotnisku, a ich ceny będą zbliżone do tych w mieście.