Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte okna domów mieszkalnych. Na ich temat krąży wiele legend, ale która z nich jest prawdziwa?

Holandia | Duże okna w domach Holendrów wzbudzają dużą ciekawość

Holandia | Duże okna w domach Holendrów wzbudzają dużą ciekawość (_DSF2728 by Leonardo Pilara na licencji CC BY-SA 2.0)

Na temat dużych okien w Holandii krąży wiele opowieści, część mało pochlebnych. Jedna z nich związana jest z... kazirodztwem, które dawniej było ponoć bardzo powszechne w tym kraju. W celu zaprzestania tego typu „praktyk”, królowa nakazała obywatelom wstawić duże okna i zakazała je zasłaniać. W ten sposób każdy z ulicy mógł zobaczyć, co dzieje się w danym mieszkaniu.

Inni opowiadają, że duże okna mają związek z marynarzami. Wielu z nich wypływało na długie miesiące, pozostawiając żony w domach. Wierności miały dochować właśnie dzięki oknom, przez które sąsiedzi dokładnie widzieli co robią "słomiane wdowy". Inną, dość zabawną opowieścią jest to, że okna są tak duże, bo kobiety z dziećmi stały w nich i machały wypływającemu w długą podróż mężowi i ojcu.

W średniowieczu podobno płaciło się podatek za okna. Holendrzy więc, w ramach oszczędności, chcieli mieć je jak najmniejsze. Później podatek został zniesiony i ludzie zaczęli masowo wstawiać duże okna.

Jaka jest jednak prawda? Większość mieszkań w Holandii ma bardzo wąskie i strome schody. Wniesienie kanapy czy większej szafki graniczy z cudem, dlatego wszystko podawane jest dźwigiem przez okna. Znaczący wpływ na ich wielkość ma też cena. Szkło jest znacznie tańsze od kamienia. Zimy w Holandii są łagodne, więc Holendrzy mogą sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

A dlaczego tak wiele okien nie ma zasłon ani firan? Otóż Holendrzy uważają się za ludzi uczciwych i nie mających nic do ukrycia. Przechodząc ulicami bez problemu możemy zobaczyć, jak mieszkańcy danego miasta mają urządzone mieszkanie, czy akurat przyjmują gości albo co oglądają w TV. W ciągu ostatnich lat do Holandii przyjechało bardzo wielu imigrantów, dla których taki sposób życia okazał się czymś nietypowym. Pokusa zaglądania do wnętrz mieszkań wydawała się być tak silna wśród przyjezdnych, że Holendrzy (szczególnie z dużych miast) zaczęli w końcu zasłaniać okna.

Holandia | Obecnie coraz więcej osób zasłania okna

Holandia | Obecnie coraz więcej osób zasłania okna (Windows by Leonardo Pilara na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Ludowy taniec ukraiński Ludowy taniec ukraiński
Ludowy taniec ukraiński rozwijał się na przestrzeni całej historii ukraińskiego narodu, wzbogacając się o nowe...
Wielkanoc na Ukrainie Wielkanoc na Ukrainie
Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego...
Świętowanie po rosyjsku Świętowanie po rosyjsku
Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...