Haga – jedno z najpiękniejszych holenderskich miast, położona jest w zachodniej części kraju nad Morzem Północnym. Znajduje się tu siedziba holenderskiego rządu i parlamentu oraz rodziny królewskiej.

Holandia | Park miniatur Madurodam
Holandia | Park miniatur Madurodam (by mistyanddavid )

Geografia

Haga położona jest pomiędzy Amsterdamem a Rotterdamem, nad Morzem Północnym. Jest to trzecie pod względem wielkości miasto w kraju, jego powierzchnia wynosi 98,20 km². Jest to jedno z najbardziej zielonych miast nie tylko w Holandii, ale i w Europie.

Trochę historii…

Haga jest miastem młodym o krótkiej historii. Założona została w XIV wieku jako niewielka osada, która rozwinęła się wokół wybudowanego w XIII wieku zamku myśliwskiego. W 1806 roku Ludwik Bonaparte nadał Hadze prawa miejskie, a w 1815 roku miasto stało się siedzibą rządu i parlamentu, a także króla.

Haga to nie tylko miasto polityków, ale i miejsce pełne wspaniałych zabytków, ciekawych atrakcji i znakomitych restauracji, gdzie serwowane są wyśmienite dania kuchni holenderskiej.

Holandia | Pałacc Noordeinde
Holandia | Pałac Noordeinde (by walschots )

Zabytki i atrakcje

Najstarszą budowlą w mieście jest Binnehof, położona nad Dworskim Stawem - Hofvijver. Dawniej był to zamek myśliwski, dziś mieści się tam siedziba dwuizbowego parlamentu holenderskiego, a także jeden z najpopularniejszych zabytków w mieście, czyli Sala Rycerska (Ridderzaal) pochodząca z XIII wieku. Obiekt wybudowany został w stylu gotyckim. Sala Rycerska znajduje się na ulicy Binnenhof 8a.

Innym miejscem wartym uwagi jest wzniesiona w latach 1649-1656 świątynia Nieuwe Kerk. Wybudowana została według projektu Piotra Noorwitsa w stylu renesansowym i klasycystycznym. W środku zobaczymy wspaniałe organy pochodzące z 1702 roku. Nieuwe Kerk jest jednym z pierwszych kościołów ewangelickich w kraju.

W Hadze znajdują się też liczne muzea. Jednym z najpopularniejszych jest muzeum Mesdag Panorama.Znajduje się tu wspaniały obraz przedstawiający wybrzeże Morza Północnego, Hagę oraz nadmorski kurort Scheveningen. Jego wymiary to 14m wysokości i 120m w obwodzie.

Holandia | Sala Rycerska
Holandia | Sala Rycerska (by roel1943 )

Swoje kroki warto również skierować do Pałacu Noordeinde – oficjalnej rezydencji królewskiej. Dawniej był to średniowieczny dom, który w XVI wieku przebudowano i powiększono.

Zarówno dzieci jak i dorośli zachwyceni będą zabawą w parku rozrywki Duinrell w okolicach Hagi. Na atrakcję w tym miejscu warto poświęcić cały dzień.

W pobliżu Hagi znajduje się też wspaniały park miniatur Madurodam (nazywany często Holandią w miniaturze). Zobaczymy tam około 700 najwspanialszych holenderskich zabytków.

Inne zabytki i atrakcje, które powinny znaleźć się na liście każdego odwiedzającego Hagę:

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Malediwy? Kiedy jechać na Malediwy?
Nazwa tego państwa oznacza „łańcuch wysp” i rzeczywiście tworzy je ponad tysiąc koralowych wysepek na 26 atolach....
Kiedy jechać na Seszele? Kiedy jechać na Seszele?
Okazuje się, że do raju można trafić i za życia. Trzeba tylko w tym celu wybrać się na Seszele. Otoczone palmami...
Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
Sofia Sofia
Sofia jest stolicą i największym miastem Bułgarii. Umiejscowiona jest w zachodniej części kraju, u stóp masywu...
Park Archeologiczny Kato Pafos Park Archeologiczny Kato Pafos
Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w...
Pamiątki z Finlandii Pamiątki z Finlandii
Nawet z krótkiego wyjazdu warto przywieźć pamiątki, które będą przypominały nam o spędzonych tam wspaniałych...

  • Pałac Królewski
  • Kościół Oud Katholiekekerk
  • Pałac Pokoju
  • Kościół Grote Kerk
  • Kąpielisko Scheveningen
  • Museon (muzeum nauki i techniki)
  • Escher Museum
  • Beelden aan Zee

Holandia | Świątynia Nieuwe Kerk
Holandia | Świątynia Nieuwe Kerk (by ferdislife )

 

Przeczytaj również

Rzeki i jeziora

Tereny Ukrainy przecinają dwie główne wstęgi rzek: Dniepr i Dniestr, jednak sieć rzeczna kraju jest o wiele bardziej rozwinięta.

Ukraina w liczbach

Ukraina położona jest tak niedaleko Polski, a jest tak mało znana. Jest to jeden z największych europejskich krajów. Jak zatem…

Czerwona Jaskinia na Krymie

Czerwona Jaskinia, zwana też Jaskinią Kiził-Koba (lub Kyzył-Koba), jest jedną z największych jaskiń powstałych w skałach wapiennych nie tylko na…

Cypr – wyspa migdałowych drzew i słońca

Wynurzając się ze spienionych wód Morza Śródziemnego u wybrzeży Cypru, wprost na zalaną słońcem plażę, niejeden z nas poczuć się…

Sztokholm – Wenecja Północy

Stolicą i największym miastem Szwecji jest Sztokholm. Znajduje się tu siedziba rządu, parlamentu oraz rodziny królewskiej. Miasto często bywa nazywane…

Kyrenia

Chyba żadne miasto Cypru nie może poszczycić się tak bogatym dziedzictwem naturalnym, jak położone na północnym wybrzeżu miasteczko Kyrenia –…

Jezioro Balaton

Największe jezioro w Europie Środkowej położone jest właśnie na terenie Węgier i stanowi prawdziwą dumę mieszkańców tego kraju.

Klasztor św. Michała Archanioła

Ze względu na swoje niesamowite barwy budowla ta rzuca się w oczy już z daleka: błękitny jak niebo główny budynek…