Coffee shopy, małżeństwa homoseksualistów i amsterdamska dzielnica czerwonych latarni – oto najczęstsze skojarzenia związane z Holandią.

Nazwa tego europejskiego kraju jest w zasadzie synonimem liberalizmu, a dla niektórych również rozwiązłości i upadku obyczajów. Ten artykuł jest dla tych wszystkich, którzy chcieliby poznać także inne strony tego niewielkiego państewka.

border=

Holandia | Amsterdam (by Andrea Kratzenberg na licencji FreeImages)

Stolica tulipanów i utopia fotografów

Każde kolejne wprowadzane w Holandii ustawy sprawiają, że coraz bardziej oddalamy się od turystycznych aspektów kraju. Niewielu z nas pamięta, że jeszcze kilkanaście lat temu uważaliśmy Niderlandy przede wszystkim za stolicę pięknych kwiatów.

Tulipany w kolorach tęczy, konwalie w samym środku zimy i najlepszej jakości cebulki do hodowli roślin ozdobnych to specjalność Holendrów. Swoją pasję do uprawiania kwiatów zyskali w dość nietypowych okolicznościach – wonne kielichy miały w przeszłości tuszować nieprzyjemne zapachy roztaczające się w holenderskich chatach. Problem z biegiem lat zniknął, jednak w Holendrach pozostała miłość do piękna i wielobarwności kwiatów.

Nizinne tereny Holandii (niemal dwadzieścia pięć procent państwa znajduje się poniżej poziomu morza), to teren wymarzony dla amatorów fotografii plenerowej. Na łagodnie ukształtowanych, zielonych polach bez trudu rozstawić można statyw, który ułatwi zamknięcie w kadrze malowniczych widoków wypełnionych białymi domkami i licznymi wiatrakami.

W poszukiwaniu kultury europejskiej

Wbrew pozorom, pomimo kontrowersyjnych decyzji liberalnego holenderskiego rządu, kraj ten pozostał wrażliwy na kulturę, której bogactwo odnaleźć można w każdym niderlandzkim mieście. Podziwiać można w nich zarówno doskonale zachowaną, historyczną architekturę, jak i zgromadzone w licznych muzeach słynne dzieła sztuki.

Do największych i najbardziej godnych uwagi obiektów należą amsterdamskie Rijksmuseum z dziełami między innymi Rembrandta, muzeum Van Gogha, czy Królewska Galeria Malarstwa w Hadze. Na spragnionych kulturalnych wrażeń czekają w Holandii również takie miejsca, jak chociażby Madurodam – miasteczko miniatur.

border=

Holandia | Symbolem Holandii są oczywiście tulipany (by Cyan Li na licencji FreeImages)

Atrakcje turystyczne

Obok słynnych wiatraków (których największe skupiska zobaczyć można w miejscowości Kinderdijk), odwiedzający Holandię mogą zobaczyć również port w Rotterdamie – największy tego typu obiekt na świecie, uczestniczyć w największej na świecie giełdzie kwiatowej w Aalsmeer, czy odwiedzić targi serowe w Goudzie i Alkmaar.

Holandia posiada wyjątkowo, na skalę światową rozwiniętą sieć tras rowerowych. Statystycznie każdy mieszkaniec kraju posiada rower, a używać go może na aż piętnastu tysiącach kilomentrów specjalnie przygotowanych tras!

Holandia | Klimatyczna miejscowość Marken

Holandia | Klimatyczna miejscowość Marken (by Herman Brinkman na licencji FreeImages)

Również holenderska kuchnia zasługuję na uwagę. Polacy wyjątkowo cenią sobie niderlandzkie frytki z ogromną różnorodnością sosów oraz wielkie naleśniki serwowane w licznych naleśnikarniach. W kraju spożywa się ogromne ilości mleka, co, jak twierdzą niektórzy, jest powodem, dla którego Holendrzy są najwyższą narodowością w Europie.

Wizyta w Holandii nie miałaby jednak sensu, gdybyśmy nie kupili sobie pary ich kultowych, drewnianych chodaków.

Zainteresują Cię również

Francja – w krainie wina, szampana i sera… Francja – w krainie wina, szampana i sera…
Rozległe pola pełne winnych krzewów, uginających się pod ciężarem dojrzałych w słońcu owoców, majaczący gdzieś w...
Hiszpania – wakacje w rytmie flamenco Hiszpania – wakacje w rytmie flamenco
Mieszkańcy tego kraju słyną z gorącego temperamentu, nie bez przyczyny więc właśnie w Hiszpanii zrodziło się...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...