Nazwa Królestwa Niderlandów, bo taka jest oficjalna nazwa tego kraju, wynika z położenia większej części kraju na poziomie morza albo poniżej tego poziomu.

Ze względu na całkowity brak większych wzniesień, na obszarze Holandii występują tylko nieznaczne różnice temperatur między poszczególnymi regionami. Tak więc na południu jest nieco cieplej, niż na północy, przy czym duże rzeki, jak Moza i Ren tworzą pewne granice klimatyczne.

Holandia | Lato w Holandii bywa ciepłe i przez kilka tygodni można się cieszyć piękną pogodą

Holandia | Lato w Holandii bywa ciepłe i przez kilka tygodni można się cieszyć piękną pogodą (Windmills in Zaanse Schans, Netherlands by Bogdan Migulski na licencji CC BY 2.0)

Na wybrzeżu, na zachodzie kraju, nie jest wprawdzie cieplej, ale można cieszyć się większą ilością słońca, niż w innych regionach. Dotyczy to na przykład okolic Den Helder i Wysp Zachodniofryzyjskich. Bardzo słonecznie jest tutaj przede wszystkim od maja do lipca. Na obszarze wzdłuż wybrzeża mało też pada, a lato bywa bardzo przyjemne.

Im dalej w głąb lądu, tym mniejsze oczywiście oddziaływanie klimatu morskiego. Ten jednak, ze względu na brak pasm wzniesień, może sięgać stosunkowo głęboko. Ogólnie biorąc, klimat Holandii jest dosyć zmienny. Po bardzo ciepłych i słonecznych dniach mogą szybko nastać dni chłodne i deszczowe. Już wczesną wiosną może zrobić się bardzo ciepło, ale równie dobrze wiosna może być długo chłodna i deszczowa. Podobnie bywa jesienią, a i lato nie jest wolne od tych zmian pogody.

Holandia zimą

Zimy w Holandii też nie są zbyt chłodne. Trzeba się jednak przygotować zarówno na chłodniejszą zimą, jak i z opadami śniegu.

Wiosną

Szczególnie fascynująca jest w Holandii wiosna: w kwietniu kwitną wspaniale narcyzy, a w maju tulipany. Te kwiaty dawno już stały się symbolem Holandii. Feeria barw, wszystkie odcienie tęczy i morze zapachów witają gości odwiedzających wiosenną Holandię.

Holandia | Tulipany są symbolem Holandii

Holandia | Tulipany są symbolem Holandii (Amsterdam by John+Elaine Chesterton na licencji CC BY-SA 2.0)

Latem

Lato w Holandii bywa naprawdę ciepłe i przez kilka tygodni można się cieszyć piękną pogodą. Niestety, nie jest to nigdy pewne i zawsze może zdarzyć się okres złej pogody.

Wietrzny kraj

Opady deszczu występują przez cały rok i rozłożone są równomiernie w poszczególnych miesiącach. Latem jest mniej dni deszczowych, ale ich intensywność za to jest większa. Na skutek niskiego położenia terenu silne wiatry od morza docierają daleko w głąb lądu. Zwłaszcza jesienią i zimą przechodzą nad wybrzeżem gwałtowne burze, które są odczuwalne także daleko od morza. Zasadniczo można określić Holandię, jako kraj bardzo wietrzny.

Mimo wszystko, klimat w Niderlandach jest całkiem przyjemny. Nie ma tu ekstremalnych upałów ani wielkich mrozów.

Czerwiec-sierpień

Do Holandii można przyjeżdżać z wizytą przez cały rok. Trzeba się tylko przygotować na burzliwą i zmienną pogodę. Jak w większości krajów europejskich, pełnia sezonu turystycznego przypada w Holandii na okres od czerwca do sierpnia. Wiele imprez odbywa się właśnie w sierpniu.

„Babie lato”

Warto przyjechać tutaj także na początku października, kiedy trwa „babie lato”. Wraz ze spadkiem temperatury maleje liczba turystów. Od połowy października do połowy marca jest stosunkowo spokojnie. W miesiącach zimowych (grudzień do lutego) pada śnieg, a temperatura spada w okolice zera.

O każdej porze roku można zwiedzać wspaniałe muzea Holandii. Znajdują się w nich ogromne kolekcje malarstwa i innych eksponatów.

Holandia | Jednym z cieplejszych miast w Holandii jest Amsterdam

Holandia | Jednym z cieplejszych miast w Holandii jest Amsterdam (Amsterdam by Kent Wang na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Cypr – języki i podstawowe zwroty Cypr – języki i podstawowe zwroty
Cypr podzielony jest na dwa obszary kulturowo-językowe. Dlatego też, choć większość z nas będzie się komunikowała...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...