Holandia kojarzy się Polakom z tulipanami, rowerami, wiatrakami i – ostatnimi czasy – z pracą. Na każdym kroku znaleźć możemy zatrzęsienie ofert zatrudnienia w tym kraju.

Dlaczego Polacy tak chętnie szukają pracy w Holandii i na co warto zwrócić uwagę planując wyjazd w celach zarobkowych?

Holandia | Dlaczego Polacy tak chętnie wyjeżdżają do Holandii?

Holandia | Dlaczego Polacy tak chętnie wyjeżdżają do Holandii? (by hans peta na licencji FreeImages)

Minęły już czasy, kiedy w celu polepszenia bytu wyjeżdżało się do pracy za ocean. Od kiedy do sąsiednich krajów możemy wjechać bez przeszkód, posługując się tylko dowodem osobistym, coraz lepiej znamy języki obce i szybko możemy podjąć zatrudnienie – Europa jest dla nas wystarczającym miejscem na „dorobienie się”.

Wśród krajów najchętniej wybieranych przez Polaków w celach zarobkowych królują obecnie: Holandia, Niemcy, Wielka Brytania i Irlandia.

Podczas gdy Polacy od kilku lat niezmiennie emigrują do Holandii, sami Holendrzy, chętnie przenoszą się do Niemiec i Belgii.

Dlaczego Polacy tak chętnie wyjeżdżają do Holandii „za pracą”?

Pierwszym i najważniejszym powodem są oczywiście zarobki. Holandia to nie tylko wymarzone miejsce na pracę sezonową – zagraniczna stawka godzinowa kilkukrotnie przewyższa tę oferowaną w Polsce, ale także na stałe, dla specjalistów w danej branży. Istnieje też grupa osób, które kursują między Holandią a Polską, nie zostając w Kraju Wiatraków na stałe, ale regularnie podejmując tam zatrudnienie.

Za Holandią przemawia także jej korzystne, bliskie położenie (łatwo się tu dostać) oraz możliwość podjęcia pracy bez specjalnych zezwoleń i konieczności znajomości lokalnego języka.

Ilu polaków wyjeżdża do Holandii?

Przykładowo w marcu 2011 roku odnotowano tam 125 tysięcy pracowników pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej – przy czym aż 80% tej liczby stanowili Polacy.

W sezonie do Holandii wyjeżdża około 200 tysięcy Polaków (dane z roku 2012).

Holandia |  Polacy są niewątpliwie ważnym trybikiem w holenderskiej gospodarce

Holandia | Polacy są niewątpliwie ważnym trybikiem w holenderskiej gospodarce (by Fred Fokkelman na licencji FreeImages)

Co Holendrzy myślą o Polakach?

Polacy wszędzie w Europie postrzegani są jako dobrzy i wytrwali pracownicy. Pracują ciężko, często na stanowiskach, do których nie garną się sami Holendrzy. Polacy są niewątpliwie ważnym trybikiem w holenderskiej gospodarce.

Istnieje też druga strona medalu. Z powodu znacznej ilości Polaków przyjeżdżających Holandii, naszym rodakom udało się już zapracować na nieciekawą opinię w tym kraju. Utrwalany jest tu stereotyp Polaka, który przyjeżdża tylko po to aby zarobić, nie dbając o to co ma wokół, a tym samym niszcząc i zanieczyszczając miasta i okoliczną przyrodę, nie stosując się do zasad panujących w danym kraju.

Uwaga na agencje pracy

Obecnie do Holandii łatwo wyjechać w ramach „pakietu” oferowanego przez agencję pracy, w skład którego wchodzi transport, zatrudnienie i kwaterunek. Niestety wówczas, zobowiązani umową, możemy trafić na nieciekawe warunki, a nawet stać się ofiarami wyzysku.

Poza sprawdzeniem legalności (posiadanie certyfikatu wydanego przez Marszałka Województwa oraz wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego) i opinii o danej agencji (fora internetowe), musimy dobrze przestudiować treść umowy i zwrócić uwagę na kilka podstawowych rzeczy: jak duża jest prowizja agencji oraz jak dużo pieniędzy potrącanych będzie za nocleg, wyżywienie, itp. Często umowy z agencją nie można zerwać ze względu na ryzyko zapłacenia wysokiej kary.

Warto przed wyjazdem zapoznać się z informacjami na stronie Ministerstwa Pracy, m. in. z orzeczeniami dotyczącymi nieuczciwych agencji pracy tymczasowej.

Trzeba także wiedzieć o istnieniu Biura Skarg na Nieuczciwe Agencje Pośrednictwa Pracy.

Aby zwiększyć swoje szanse na holenderskim rynku pracy, warto rozejrzeć się za agencją oferującą kurs języka holenderskiego.

Holandia | Polacy chętnie wyjeżdżają do Holandii, a sami Holendrzy – do Niemiec i Belgii

Holandia | Polacy chętnie wyjeżdżają do Holandii, a sami Holendrzy – do Niemiec i Belgii (by Iwan Beijes na licencji FreeImages)

Zainteresują Cię również

Mniej wolnego w kryzysie Mniej wolnego w kryzysie
Od 2013 roku Boże Ciało, Wszystkich Świętych oraz dwa inne święta państwowe nie będą już w Portugalii dniami...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji Zakupy w Chorwacji – garść przydatnych informacji
Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...