Z czym kojarzy nam się Holandia? Oczywiście z wiatrakami, serami, tulipanami i drewnianymi chodakami! W każdym mieście skosztujemy przepysznych serów, w wielu jeszcze miejscach zobaczymy kręcące się wiatraki, na każdym kroku spotkamy kolorowe tulipany, a w sklepach z pamiątkami kupimy chodaki.
Holandia | Kolorowe saboty (Amsterdam by Laura na licencji CC BY 2.0)
Saboty
Drewniane chodaki – saboty, to obuwie wykonane z drewna topolowego używane dawniej przez holenderskich chłopów. Dzisiaj są jednym z symboli Holandii. Rocznie produkuje się około 3 mln par. Są one jedną z najczęściej kupowanych pamiątek. Odwiedzając Holandię zdarza się zobaczyć farmera chodzącego w drewnianym obuwiu. Może nie są one zbyt wygodne, ale są tanie, nieprzemakalne, wytrzymałe i bezpieczne.
W 1997 roku Unia Europejska zakwalifikowała saboty do obuwia roboczego.
Skąd się wzięła nazwa sabot? Podczas rewolucji przemysłowej pracownicy używali drewnianych chodaków do niszczenia maszyn, które według nich odbierały im pracę. Od tego „sabotażu” powstały saboty.
Do niektórych fabryk sabotów organizowane są wycieczki. Zobaczyć tam można krok po kroku jak się wyrabia obuwie, a także zakupić – jako wspaniałą pamiątkę z Holandii.
Tulipany
Już na początku wiosny wszystkie pola, parki i ogrody zaczynają rozkwitać. Wszędzie widać kolorowe narcyzy, krokusy oraz oczywiście tulipany – symbol Holandii.
Warto odwiedzić park Keukenhof, w którym rośnie około 6 mln tulipanów.
Holandia | Jednym z symboli Holandii są tulipany (Tulips by Brent Ozar na licencji CC BY-SA 2.0)
Tulipany nie są kwiatami holenderskimi, chociaż każdemu się z nią kojarzą. Do kraju przybyły w połowie XVI wieku z Imperium Osmańskiego. W krótkim czasie stały się symbolem luksusu oraz pozycji społecznej. Dziś są znacznie tańsze niż wtedy, ale dalej zachwycają swoim pięknem.
Niemal na każdym bazarze kupimy cebulki przeróżnych odmian tulipanów. Gdy powrócimy już po Polski warto je posadzić, a na wiosnę przypominać nam będę o pobycie w królestwie tulipanów.
Wiatraki
Kolejnym z symboli Holandii są wiatraki. Zobaczymy je niemal wszędzie, wiele z nich wciąż jeszcze działa, ale już tylko jako atrakcja turystyczna. Wiele też jest wciąż zamieszkiwana, a do niektórych można wejść.
W miejscowości Kinderdijk znajduje się aż 19 wiatraków, z czego najstarszy pochodzi z 1740 roku.
Wiatrak holenderski, nazywany też holendrem, znacznie różni się od tych, które występują w Polsce. Na nieruchomym, potężnym korpusie umocowana jest obracana bryła ze śmigłami. Pierwsze holendry powstały pod koniec XIV wieku.
Holandia | Holandia słynie z przepysznych serów (Cheese Rack - 1 by Nicholas Doumani na licencji CC BY-ND 2.0)
Sery
Grecja znana jest z oliwek, Hiszpania z wina, a Francja z sera i bagietek. Z czego słynie Holandia? Również z sera! Któż z nas nie jadł pysznych serów Gouda czy Edamskiego?
Przykładowo w Goudzie można udać się na wycieczkę po mleczarni, w której produkowane są sery. Krok po kroku zobaczymy jak i z czego się je robi, zrobimy sobie zdjęcia na tle starych maszyn, a także kupimy po okazyjnej cenie ulubiony smak naszego sera.
W miesiącach letnich w Alkmaar i Goudzie odbywają się targi serowe.
Holandia | W całej Holandii jest ponad 1000 wiatraków (Pastoral Windmills by John Morgan na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również