Stolica Litwy, a zarazem jej największe miasto, leży na południowym wschodzie kraju. Ze względu na bardzo dużą ilość kościołów Wilno bywa nazywane „Rzymem Wschodu”.

Plac katedralny w Wilnie

Plac katedralny w Wilnie (by o_kuzma na licencji Pixabay

Wilno leży w strefie przejściowej między klimatem morskim i kontynentalnym. Takie położenie zapewnia stosunkowo łagodne warunki, jednak wpływ kontynentalnych mas powietrza może powodować znaczne upały latem i duże mrozy w okresie zimowym.

 

Średnie temperatury

Przeciętna temperatura roczna w Wilnie wynosi 6,6°C (przy średniej minimalnej +2,7°C i średniej maksymalnej +10,6°C). Zimy mogą być w Wilnie czasem bardzo mroźne, temperatura -20°C jest notowana prawie każdego roku. Bardzo rzadko zdarzają się spadki temperatur poniżej -35°C. Miało to miejsce w latach 1940 r. (-37,2°C) oraz w 1956 r. (-35,8°C).

Najcieplejsze miesiące w Wilnie, to lipiec i sierpień z przeciętnymi temperaturami rzędu 17°C do 18°C. W ciągu dnia temperatura wzrasta znacznie powyżej 20°C, czasami nawet do 30°C i wyżej, natomiast nocami wynosi ok. 14°C.

Opady deszczu

Opady w Wilnie występują przez cały rok, najwięcej ich ilość przypada na lipiec (92 mm), a najmniej na luty (37 mm). Średnio deszcz pada przez 160 dni w roku, a śnieg przez 79. Od kwietnia do listopada trzeba się liczyć z 10-15 dniami z opadami. Znacznie rzadziej pojawia się czyste, bezchmurne niebo, bo tylko 1-4 dni w miesiącu (razem przeciętnie 31 dni w roku).

Kościół św. Anny w Wilnie

Kościół św. Anny (by dmvl na licencji Pixabay)  

Idealna pora na podróż do Wilna

Za najlepszą porę na podróż do Wilna i spędzenie tam urlopu uważa się miesiące letnie od czerwca do sierpnia. Wilno jest bardzo interesującym miastem Północnej Europy i zwiedzać można je o każdej porze roku. Tym bardziej, że znaleźć można tutaj wiele różnorodnych atrakcji. Znakiem rozpoznawczym miasta są ruiny zamku Gedymina i rzymsko-katolicka katedra św. Stanisława. Historyczna starówka Wilna należy do dziedzictwa światowej kultury UNESCO.

W Wilnie mówi się po litewsku i po rosyjsku, dlatego wskazana jest znajomość któregoś z tych języków, po angielsku mówią młodsi Litwini. Jest też w Wilnie liczna mniejszość polska, licząca ok. 100 tysięcy.

Zainteresują Cię również

Pamiątki z Wilna Pamiątki z Wilna
Z każdej zagranicznej wycieczki warto przywieźć bliskim coś na pamiątkę. Mogą to być drobiazgi, ale taki drobny...
Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...