Wilno choć położone tak blisko nas, wciąż nie cieszy się tak dużym powodzeniem jak miasta w bardziej egzotycznych krajach. Warto jednak zarezerwować sobie weekend na tę przepiękną, pełną zabytków stolicę Litwy.
Cerkiew Piątnicka (by o_kuzma na licencji Pixabay)
Piękno Wilna
Wilno na przestrzeni lat przechodziło z rąk do rąk. Wspaniałe miejskie budowle były świadkiem wielu ataków i trudnej odbudowy. Dziś jest to wspaniałe, pełne uroku miasto, pełne kościołów, muzeów i życzliwych mieszkańców.
Wilno położone jest zaledwie 200 km od polskiej granicy. Dostaniemy się tam samolotem, autobusem lub własnym samochodem. W wielu miast organizowane są przejazdy do stolicy Wilna. Bilet z Augustowa można kupić już za 50zł. Autobusy wyjeżdżają niemal codziennie. Jeśli jednak chcielibyśmy zwiedzić również inne litewskie miasta – warto zastanowić się nad podróżą własnym samochodem.
Nocleg w Wilnie
W Wilnie znajduje się wiele hoteli i hosteli godnych polecenia. Nawet te położone w samym centrum miasta nie są drogie. Cena za noc to zwykle około 10 euro. Litwini bardzo pozytywnie nastawieni są na polskich turystów, zdecydowana większość obsługi hotelowej mówi w naszym języku.
Dzień 1
Wilno nazywane jest małym królestwem kościołów. Trudno jednak będzie zobaczyć je wszystkie przez tak krótki czas. Warto jednak zobaczyć te najpiękniejsze, a znajdują się one w centrum miasta.
Swoją wycieczkę warto rozpocząć od Ostrej Bramy, w której codziennie o godzinie 10:00 odbywają się msze święte. Gdy już zwiedzimy kościół, możemy wybrać się na spacer urokliwymi zabytkowymi uliczkami Starówki. Po drodze warto zatrzymać się prze przepięknym Pałacu Prezydenckim, Ratuszu, Uniwersytecie Wileńskim, Kościele św. Anny oraz Pałacu Radziwiłłów.
Panorama Wilna (by jacqueline macou na licencji Pixabay)
W trakcie zwiedzania na pewno zgłodniejemy. W Wilnie znajduje się wiele restauracji, w których skosztujemy przepysznych litewskich dań. Za obfity obiad z napojem zapłacimy średnio 15-20 litów. Szczególnie warte polecenia są: cepeliny, sałatka litewska czy babka ziemniaczana.
Po obfitym obiedzie czas na dalsze zwiedzanie. Pozostało nam zobaczyć Muzeum Narodowe, które również znajduje się na Starówce. Warto wejść też na Górę Giedymina i zobaczyć Wilno o zachodzie słońca.
Wilno ciekawe jest również nocą! Jeśli starczy nam sił, możemy wybrać się do jednego z barów lub klubów. Za piwo zapłacimy około 6 litów. Znakomitą przystawką jest smażony chleb.
Kadry Wilna (by Jolanta Dyr na licencji Pixabay)
Dzień 2
Następnego dnia, zwiedzanie zacznijmy od Zamku Dolnego. W jego zachodniej części znajduje się Muzeum Historyczno – Etnograficzne (najstarsze muzeum w Wilnie).
Nie zapomnijmy też o pamiątkach! W sklepach kupimy przepiękne lniane obrusy, maskotki czy zasłony. Warto też zwrócić uwagę na biżuterię z bursztynem – symbolem Wilna.
Wracając do Polski przejeżdżać będziemy przez Kowno. Zobaczymy tu katedrę św. Piotra i Pawła czy najstarszy Litwiński zamek. Kowno położone jest około 100 km od stolicy.
Zainteresują Cię również