Wilno, pomimo że nie leży w Polsce, od dawna bliskie jest naszym sercom. Stolica Litwy każdego roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Dlaczego akurat dla nas, Polaków, to miasto jest tak wyjątkowe?
Katedra Najświętszej Maryi Panny (by o_kuzma na licencji Pixabay)
Położenie Wilna
Wilno jest stolicą Litwy. Położone jest na Pojezierzu Wilińskim nad rzeką Wilią. Zaraz po Rydze jest drugim pod względem wielkości miastem w krajach bałtyckich.
Stolica Litwy nazywana jest geograficznym centrum Europy. W Księdze Rekordów Guinnessa znalazł się nawet zapis na ten temat.
Obecny obszar Wilna wynosi 402 km², z czego około 20 procent to tereny zabudowane, niecałe 44 procent to tereny zielone, natomiast 2 procent – tereny wodne.
Pogoda w Wilnie
Średnia roczna temperatura w Wilnie oscyluje w granicach 6 stopni Celsjusza. Lato może być gorące, a temperatury mogą sięgać nawet 30 stopni Celsjusza. Tak słoneczna pogoda oczywiście sprzyja spędzaniu czasu na malowniczych skwerach, w urokliwych ogródkach kawiarenek czy popularnych młodzieżowych klubach.
Zimy w Wilnie są zazwyczaj bardzo chłodne. Temperatury osiągają nawet 25 stopni Celsjusza poniżej zera. W tym czasie wileńskie rzeki i jeziora niemal zawsze są pozamarzane. O tej porze roku niezwykle popularne jest wędkowanie na lodzie.
Wilno nocą (by o_kuzma na licencji Pixabay)
Historia Wilna
Zwiedzając Wilno nie możemy zapomnieć o jego burzliwej historii. Litwa jest najstarszym krajem bałtyckim. W 1251 roku została ogłoszona królestwem europejskim.
Wiek XVI był okresem świetności dla Wilna: miasto rozwijało się dynamicznie, powstało wiele uczelni, kwitła kultura i sztuka.
W ciągu ostatniego tysiąclecia na Litwie, niemal przez 700 lat trwały wojny oraz okupacje. Kraj dwukrotnie musiał odradzać się z popiołów: w roku 1918 i 1990. Dzisiaj jest jednym z członków Unii Europejskiej.
Wilno, które możemy dzisiaj podziwiać, jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie Wschodniej.
Bazylika archikatedralna św. Stanisława Biskupa i św. Władysława w Wilnie (by A. K.)
Atrakcje w Wilnie
Wilno jest miastem o niezwykle zróżnicowanej architekturze i, podobnie jak większość średniowiecznych miast, stopniowo rozrastało się wokół ratusza. Charakterystyczne dla Wilna są przestronne deptaki i skwery, jak również wąskie i kręte uliczki.
Stolicę Litwy zwiedzić można na kilka sposobów. Jednym z nich są beztroskie spacery po starówce, pozwalające na przypadkowe odnajdowanie perełek architektury i kosztowanie lokalnych specjałów w restauracjach i kawiarenkach. Inną możliwością jest wynajęcie przewodnika, który krok po kroku wprowadzi nas w to magiczne miejsce.
Starówka
Sercem miasta jest oczywiście starówka – historyczne centrum Wilna. Znajdują się tu najcenniejsze zabytki litewskiej stolicy. Budynki starego miasta, a jest ich około 1500, zostały wzniesione w ciągu kilku stuleci, dzięki czemu będziemy tu mieli okazję zobaczyć prawdziwie różnorodną mieszankę stylów architektonicznych.
Wilno | Litewski Narodowy Teatr Dramatyczny (by A. K.)
Dzięki swojej niepowtarzalności, w 1994 roku Wileńska Starówka została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zlokalizowane na niej zabytki, których na pewno nie można ominąć to m in.: Ostra Brama, Ratusz, Uniwersytet Wileński, Ulica Zamkowa, Kościół św. Anny, Pałac Prezydencki czy Zamek Dolny.
W Wilnie znajduje się: 65 kościołów, 44 muzea, 30 bibliotek i 8 uniwersytetów.
Symbole miasta
Zwiedzając Wilno i zaglądając do sklepów z pamiątkami, już po chwili przekonamy się, co jest symbolem miasta. Ze sklepowych witryn będą spoglądać na nas urocze lniane maskotki, panie domu skuszą wykonane z tego materiału obrusy, zestawy serwetek i fartuszki, zaś osoby urządzające mieszkanie z chęcią nabędą piękne poszewki czy zasłonki. A więc: len, ten naturalny materiał króluje w wileńskich sklepach z pamiątkami przybierając zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne formy.
Innym symbolem Wilna jest bursztyn. Doskonałą pamiątką z wizyty w litewskiej stolicy będzie więc biżuteria lub np. pokryte rozdrobnionym bursztynem bombki.
Wilno | Góra Trzykrzyska (by A. K.)
Zainteresują Cię również