Klimat na Litwie jest podobny jak w innych krajach bałtyckich, czyli umiarkowanie kontynentalny. Oznacza to, że istnieją znaczne różnice temperatur między latem i zimą.

Średnia temperatura w styczniu wynosi -6°C, a w lipcu osiąga +17°C. Występują także określone różnice klimatyczne w poszczególnych regionach.

Litwa | Kościół św. Katarzyny, Wilno

Litwa | Kościół św. Katarzyny, Wilno ('St Catherine's Church' Vilnius by FaceMePLS na licencji CC BY 2.0)

Ze względu na pas wybrzeża nad Morzem Bałtyckim, dają się zauważyć na Litwie także wpływy morskiego klimatu. Wiejące przeważnie od zachodu wiatry sprawiają, że zachodnie regiony mają bardziej wyrównane temperatury niż wschód kraju, gdzie klimat staje się bardziej kontynentalny. Im dalej od wybrzeża, tym wyższe stają się temperatury lata – zanika chłodzący wpływ bryzy morskiej. Temperatury w miesiącach letnich osiągają wartości od 20°C do 30°C.

Opady deszczu

Latem trzeba właściwie przez cały czas liczyć się możliwością wystąpienia deszczu. Ilość opadów rozkłada się mniej więcej równomiernie na cały rok, chociaż za najbardziej deszczowy miesiąc na Litwie uważany jest sierpień. Więcej opadów występuje na południowym zachodzie Litwy niż na północnym wschodzie, ponieważ tam docierają wilgotne masy powietrza znad Bałtyku.

Zimy na Litwie bywają właściwie zawsze chłodne, czasami nawet bardzo mroźne, zwłaszcza kiedy klimat kształtują zimne wiatry z Rosji. Na śnieg zawsze można liczyć w miesiącach zimowych. Średnie temperatury wahają się wówczas od -15°C do +5°C. Cieplej jest zawsze w pobliżu wybrzeża.

Najcieplejszy miesiąc

Najcieplejszym miesiącem jest zwykle lipiec. Jeśli chodzi o lato, na Litwie jest ono często jakby przeciwieństwem lata w Europie Środkowej. To znaczy: jeśli w Polsce albo w Niemczech robi się ekstremalnie gorąco, to wtedy na Litwie mogą być bardzo przyjemne temperatury. I odwrotnie: nasze skromne lato może posiadać znacznie cieplejszy i słoneczny odpowiednik litewski. Wybierając się na Litwę dobrze jest wziąć tę właściwość klimatu pod uwagę.

Litwa | Średnia temperatura w styczniu wynosi -6°C, a w lipcu osiąga +17°C

Litwa | Średnia temperatura w styczniu wynosi -6°C, a w lipcu osiąga +17°C (lots of babushka's by Mar10os na licencji CC BY 2.0)

Ze względu na północne położenie Litwy, dobrze jest zaplanować podróż od maja do września, kiedy dni są długie. Jest to również odpowiedni czas zwiedzanie Litwy.

Idealna pora na urlop

Na urlop wypoczynkowy na litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego szczególnie nadają się letnie miesiące od czerwca do sierpnia, ponieważ temperatura wody w morzu wzrasta wtedy do ok. 20°C. Zwykle Bałtyk osiąga temperaturę 20°C dopiero w sierpniu i wcześniej kąpiele są wskazane raczej dla zahartowanych osób.

Natomiast zima na Litwie z krótkimi dniami, temperaturami poniżej zera i dużą ilością śniegu sprawia niezbyt przyjemne wrażenie. W grudniu i styczniu często pada, przeciętnie przez 18-19 dni.

Wybór terminu wyjazdu na Litwę zależy, jak zwykle, od celu podróży i upodobań każdego turysty.

Litwa | Rezerwat przyrody, Neringa

Litwa | Rezerwat przyrody, Neringa (Naglio Nature Reserve by Petras Gagilas na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Położenie i warunki naturalne Dubaju Położenie i warunki naturalne Dubaju
Emirat Dubaju leży nad Zatoką Perską, pomiędzy emiratami Abu Zabi i Szardża. Należąca do Dubaju enklawa Hatta...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Wenezuela - kraj różnorodności Wenezuela - kraj różnorodności
Mężczyznom Wenezuela kojarzy się przede wszystkim z najpiękniejszymi na świecie kobietami, wyśmienitym rumem i...
Pekin Pekin
Pekin - tętniące życiem ogromne miasto. Nowoczesne drapacze chmur i ekskluzywne sklepy tworzą kontrast z małymi,...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...