Nasz polski wieszcz narodowy o kresach wschodnich pisał z miłością i oddaniem. Wielu naszych starszych rodaków do dziś z tęsknotą opowiada o uroku Wilna, a niektórzy z nich dalej na litewską modłę wymawiają wyrazy z literą "ł".

A czym Litwa może oczarować współczesnych Polaków?

Litwa | Widok na Wilno

Litwa | Widok na Wilno (Vilnius by Ulrika na licencji CC BY-ND 2.0)

Niewielki kraj o powierzchni 65200 km2 to sól w oku Polaków, którzy opowiadają o ziemiach utraconych z wielką nostalgią. Czy to tylko idealizowanie części kraju wykluczonej już z naszych granic administracyjnych, czy też utrata Litwy naprawdę mocno zubożyła nasz kraj? Poniżej prezentujemy najsłynniejsze atrakcje turystyczne kraju zza wschodniej granicy.

Bogactwo turystyczne litewskich miast – Wilno

Stolica kraju, Wilno zaoferować może turystom szereg cennych zabytków oraz malowniczych obszarów. Będąc w tym mieście koniecznie zobaczyć trzeba Senamiestis, jedną w największych i najbardziej okazałych europejskich starówek. Wilno to również miejsce, gdzie znajduje się zabytkowy kościół świętej Anny oraz liczne obiekty sakralne reprezentujące głównie architekturę gotycką.

Na Polaków czekają tam również obiekty szczególnie bliskie patriotom: cmentarz na Rossie, Ostra Brama, Mauzoleum Marszałka oraz miejsca posiadające spolszczone nazwy, stanowiące niezatarty ślad po mieszkającej tu jeszcze przed wojną ludności naszego kraju (która stanowiła wtedy ponad sześćdziesiąt procent obywateli Wilna).

Kowno

Kowno usytuowane jest w centralnej części Litwy. Jest to drugie co do wielkości miasto kraju, mając jednocześnie najwięcej mieszkańców. W czasie wojny to właśnie w Kownie mieściła się stolica Litwy. Tutaj znajdują się słynne ruiny zamku, pałace: Godlewskiego i Massalskiego, obiekty sakralne, w tym archikatedra świętego Piotra i Pawła, a także meczet i Synagoga Chóralna – obecnie główne miejsce modlitw lokalnej gminy żydowskiej.

Litwa | Kiernów, nazywane również

Litwa | Kiernów, nazywane również "Litewską Troją" (Kernave, Lithuania, 2008 by Phillip Capper na licencji CC BY 2.0)

Troki

Trzecim co do wielkości litewskim miastem są Troki, oddalone zaledwie o dwadzieścia trzy kilometry od Wilna i niemal tak samo popularne wśród turystów. Tutaj zobaczyć można zamek wybudowany przez księcia Witolda oraz ruiny zamku "lądowego". Na turystów czekają również w Trokach kościoły (jak ten bernardyński z cudownym obrazem Matki Bożej Trockiej), zabytkowa prawosławna cerkiew, stary cmentarz, a także kienesa karaimska.

Litewska przyroda

Litwini mogą się poszczycić stosunkowo dużym obszarem terenów zielonych. Turyści chętnie odwiedzają Auksztocki Park Narodowy, najstarszy spośród litewskich rezerwatów przyrody. Jest to miejsce, w którym spotkać można wiele gatunków rzadko występujących dzikich zwierząt oraz unikalną roślinność. Na terenie parku znajduje się ponad sto dwadzieścia jezior.

Litewskie uzdrowiska, w tym przede wszystkim położone nad Niemnem Druskienniki oraz Połąga również gromadzą w sezonie coraz więcej osób przybywających tu na leczniczy wypoczynek.

Znajdująca się po części na Litwie, a częściowo również w Obwodzie Kaliningradzkim Mierzeja Kurońska to wąski półwysep oblewany przez morze Bałtyckie oraz Zalew Kuroński. Polscy odwiedzający z nostalgią powitają liczne na tym terenie wydmy, zwane przez tubylców "kopami".

Litwa | Jedna z urokliwych wileńskich uliczek

Litwa | Jedna z urokliwych wileńskich uliczek (Vilnius by Sami C na licencji CC BY 2.0)

Chłodnik, cepeliny i kwas chlebowy

Leżąca na pograniczu Polski i Rosji Litwa kulinarnie nie odbiega zbytnio od żadnego z tych krajów. Wiele tradycyjnych potraw z tego kraju serwujemy na naszych stołach, nawet nie zdając sobie sprawy, skąd przywędrowały.

Z chłodnikiem, czyli zimną zupą, w najczęściej spotykanej wersji składającą się z buraków, kwaśnego mleka i jajka na twardo, nie ma takiego problemu, bo jego pełna nazwa, z członem "litewski" sama wskazuje na kraj pochodzenia. Inaczej ma się sprawa chociażby z kołdunami (czyli naszymi, swojskimi uszkami), czy cepelinami – zwykłymi pyzami z mięsnym farszem.

Litewska kuchnia to ojczyzna także innych specjałów, takich jak bliny (placki z ugotowanych ziemniaków nadziewanych farszem z mięsa lub grzybów) czy czebureki, duże pierogi smażone w głębokim tłuszczu. Również od naszych kresowych sąsiadów pożyczyliśmy sobie słynący ze swoich zdrowotnych właściwości kwas chlebowy oraz wyborny trunek – miód pitny.

Litwa | Zamek w Kownie

Litwa | Zamek w Kownie (Kaunas Castle, Lithuania by tjsalo na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Kiedy jechać do Meksyku? Kiedy jechać do Meksyku?
Odpowiedzi na to pytanie jest bardzo dużo, ponieważ każdy ma swoje indywidualne upodobania i oczekiwania, co do...