4 dni na Malcie – to długo czy krótko? Czy zdążymy w tym czasie wszystko zobaczyć? Wszystko nie, ale na pewno bardzo wiele. Przedstawiamy przykładowy plan na 4 dni na Malcie.

Malta | Widok na Valettę

Malta | Widok na Valettę (Valletta by Paulo Valdivieso na licencji CC BY-SA 2.0)

Przylot na Maltę późnym wieczorem. Bogata baza noclegowa znajduje się w mieście Bugibba. Stąd też rozpoczniemy podróż po pięknej i słonecznej Malcie.

Dzień pierwszy – Valetta i Sliema

Po śniadaniu (w hotelu lub np. nad morzem) wybieramy się autobusem do Valetty, m.in. autobusami: 12, 41, 42. Wysiadamy na dworcu autobusowym. Tu przez kilka godzin możemy zwiedzić całe miasto, nawet zahaczyć o interesujące nas muzea oraz zjeść obiad.

Zwiedzanie Valetty zaczynamy od przekroczenia Bramy Miejskiej. Niedaleko, po prawej stronie zobaczymy Operę Królewską z 1866 roku. Dalej znajduje się Kościół Franciszkanów oraz kościół św. Barbary. Warto też zobaczyć usytuowane nad brzegiem morza domki rybaków, fort. Św. Elma, Upper Barraca Gardens nad Lacaris War Rooms. Już sam spacer wąskimi uliczkami otoczonymi malowniczymi kamienicami przyniesie nam wiele niezapomnianych doznań.

Gdy już zwiedzimy Valettę, czas na miasto Sliema, do którego dostaniemy się z dworca m.in. autobusami: 12,13, 202. Tu znajduje się pomost, z którego rozpościera się przepiękny widok na stolicę. Około 20:00 – 21:00 można wrócić bezpośrednio do Bugibby, by przejść się na wieczorny spacer.

Dzień drugi – Mdina i Rabat

Autobusem numer X3, 183 dostaniemy się do „Cichego Miasta”, czyli Mdiny. Jest to jedno z najmniejszych, ale i najbardziej romantycznych miast na Malcie. Możemy tylko się przejść po miasteczku albo zajść do jednego z licznych kościołów czy muzeów, np. Muzeum Historii Naturalnej. W Mdinie są też restauracje oraz sklepy z pamiątkami. Z miasta rozciąga się wspaniały widok na wyspę.

Z Mdiny do Rabatu pójdziemy pieszo. Tu warto zobaczyć: kościół i grotę św. Pawła, katakumby św. Pawła, katakumby i kościół św. Agaty.

Stąd można pojechać na plażę Golden Bay, by podziwiać piękny zachód słońca (autobus 44, w Mosta przesiadka w 186).

Malta | Zdjęcie w budce telefonicznej - obowiązkowe!

Malta | Zdjęcie w budce telefonicznej - obowiązkowe! (Maltese phone booth by Oslo_Lego na licencji CC BY-ND 2.0)

Dzień trzeci – Gozo, Mellieha

Kolejny dzień spędzimy na wyspie Gozo (wysiadamy na ostatnim przystanku w Ċirkewwa). Promy odpływają co około 30-45 minut (bilet kupuje się w drodze powrotnej). Tam można wybrać się na jednodniową wycieczkę dwupiętrowym autobusem objeżdżającym najciekawsze miejsca na wyspie. Można wysiąść, zwiedzić to co nas interesuje i wsiąść w kolejny autobus, objazd trwa około 2,5 godziny. Szczególnie warto wysiąść w Rabacie – największym mieście na wyspie. Tu też dojedziemy autobusem komunikacji miejskiej.

W Rabacie koniecznie należy zobaczyć cytadelę górującą nad miastem, pospacerować pomiędzy malowniczymi kamieniczkami oraz napić się chłodnego piwa Cisk, w którejś z bocznych uliczek

Wracając z Gozo (autobus 41, 221), wysiadamy w mieście Mellieha. Tu wspinamy się po wielostopniowych schodach do kościoła Najświętszej Pani Zwycięskiej z XVI wieku. Z placu przed świątynią rozciąga się widok na okolicę. W mieście znajduje się również schron z okresu II wojny światowej.

Malta | Kolorowe łodzie luzzu w Marsaxlokk

Malta | Kolorowe łodzie luzzu w Marsaxlokk (Fishing boats at Marsaxlokk 9 by Tony Hisgett na licencji CC BY 2.0)

Dzień czwarty – Mosta, Marsaxlokk, Valetta, lotnisko

Ostatniego dnia pojedziemy do Mosty, gdzie znajduje się imponujący wielkością Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Otwarty jest od 9:00 do 11:45 oraz od 15:00 do 17:00 w dni powszednie i od 15:00 do 16:00 w soboty.

Po zwiedzeniu Mosty jedziemy do Valetty, gdzie przesiądziemy się w autobus numer 81 jadący do wioski rybackiej, znanej z kolorowych łodzi luzzu – Marsaxlokk. Stąd możemy pojechać do Marsaskali (autobus 119, jadący również na lotnisko) lub jeśli jeszcze czujemy niedosyt – Valetty. Stąd bez problemu dostaniemy się wieczorem na lotnisko (autobus X3).

Malta | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Mosta

Malta | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Mosta (Malta mosta church by elniteo na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji 20 rzeczy, które koniecznie musisz zrobić w Chorwacji
Polacy pokochali Chorwację: za piękną pogodę, ciepłe morze, przepyszną kuchnię i gościnność. Poniżej przedstawiamy...
Indonezja Indonezja
Po obu stronach równika, między Oceanem Indyjskim a Spokojnym, na tysiącach malowniczych wysp, położone jest jedno...
Indie – kaszmirowe wakacje Indie – kaszmirowe wakacje
Indie kojarzą się przede wszystkim z różnorodnością. Są tak barwne, jak stroje hindusek i bukiety przypraw na...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...