Malta - a dokładniej mówiąc, wyspy maltańskie z Maltą, Gozo i Comino – leżą w centralnej części Morza Śródziemnego, między Sycylią i Północną Afryką. Taki płożenie geograficzne zapewnia Malcie subtropikalny, śródziemnomorski klimat.

Wyspy są stosunkowo płaskie i niewielkie. Wpływ na ich klimat ma przede wszystkim Morze Śródziemne oraz wiatry z pobliskiej Afryki, ale także z Europy Północnej.

Malta | Na Malcie występują tylko dwie pory roku: lato oraz zima

Malta | Na Malcie występują tylko dwie pory roku: lato oraz zima (Busy Blue Lagoon, Comino, Malta by Shepard4711 na licencji CC BY-SA 2.0)

Dwie pory roku

Na Malcie są tylko dwie pory roku, co czyni ten kraj szczególnie atrakcyjnym dla turystów, zwłaszcza latem. Okres wegetacyjny trwa tutaj prawie cały rok. Wyjątkiem są zdarzające się okresy chłodu zimą i długotrwała susza latem.

Zima na Malcie

Zimy na Malcie są łagodne z rzadkimi okresami chłodu. Kiedy robi się chłodno, jest to najczęściej skutek wiatrów wiejących z północy Europy. Latem bywa na Malcie dosyć gorąco, chociaż stała bryza łagodzi upały. Właśnie wiatry mogą na wiosnę i jesienią nieprzyjemnie oddziaływać na klimat. Wtedy wieje z Afryki sirocco i przynosi bardzo gorące powietrze z lądu. Ten gorący wiatr jest na Malcie daleko bardziej odczuwalny niż na południu Grecji, a w dodatku niesie mało wilgoci. Pod wpływem sirocco bywa często ekstremalnie gorąco.

Deszcz pada na Malcie stosunkowo rzadko i wyspy są znacznie suchsze, niż np. południe Włoch. W ciągu roku suma opadów wynosi zaledwie 550 mm. Większość deszczu przypada na miesiące zimowe od października do lutego, a najbardziej wilgotnym miesiącem jest grudzień z 112 mm opadów w ciągu 14 dni. A poza tym reszta roku jest sucha, od maja do sierpnia praktycznie w ogóle nie pada.

Nawet w ciągu najchłodniejszych miesięcy, czyli w styczniu i lutym, najniższe temperatury tylko czasami spadają poniżej dziewięciu stopni. Najwyższe temperatury od grudnia do marca wynoszą zwykle poniżej 20°C. Od czerwca do sierpnia jest bardzo gorąco z temperaturą powyżej 30°C. Przeciętna temperatura roczna na Malcie wynosi 18,7°C.

Śnieg na Malcie jest prawie nieznany; krótkotrwałe opady śniegu wystąpiły tam w lutym 1895 r, w styczniu 1905 r i 31 stycznia 1962 r.

Malta | Średnia temperatura roczna na Malcie wynosi 18,7 stopni Celsjusza

Malta | Średnia temperatura roczna na Malcie wynosi 18,7 stopni Celsjusza (Malta by steve p2008 na licencji CC BY 2.0)

Lato na Malcie

Najlepszy czas podróży na Maltę zależy od indywidualnych zainteresowań. Kto jedzie na wyspy maltańskie, aby kąpać się w morzu i opalać, powinien wybrać miesiące letnie od czerwca do września, kiedy woda w morzu ma przyjemną temperaturę. Miłośnicy wędrówek i turyści interesujący się licznymi atrakcjami Malty zrobią najlepiej planując wyjazd na wiosnę albo jesień, kiedy nie jest zbyt gorąco. Dla wielu turystów najlepszą porą na wizytę na Malcie jest wiosna, kiedy przyroda budzi się ze snu i wszystko zaczyna zielenić się i kwitnąć. Z kolei dla żeglarzy najbardziej odpowiednią porą będą miesiące od maja do listopada.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Cypr – języki i podstawowe zwroty Cypr – języki i podstawowe zwroty
Cypr podzielony jest na dwa obszary kulturowo-językowe. Dlatego też, choć większość z nas będzie się komunikowała...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...