Jeśli marzy nam się urlop w samym sercu Morza Śródziemnego – Malta będzie wyborem idealnym. To niewielkie wyspiarskie państwo położone jest w odległości niecałych 100 km na południe od Sycylii i około 250 km od północnych wybrzeży Afryki.

Malta | Turkusowa Comino Island

Malta | Turkusowa Comino Island (by Ivan Prole na licencji FreeImages)

Populację Malty stanowi ponad 400 tysięcy osób, zamieszkujących trzy największe wyspy archipelagu: Maltę, Gozo i Comino.

Pogoda na Malcie

Tym co przyciąga turystów na Maltę jest fakt, że pakując urlopowe bagaże, spokojnie mogą zapomnieć o parasolu.

Przez cały rok panuje tu niezwykle łagodna, wiosenna pogoda i choć występuje pora deszczowa (październik-luty), wskaźnik opadów na Malcie wciąż pozostaje jednym z najniższych w całej Europie. Również nie musimy się obawiać nadmiernego upału, gdyż gorącą, letnią pogodę łagodzi orzeźwiająca północno-zachodnia bryza.

Malta wydaje się być krainą, gdzie zawsze panuje wiosna. Nie występują tu gęste mgły czy ostre wiatry lub nieprzyjemne niskie temperatury. Średnia temperatura powietrza waha się od 14°C zimą do 32°C latem.

Geografia i przyroda

Maltańskie wyspy są zróżnicowane geograficznie i przyrodniczo, co jest zjawiskiem dość nietypowym na tak niewielkim terenie (państwo zajmuje powierzchnię ok. 316 km²).

Ładna, zielona roślinność (pinie, makia, mimozy) występuje głównie na Gozo i Comino. Sama Malta jest wyspą wysoce rozwiniętą o rozbudowanej infrastrukturze, zatem spotkamy tu przede wszystkim przeróżne sukulenty – rośliny przystosowane do życia w gorącym i suchym klimacie, dzięki sprytnym mechanizmom gromadzenia wody.

Malta | Charakterystyczne maltańskie drewniane balkony

Malta | Charakterystyczne maltańskie drewniane balkony (by Enrico Corno na licencji FreeImages)

Plaże Malty

Także linia brzegowa kraju – licząca 140 km długości – jest bardzo zróżnicowana. Na Malcie znajdziemy niemal wszystkie rodzaje plaż: piaszczyste (głównie na północy wyspy), kamieniste i te o malowniczych skalnych występach wdzierających się w błękit morza (klify występują przede wszystkim na południu Gozo i Malty). Wybrzeża wschodnie i zachodnie pełne są zatok i niewielkich półwyspów.

Turystyka

Nie ma wątpliwości, że turystyka stanowi ważny filar maltańskiej gospodarki. To niewielkie państewko łączy się zresztą świata za pośrednictwem lotniska Malta International Airport (przez miejscowych zwanego Luqa Airport), znajdującego się w odległości ok 9 km od Valletty.

Malta | Tradycyjne łodzie rybackie w St. Julian's

Malta | Tradycyjne łodzie rybackie w St. Julian's (by Heiko Maus na licencji FreeImages)

Atrakcje

Równie bogate jak miejscowe krajobrazy jest dziedzictwo kulturowe Malty: tajemnicze megalityczne konstrukcje sąsiadują tu z majestatycznymi fortyfikacjami joannitów i z tradycyjnymi maltańskimi domami o pięknych drewnianych balkonach.

Malta jest największą wyspą archipelagu, zarówno pod względem zajmowanej powierzchni, jak i liczby ludności. Do najpiękniejszych miast wyspy należy na pewno, wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, stolica wyspy – Valletta a także dawna stolica – Mdina, położona w samym sercu wyspy i pięknie ulokowana na wzgórzu.

Malta | Pastelowa Valletta

Malta | Pastelowa Valletta (by Massimo Zunino na licencji FreeImages)

Gozo to zaciszne miejsce o wiejskim charakterze, które kusi turystów piaszczystymi plażami, malowniczymi klifami, bujną roślinnością i prostotą życia tutejszych, niezwykle gościnnych mieszkańców.

Comino pełniło niegdyś zaszczytną rolę fortecy, broniącej sąsiednich wysp przed najeźdźcami. Dziś na Comino podziać możemy XVII-wieczną Wieżę Świętej Marii. Miłośników nurkowania kusi znajdują się tu bajeczna cieśnina Blue Lagoon (Błękitna Laguna).

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Narty na Cyprze Narty na Cyprze
Wakacje na Cyprze kojarzą nam się głównie z gorącym słońcem i błogim wypoczynkiem na śródziemnomorskiej plaży...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Dlaczego warto jechać do Hiszpanii? Dlaczego warto jechać do Hiszpanii?
Hiszpania jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków, którzy pokochali ten kraj za gościnność...