Malta jest najmniejszym krajem Unii Europejskiej. W niespełna 2 godziny można się przemieścić z jednego na drugi kraniec wyspy.

Malta | Przystanek autobusowy w mieście Sliema
Malta | Przystanek autobusowy w mieście Sliema (by Roberto Cilenti )

Komunikacja miejska

Malta choć tak mała, jest świetnie skomunikowana. Niemal w każdy zakątek wyspy dostaniemy się autobusem. W stolicy Malty – Valettcie, znajduje się największy dworzec autobusowy.

Dwugodzinny bilet dla turystów kosztuje 1,5 euro, tygodniowy – 21 euro. Bilety kupuje się w terminalach autobusowych, automatach biletowych oraz u kierowców.

Wszystkie autobusy są klimatyzowane, dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Warto wiedzieć, że jeśli kierowca uzna, że autobus jest pełny, nie wpuści więcej pasażerów.

Ciekawostki:

  • Do autobusu wchodzi się tylko przednimi drzwiami.
  • Autobusy są jedynym środkiem komunikacji miejskiej na Malcie.
  • Autobusy oznaczone znakiem „X” jeżdżą na lotnisko.
  • Na północy kraju autobusy odjeżdżają co kilka, kilkanaście minut. Na południu jest już gorzej – średnio czeka się godzinę.
  • Autobusy są w kolorze zielono-białym.
  • Bilety dwugodzinne kupione na Malcie nie obowiązują na Gozo.

Taksówki

Po Malcie można podróżować też taksówką. Te zawsze są w kolorze białym i swoje postoje mają w miejscach najczęściej uczęszczanych przez turystów, np. na dworcu w Valettcie, przy lotnisku czy porcie w Cirkewwa.

Rowery

Kolejnym środkiem komunikacji, którym można podróżować po Malcie są rowery, choć trzeba przyznać, że rowerzyści nie są tu często widywani. Wąskie uliczki, brak poboczy, wysokie wzniesienia i temperatury nie sprzyjają, ale trzeba przyznać, że ten środek transportu daje możliwość dogłębnego poznania wyspy.

Na Malcie znajdują się dwie trasy rowerowe: na wschodnim wybrzeżu, od Birzebuggi, przez Fort św. Lucjana i Marsaxlokk do Xghajra, i po zachodniej części wyspy, od Dingli, przez Rabat aż do Melliehy.

Koszt wynajęcia roweru to około 10 euro za dzień.

Malta | Skuterem przez Maltę…
Malta | Skuterem przez Maltę… (by sludgeulper )

Wynajęcie samochodu

Na Malcie jest też wiele wypożyczalni samochodów (np. na lotnisku). Dzięki niemu w komfortowych warunkach zwiedzimy całą wyspę, ale są też minusy – problemy z parkowaniem. Pamiętajmy, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.

Koszt wynajęcia samochodu na dobę to koszt od 20 euro (w zależności od modelu i miesiąca – poza sezonem jest taniej). Im więcej dni, tym cena za dobę będzie niższa.

Prom, motorówka

Na Gozo dostaniemy się promem wypływającym z miasta Cirkewwa. Na promie dostępne jest darmowe Wi-Fi. Bilet kupuje się w drodze powrotnej, koszt to 4,65 euro.

Na Comino dostaniemy się motorówką za 15 euro, która może na nas zaczekać i przywieźć na Maltę lub na Gozo.

Malta | Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny
Malta | Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny (by landii )

Skutery

Warto też zastanowić się nad skuterami. Na Malcie i Gozo jest dużo wypożyczalni. Najdroższe są na lotnisku, gdzie za dobę w szczycie sezonu turystycznego zapłacimy około 35 euro. W mniejszych wypożyczalniach np. w Valettcie zapłacimy około 20 euro za dobę.

Transfer z lotniska

Jeśli przylatujemy na Maltę w nocy, niestety nie dostaniemy się do hotelu autobusem. Pozostaje nam taksówka albo bus z firmy Malta Transfer. Bilet na przejazd można kupić jeszcze w Polsce w cenie 6 euro. Kupując na miejscu zapłacimy 10 euro. Po odebraniu bagażu należy kierować się do wyjścia, następnie wąskim korytarzem, do ponumerowanych boksów. Malta Transfer ma numer 12.

Podczas rezerwacji przejazdu podaje się dokładne dane, numer lotu oraz hotel, w którym będziemy zakwaterowani (w przypadku mniejszych, nieuwzględnionych na liście, należy wybrać ten najbliższy).

Rezerwacji należy dokonać w formularzu: http://book.maltatransfer.com/en/search/

Malta | Takie autobusy po Malcie już nie jeżdżą
Malta | Takie autobusy po Malcie już nie jeżdżą (by sludgeulper )

Zainteresują Cię również

Informacje dla kierowców w Portugalii Informacje dla kierowców w Portugalii
Mieszkańcy południowej Europy słyną ze swego ognistego temperamentu, który niestety zauważalny jest także na...
Charków – transport miejski Charków – transport miejski
Pod koniec XIX wieku Charków stal się znaczącym ośrodkiem przemysłowym południa Rosji. Podczas gdy w 1850 r. miasto...
Samochód na prąd? Czemu nie! Samochód na prąd? Czemu nie!
Posiadacze ekologicznych samochodów będą mogli bezpłatnie parkować w centrach miast Portugalii. Wszystko to dzięki...
Dworce i lotnisko we Lwowie Dworce i lotnisko we Lwowie
We Lwowie znajduje się osiem stacji kolejowych (najważniejsze z nich to: Lwów Główny i tzw. dworzec podmiejski),...
Ukraina - Informacje dla kierowców Ukraina - Informacje dla kierowców
Przy wjeździe na teren Ukrainy samochodem powinniśmy otrzymać tzw. dokument migracyjny poświadczający, iż nasze...
Sudak – jak tam dotrzeć? Droga do Sudaku Sudak – jak tam dotrzeć? Droga do Sudaku
Sudak leży na południowo-wschodnim wybrzeżu, więc wiodą do niego drogi zarówno lądowe, jak i morskie...

 

Przeczytaj również

Festiwal kwiatów – Anthestiria

Na powitanie wiosny Cypryjczycy organizują doroczny festiwal kwiatów. To radosne i pachnące święto miało swój początek już w starożytności –…

Tłusty Tydzień w kozackim chutorze

Przodkowie dzisiejszych Ukraińców kilka dni przed Maślenicą (Maslenicą) nazywali „tłustym tygodniem”, a w niektórych regionach „pstrym”, ponieważ w środę i…

Stadion Miejski (Wrocław)

Projekt wrocławskiego stadionu powstał w niemieckim konsorcjum JSK Architekci – w tym samym, który ma na swoim koncie takie zrealizowane…

Stadion Olimpijski (Kijów)

Stadion w Kijowie jest główną areną sportową Ukrainy i jednym z największych stadionów w Europie. Jest częścią Narodowego Kompleksu Sportowego…

Koloseum

Amfiteatr Flawiuszów, znany lepiej jako rzymskie Koloseum, powstał w drugiej połowie I w. n.e. Jak nazwa wskazuje – budowla ta…

Kiedy jechać do Moskwy?

Przed zaplanowaniem podróży do Moskwy – największego miasta w Europie – dobrze jest zapoznać się nieco z warunkami klimatycznymi i…

Cypr Last Minute

Chociaż wiele osób preferuje zaklepać sobie wyjazd wakacyjny jeszcze na kilka miesięcy przed sezonem letnim, niektórzy czekają do ostatniej chwili,…

Portugalskie pączki malasada

Portugalczycy analogicznie do naszego Tłustego Czwartku świętują Tłusty Wtorek (Mardi Gras), wypadający tuż przed Środą Popielcową.