Malta jest najmniejszym krajem Unii Europejskiej. W niespełna 2 godziny można się przemieścić z jednego na drugi kraniec wyspy.
Malta | Przystanek autobusowy w mieście Sliema (Bus Stop by Roberto Cilenti na licencji CC BY-ND 2.0)
Komunikacja miejska
Malta choć tak mała, jest świetnie skomunikowana. Niemal w każdy zakątek wyspy dostaniemy się autobusem. W stolicy Malty – Valettcie, znajduje się największy dworzec autobusowy.
Dwugodzinny bilet dla turystów kosztuje 1,5 euro, tygodniowy – 21 euro. Bilety kupuje się w terminalach autobusowych, automatach biletowych oraz u kierowców.
Wszystkie autobusy są klimatyzowane, dostosowane dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Warto wiedzieć, że jeśli kierowca uzna, że autobus jest pełny, nie wpuści więcej pasażerów.
Ciekawostki:
- Do autobusu wchodzi się tylko przednimi drzwiami.
- Autobusy są jedynym środkiem komunikacji miejskiej na Malcie.
- Autobusy oznaczone znakiem „X” jeżdżą na lotnisko.
- Na północy kraju autobusy odjeżdżają co kilka, kilkanaście minut. Na południu jest już gorzej – średnio czeka się godzinę.
- Autobusy są w kolorze zielono-białym.
- Bilety dwugodzinne kupione na Malcie nie obowiązują na Gozo.
Taksówki
Po Malcie można podróżować też taksówką. Te zawsze są w kolorze białym i swoje postoje mają w miejscach najczęściej uczęszczanych przez turystów, np. na dworcu w Valettcie, przy lotnisku czy porcie w Cirkewwa.
Rowery
Kolejnym środkiem komunikacji, którym można podróżować po Malcie są rowery, choć trzeba przyznać, że rowerzyści nie są tu często widywani. Wąskie uliczki, brak poboczy, wysokie wzniesienia i temperatury nie sprzyjają, ale trzeba przyznać, że ten środek transportu daje możliwość dogłębnego poznania wyspy.
Na Malcie znajdują się dwie trasy rowerowe: na wschodnim wybrzeżu, od Birzebuggi, przez Fort św. Lucjana i Marsaxlokk do Xghajra, i po zachodniej części wyspy, od Dingli, przez Rabat aż do Melliehy.
Koszt wynajęcia roweru to około 10 euro za dzień.
Malta | Skuterem przez Maltę… (Lambretta scooter, Malta by Sludge G na licencji CC BY-SA 2.0)
Wynajęcie samochodu
Na Malcie jest też wiele wypożyczalni samochodów (np. na lotnisku). Dzięki niemu w komfortowych warunkach zwiedzimy całą wyspę, ale są też minusy – problemy z parkowaniem. Pamiętajmy, że na Malcie obowiązuje ruch lewostronny.
Koszt wynajęcia samochodu na dobę to koszt od 20 euro (w zależności od modelu i miesiąca – poza sezonem jest taniej). Im więcej dni, tym cena za dobę będzie niższa.
Prom, motorówka
Na Gozo dostaniemy się promem wypływającym z miasta Cirkewwa. Na promie dostępne jest darmowe Wi-Fi. Bilet kupuje się w drodze powrotnej, koszt to 4,65 euro.
Na Comino dostaniemy się motorówką za 15 euro, która może na nas zaczekać i przywieźć na Maltę lub na Gozo.
Malta | Na Malcie obowiązuje ruch lewostronny (Malta by njaminjami na licencji CC BY-SA 2.0)
Skutery
Warto też zastanowić się nad skuterami. Na Malcie i Gozo jest dużo wypożyczalni. Najdroższe są na lotnisku, gdzie za dobę w szczycie sezonu turystycznego zapłacimy około 35 euro. W mniejszych wypożyczalniach np. w Valettcie zapłacimy około 20 euro za dobę.
Transfer z lotniska
Jeśli przylatujemy na Maltę w nocy, niestety nie dostaniemy się do hotelu autobusem. Pozostaje nam taksówka albo bus z firmy Malta Transfer. Bilet na przejazd można kupić jeszcze w Polsce w cenie 6 euro. Kupując na miejscu zapłacimy 10 euro. Po odebraniu bagażu należy kierować się do wyjścia, następnie wąskim korytarzem, do ponumerowanych boksów. Malta Transfer ma numer 12.
Podczas rezerwacji przejazdu podaje się dokładne dane, numer lotu oraz hotel, w którym będziemy zakwaterowani (w przypadku mniejszych, nieuwzględnionych na liście, należy wybrać ten najbliższy).
Rezerwacji należy dokonać w formularzu: http://book.maltatransfer.com/en/search/
Malta | Takie autobusy po Malcie już nie jeżdżą (Malta Buses - EBY 503, 571, Zejtun Feb 2011. by Sludge G na licencji CC BY-SA 2.0)
Zainteresują Cię również





