Berlin jest miastem pełnym atrakcji i spokojnie można by je zwiedzać przez tydzień. Dla osób dysponujących jednak okrojonym czasem i niezbyt pokaźnym portfelem przedstawiamy weekendowy i niskobudżetowy plan zwiedzania miasta.
Berlin | Spacer po mieście (by M.J.)
Dzień 1 – spacer po mieście
Przyjeżdżamy do Berlina po południu i pierwsze swoje kroki kierujemy do hotelu, w którym uprzednio wcześniej zarezerwowaliśmy dwa noclegi. Odszukanie danego adresu może nam zająć chwilę, a potem jeszcze znalezienie dogodnego, darmowego miejsca parkingowego, ale w końcu wstąpimy w progi hotelu, zameldujemy się, zostawimy bagaże i odsapniemy.
Niebawem możemy ruszać na podbój Berlina.
Nie zapomnijmy zaopatrzyć się (w hotelu lub w kiosku) w Berlin WelcomeCard – kartę, która umożliwi nam swobodne przemieszczanie się komunikacją publiczną po mieście w określonym czasie (np. 48 lub 72 h) i dodatkowo zapewni kilka zniżek na jedzenie czy pamiątki.
Pierwszego dnia, a właściwie już wieczora, proponujemy spontaniczny wypad do centrum miasta: pierwsze rozeznanie w komunikacji miejskiej, podziwianie Ampelmannów (słynnych ludzików ze świateł ulicznych), spacer aleją Unter den Linden, odszukanie Bramy Brandenburskiej i Reichstagu, podziwianie zieleni w Tiergarten i zdobyczy nowoczesności (wieża telewizyjna) na Alexanderplatz, a w drodze powrotnej – upajanie się widokiem Berlina nocą.
Berlin | Muzea Berlina (by M.J.)
Dzień drugi – Muzeum Techniki i Charlottenburg
Miłośników techniki oraz wszelkich ciekawostek związanych ze zjawiskami atmosferycznymi czy tajnikami przeróżnych rzemiosł z pewnością zainteresuje Technikmuseum (Muzeum Techniki). Koleje, statki, lotnictwo, browarnictwo, komputery i fotografia to tylko niektóre tematy poruszane na tutejszych wystawach.
Uwaga: w tym obiekcie spędzimy co najmniej 4 godziny i to przy dość szybkim tempie zwiedzania!
Teraz możemy się udać do niezwykle ciekawej dzielnicy Charlottenburg. Co warto zobaczyć w tym miejscu? Na pewno słynny Dworzec Zoo (kojarzycie książkę i film „My, dzieci z dworca Zoo”?) i pobliski Kościół Pamięci z charakterystyczną ułamaną wieżą.
Nie możemy też ominąć obiektu, od którego cała dzielnica wzięła nazwę, a mamy tu na myśli Pałac Charlottenburg z bajecznymi ogrodami w stylu francuskim.
Berlin | Berlińskie parki i ogrody (by M.J.)
Dzień trzeci – sztuka starożytna
Następna w kolejności niech będzie malownicza Wyspa Muzeów. Na początek możemy sobie poleżeć na trawce pod berlińską katedrą (Berliner Dom) i podjąć decyzję o tym, które z okolicznych muzeów zwiedzamy:
1. Muzeum im. Bodego (Bodemuseum)
2. Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)
3. Nowe Muzeum (Neues Museum)
4. Starą Galerię Narodową (Alte Nationalgalerie)
5. Stare Muzeum (Altes Museum).
W zależności od tego, co wybierzemy, możemy zakupić bilet obejmujący jedną lub kilka atrakcji naraz.
Absolutnym must see są obiekty 2. i 3. W Pergamonmuseum zobaczymy zjawiskowy Ołtarz Pergamoński i Bramę Isztar, zaś w Neues Museum – kolekcję egipską z najsłynniejszym na świecie popiersiem faraońskiej małżonki Nefertiti.
Na każde z tych muzeów również musimy przeznaczyć co najmniej 2-3 godziny.
Po tak intensywnym zwiedzaniu pozostaje nam znaleźć atrakcyjne miejsce na obiad (można poszukać jakiejś knajpki przy malowniczej, szczególnie wieczorem, Albrechtstraße) i zacząć się pomału oswajać z wizją powrotu do domu.
Zainteresują Cię również