Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze kilkaset lat temu był małą rybacką wioską, powstałą w miejscu dogodnej przeprawy przez Szprewę.

Berlin | Brama Brandenburska

Berlin | Brama Brandenburska (20100605_Brandenburg_Gate_019 by Christopher John SSF na licencji CC BY 2.0)

Po utworzeniu Rzeszy Niemieckiej w 1871 roku Berlin wzrósł do rangi centrum politycznego, kulturalnego i naukowego Niemiec.

Przed wybuchem II wojny światowej Berlin liczył ponad 4 miliony mieszkańców. Wojna przyniosła miastu straszliwe skutki, doprowadzając do zniszczenia zarówno zabytków kultury, jak i przemysłu stanowiącego dźwignię jego rozwoju.

Mur berliński

W 1961 roku władze miasta zdecydowały o budowie słynnego muru berlińskiego, aby uniemożliwić ucieczkę niezadowolonych obywateli na stronę zachodnią. Mur upadł dopiero w 1989 roku. Dziś pozostał po nim tylko wąski pas bruku poprowadzony przez miasto ku pamięci dawnej granicy. Przez wiele lat był symbolem podzielonych Niemiec, granicą wolnego świata, istniejącą nie tylko w wymiarze fizycznym, ale także kulturowym i ekonomicznym. Upadek muru zjednoczył Berlin, uczynił z niego stolicę zjednoczonych Niemiec i nadał rozmach jego rozwojowi w kierunku wielkiej europejskiej metropolii jaką jest obecnie.

Wielki plac budowy

Choć dzisiaj Berlin jest ogromnym placem budowy, dostrzega się w tym jasno i konsekwentnie realizowany cel architektoniczny. Zmieniają się całe dzielnice miasta, rosną projektowane z rozmachem budynki, parki i centra rozrywki.

Berlin | Berliner Dom – Katedra Berlińska

Berlin | Berliner Dom – Katedra Berlińska (by A. K.)

Centrum kultury

Ma tu swoją siedzibę 210 wydawnictw książkowych, 10 dzienników oraz wiele stacji telewizyjnych i radiowych.

Położenie miasta na styku z Europą Środkowo-Wschodnią dodaje miastu znaczenia i motywuje inwestowanie środków w jego rozwój i rozbudowę.

Berlin to także obecnie jedno z ważniejszych centrów kultury w Niemczech. Muzea i zbiory ulokowane na Wyspie Muzeów, zaliczane do najwspanialszych na świecie, zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Są tu trzy opery, sale koncertowe, filharmonia, teatry i kompleksy kinowe. Wielką wagę przywiązuje się do rozwoju nauki i badań naukowych.

Centrum gospodarcze i naukowo-badawcze Adlershof określane jest mianem największego parku technologicznego Europy.

Zielona metropolia

Niewiele jest na świecie metropolii posiadających tak dużo obszarów zieleni. Kontrastuje ona z nowoczesną, śmiałą architekturą centrum miasta i arteriami komunikacyjnymi. W środku leży ogromny park Tiergarten – ulubione miejsce zabaw i wypoczynku mieszkańców Berlina.

Las Grunewald położony w południowo-zachodniej części miasta zachęca do spacerów i wypraw rowerowych. Jeziora Wannsee i Müggelsee są idealnym miejscem do pływania, wypoczynku na plaży i żeglowania lub rejsu statkiem.

Największe w Niemczech Zoo ze swoją różnorodnością zwierząt, wspaniałym akwarium i ptaszarnią zaprasza do zwiedzania.

Berlin | Gmach Reichstagu

Berlin | Gmach Reichstagu (by A. K.)

Czas wolny

Oprócz licznych atrakcji kulturalnych i wypoczynkowych Berlin kusi mnogością wspaniałych restauracji i kafeterii, klubów tętniących życiem do białego rana czy eleganckimi i nowoczesnymi centrami handlowymi. Gdziekolwiek zajrzymy, coś przykuje naszą uwagę, zachwyci i rozbawi, bo miasto to przepełnione jest energią i radością a jego mieszkańcy z pewnością zadbają o dobre samopoczucie gości.

Program obowiązkowy dla każdego turysty:

 

Gmach parlamentu Rzeszy (Reichstag) – monumentalny, neorenesansowy gmach stanowiący siedzibę parlamentu niemieckiego został wzniesiony pod koniec XIX wieku jako budynek reprezentacyjny. W 1994 roku na dachu wzniesiono 23-metrową szklaną kopułę wieńczącą budowlę. Stanowi ona dziś nie tylko jeden z najbardziej charakterystycznych punktów nowoczesnej architektury w mieście, ale przede wszystkim platformę widokową dla zwiedzających. (Reichstagsufer 8)

Brama Brandenburska – symbol zjednoczenia Niemiec i znak identyfikacyjny Berlina. W obecnym kształcie wzniesiona pod koniec XVIII wieku w miejsce dotychczasowej bramy znaczącej zachodnie krańce miasta. Monumentalna budowla wysokości 26 metrów, wsparta na sześciu kolumnach doryckich, posiada pięć przejazdów i zwieńczona jest wspaniałą rzeźbą wysokości 5 metrów, przedstawiającą boginię pokoju Eirene powożącą czterema końmi. Posiada dwie przybudówki w formie kolumnad. (Mitte, Pariser Platz)

Katedra berlińska (Berliner Dom) – architektem czuwającym na wzniesieniem tej ewangelickiej katedry w centrum Berlina był Julius Carl Raschdorff z Pszczyny. Budowa miała miejsce w latach 1894-1905. Katedra reprezentuje styl późnego renesansu włoskiego. W 1975 r. przeprowadzono tu prace renowacyjne po zniszczeniach wojennych. Jest to jeden z największych i najpiekniejszych kosciółów w niemieckiej stolicy. W jego podziemiach natrafimy na kryptę grobową rodu Hohenzollernów. (Mitte, Am Lustgarten 1)

Berlin | Ampelmann, czyli „człowiek ze świateł” – jeden z symboli Berlina

Berlin | Ampelmann, czyli „człowiek ze świateł” – jeden z symboli Berlina (by A. K.)

Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma – wzniesiony w XIX wieku przez cesarza Wilhelma II ku pamięci jego dziadka. Kościół ucierpiał w czasie bombardowania w 1943 roku. Plany odbudowy były różne, ostatecznie jednak postanowiono postawić 68-metrową częściowo zestrzeloną wieżę jako wyraz antywojennych przekonań. (Breitscheidplatz, Charlottenburg)

Pałac w Charlottenburgu – olbrzymi pałac barokowy położony w zachodniej dzielnicy Berlina, wzniesiony w 1695 roku dla przyszłej królowej Zofii Karoliny. Wspaniały budynek otoczony jest unikalnym i bajkowym ogrodem barokowym. Cały zespół odznacza się wspaniałą architekturą wersalskich wnętrz, w których podziwiamy kolekcję dzieł sztuki najwybitniejszych twórców. (Spandauer Damm 20)

Zamek Bellevue – Zbudowany dla księcia pruskiego, Schloss Bellevue powstał jako pierwszy niemiecki pałac klasycystyczny. Usytuowany na obszarze 20 hektarów, nieopodal rzeki Spree i dużego parku Tiegarten, dziś jest oficjalną rezydencją niemieckiego prezydenta. (Spreeweg 1, Mitte)

Berlin | Pałac w Charlottenburgu

Berlin | Pałac w Charlottenburgu (by A. K.)

Wyspa Muzeów – jedyny w swoim rodzaju kompleks architektoniczny stylizowany na miasto świątyń sztuki, wpisany na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Położony na jednej z wysp na rzece Szprewie w centrum Berlina, obejmuje Muzeum im. Bodego, Stare Muzeum, Starą Galerię Narodową i Muzeum Pergamońskie. Wśród licznych i niepowtarzalnych ekspozycji znajdziemy cenne kolekcje rzeźb i malarstwa europejskiego, dzieła sztuki bizantyjskiej, zbiory sztuki starożytnej, niezwykle cenne i unikatowe obiekty sztuki i architektury babilońskiej, sumeryjskiej, asyryjskiej, greckiej czy staroegipskiej.

Muzeum Żydowskie – stworzone dla upamiętnienia holokaustu oraz prezentujące historię Żydów na przestrzeni wieków. Nie tylko sama ekspozycja jest godna uwagi. Prawdziwym dziełem sztuki architektonicznej jest sam budynek muzeum. Asymetryczny, pełen ukrytej symboliki, niezwykle oryginalny konstrukcyjnie i zawiły orientacyjnie. Stanowi przykład nowoczesnej architektury Berlina. (Lindenstraße 9-14, Kreutzberg)

Inne obiekty warte odwiedzenia:

  • Muzeum Muru Berlińskiego – (Checkpoint Charlie)
  • Muzeum Filmowe – (Potsdamer Platz)
  • Nowa Galeria Narodowa – (Potsdamer Straße 50)
  • Berliński ogród zoologiczny i akwarium – (Budapester Straße)
  • Las Grunewald z ceglaną wieżą widokową
  • Kompleks ogrodów botanicznych z różnych stron świata (Erholungspark Marzahn)

Berlin | Brama Isztar w Muzeum Pergamońskim (Pergamonmuseum)

Berlin | Brama Isztar w Muzeum Pergamońskim (Pergamonmuseum) (ishtar gate by Rajeev Rajagopalan na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zagrzeb – stolica Chorwacji Zagrzeb – stolica Chorwacji
Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...
Kiedy jechać do Budapesztu? Kiedy jechać do Budapesztu?
Węgierska stolica, ze względu na centralne położenie w Europie i brak dostępu do morza, posiada umiarkowany klimat...
Monachium – stolica Bawarii Monachium – stolica Bawarii
Monachium (München), w dialekcie bawarskim nazywane „Minga”, jest stolicą Bawarii – kraju związkowego położonego na...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...