Stolica Niemiec jest doskonałym celem podroży przez cały rok i zawsze spotkamy tu rzesze turystów z całego świata. Kto jednak chciałby poznać atrakcje Berlina w promieniach słońca, a nie kiedy pada śnieg, powinien bliżej zapoznać się z warunkami pogodowymi typowymi dla tego niemieckiego miasta.

Berlin | Wieża telewizyjna

Berlin | Wieża telewizyjna (Television Tower Berlin by Gregg Tavares na licencji CC BY 2.0)

Berlin znajduje się w umiarkowanej strefie klimatycznej na przejściu od klimatu morskiego do kontynentalnego. Niewielkie zróżnicowanie wysokości terenu w obrębie miasta stwarza bardzo jednolity klimat miejski.

Temperatura

Przeciętna temperatura roczna w Berlinie wynosi ok. 9,8°C. Najcieplejszymi miesiącami są lipiec i sierpień, natomiast najchłodniejszymi: styczeń i luty.

Gęsta zabudowa centrum miasta powoduje znaczne różnice temperatur w porównaniu do dużych, otwartych przestrzeni śródmiejskich i graniczących z miastem obszarów rolniczych.

W letnie noce te różnice temperatur dochodzą do 10°C. W tym wypadku Berlin korzysta z wysokiego udziału (ok. 40%) powierzchni zielonych w całkowitej powierzchni miasta. Do tego dochodzi duży ogród zoologiczny, las Grünewald i dawne lotnisko Tempelhof z wielkim parkiem Hasenheide. Te tak zwane „wyspy chłodu” przyczyniają się w swoim otoczeniu do powstania przyjemnie odczuwalnego klimatu.

Wietrzny Berlin

Również z wiatrami w Berlinie wiążą się dwie osobliwości. Najczęściej obserwuje się tutaj wiatry północno-zachodnie i południowo-zachodnie, które zwłaszcza zimą bywają bardzo porywiste, ale nawiewają zwykle dobrze wymieszane, czyste powietrze morskie. Inne wiatry wiejące z kierunku południowo-wschodniego do wschodniego, są związane z obszarami wysokiego ciśnienia kontynentalnych mas powietrza, co zależnie od pory roku prowadzi do bardzo gorących albo bardzo chłodnych dni.

Berlin | Tchnienie zieleni Tiergarten

Berlin | Tchnienie zieleni Tiergarten (Berlin, Tiergarten, Avril 2006 by blondetpatrice na licencji CC BY-ND 2.0)

Idealny czas na podróż

Konkretny termin pobytu w niemieckiej stolicy zależy od osobistych upodobań i zainteresowań. Ulubione przez turystów są miesiące letnie od maja do sierpnia, ponieważ zwiedzanie metropolii jest wówczas najprzyjemniejsze.

Po wyczerpujących wędrówkach można odpocząć w jednym z niezliczonych parków i ogrodów, czy w ulicznej kawiarni. Poza tym wiosną i latem tereny zielone przemieniają się w miejsca wymiany kulturalnej i sceny na wolnym powietrzu, oczarowując publiczność koncertami, przedstawieniami teatralnymi, tańcem itp.

Okres Zielonych Świątek wabi gości nie tylko kwitnącą przyrodą, która nadaje starym, klasycznym budowlom romantyczny nastrój, ale też barwnymi festiwalami i imprezami kulinarnymi.

Kto chciałby przeżyć ważne wydarzenie historyczne, z pewnością będzie zadowolony uczestnicząc 3 października w obchodach Dnia Jedności Niemiec. Odbywają się one głównie w pobliżu Bramy Brandenburskiej.

Berlin | Jeden ze słynnych berlińskich misiów – symbol miasta – w strugach deszczu

Berlin | Jeden ze słynnych berlińskich misiów – symbol miasta – w strugach deszczu (Berlin 2010 001 by stephane333 na licencji CC BY-SA 2.0)

Mniej głośne, ale za to bardziej idylliczne są liczne stoiska bożonarodzeniowe, które swoim morzem świateł wprawiają stolicę w świąteczny nastrój.

Krótko mówiąc: każdy, kto planuje podroż do Berlina stoi dosłownie przed „męką wyboru” z powodu obfitości przeróżnych atrakcji w ciągu całego roku.

Zainteresują Cię również

Berlin - zielona metropolia Berlin - zielona metropolia
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
Kiedy jechać do Norwegii? Kiedy jechać do Norwegii?
Chociaż Norwegia leży na tej samej szerokości geograficznej co Alaska, na większej części terytorium kraju panuje...
Klimat Meksyku Klimat Meksyku
Meksyk charakteryzuje się zróżnicowanym klimatem, głównie ze względu na rozległą powierzchnię i rozciągłość...
Kiedy jechać na Santorini? Kiedy jechać na Santorini?
Grecka wyspa Santorini, poza Grecją nazywana często: Santoryn, jest najbardziej wysuniętą na południe wyspą...
Berlin – miasto muzeów Berlin – miasto muzeów
Berlin – stolica i największe miasto Niemiec. Jest jedną z metropolii globalnych, a także ważnym ośrodkiem...
Kiedy jechać na Ukrainę? Kiedy jechać na Ukrainę?
Ukraina jest wciąż mało popularnym kierunkiem turystycznym, mimo że charakteryzuje się licznymi walorami i jest...