Któż z nas nie lubi kupowania pamiątek? To naprawdę urocza tradycja praktykowana właściwie w każdym zakątku świata. Każdy bowiem pragnie przywieźć ze sobą do domu choćby najmniejszy akcent udanej podróży.

Co zatem warto kupić w Berlinie?

Berlin | Gadżety z Ampelmannem, czyli człowieczkiem ze świateł

Berlin | Gadżety z Ampelmannem, czyli człowieczkiem ze świateł (by M. J.)

Spacerując ulicami stolicy Niemiec natkniemy na mnóstwo sklepów z pamiątkami: od tych niczym się nie wyróżniających poprzez charakterystyczne tylko dla Berlina po absolutne zakupowe perełki.

I love Berlin

„I love Berlin” – taki napis znajdziemy na mnóstwie koszulek, kubeczków, toreb ekologicznych, breloczków, zapalniczek, magnesów – i wszystkiego co tylko może przyjść go głowy. Słowo „love” najczęściej jest tu zastępowane rysunkiem czerwonego serca.

Motyw uroczystej i widocznej (jeśli znajduje się na koszulce czy czapce z daszkiem) deklaracji miłości do miejsca, w którym się akurat znajdujemy jest popularny w wielu miastach całego świata. Gadżety z takim napisem będą uroczą pamiątką, która może być traktowana z przymrużeniem oka lub stanowić wyraz autentycznej fascynacji danym miejscem.

BERLIN

Innym charakterystycznym i bardzo atrakcyjnym wizualnie motywem pojawiającym się na pamiątkowych gadżetach jest napis „BERLIN” w postaci kolorowych kwadratów (każdy zawiera jedną literę) na czarnym tle. Oczywiście możliwe są także inne wariacje kolorystyczne, ale wyżej wspomniana jest najpopularniejsza.

Napis BERLIN w tej formie jest znakiem handlowym stolicy – kolorowym, eleganckim i energetycznym jak samo miasto.
Przeróżne gadżety z kolorowym napisem BERLIN znajdziemy w tzw. Berlin Stores.

Ludziki ze świateł

Prawdziwą furorę robi w Berlinie tzw. Ampelmann, czyli człowieczek ze świateł. To nic innego jak czerwona stojąca lub zielona krocząca postać będąca elementem berlińskich świateł ulicznych.

Zwiedzając Berlin szybko przekonamy się, że miejscowa sygnalizacja świetlna nie ogranicza się do nudnych okrągłych świateł. W wielu miejscach właśnie Ampelmann „powie” nam, czy mamy się zatrzymać, czy możemy śmiało przechodzić przez jezdnię.

Ampelmann doczekał się oczywiście swojego własnego sklepu w centrum Berlina, gdzie znajdziemy koszulki, torby, leżaki i całe mnóstwo innych gadżetów z nim w roli głównej. Ciekawym prezentem może być np. para kolczyków z jednym zielonym i jednym czerwonym Ampelmannem.

Berlin | Sklep Ampelmanna w centrum Berlina

Berlin | Sklep Ampelmanna w centrum Berlina (by M. J.)

Muzealne sklepiki

W największych berlińskich muzeach znajdują się sklepiki z pamiątkami, których asortyment częściowo dotyczy prezentowanej kolekcji.

Jeśli nie uda nam się ładnie sfotografować danego zabytku lub akurat fotografowanie jest zabronione, możemy w nich nabyć przepiękne pocztówki i foldery z fotografiami eksponatów i ich detali w najwyższej jakości. To wspaniała pamiątka zarówno na własne potrzeby, jak i dla kogoś bliskiego.

Oczywiście dostaniemy tu także przeróżne gadżety z najciekawszymi zabytkami danego muzeum: magnesy na lodówkę, zakładki do książek, gumki do ścierania, kubki, itp.

Berlin | Sklep Pinokio (Pinocchio) – magiczne rzeczy z drewna

Berlin | Sklep Pinokio (Pinocchio) – magiczne rzeczy z drewna (by M. J.)

Berlińskie misie

Przechadzając się po berlińskich sklepach z pamiątkami z pewnością nie raz natkniemy nie na motyw misia. Czy to w postaci obrazka, figurki czy maskotki – misie w Berlinie będą nas bombardowały ze wszystkich stron.

Dlaczego niedźwiedź jest symbolem Berlina?

Odpowiedzi są dwie. Po pierwsze: wspięty na tylnych łapach czarny niedźwiedź o czerwonych pazurach i z wysuniętym językiem znajduje się w herbie miasta. Po drugie: Berlin jest jednym z miast, w których odbywa się międzynarodowa akcja „United Buddy Bears”, polegająca na ustawianiu w różnych zakątkach świata 2-metrowych, kolorowych niedźwiedzi w przeróżnych pozach, jako nawołanie do tolerancji i porozumienia pomiędzy narodami.

To oczywiście tylko kilka pomysłów na pamiątki z Berlina. Jeśli jakiś szczęściarz trafi np. na pchli targ, będzie miał okazję wyłowić perełkę, o której autorowi tego artykułu nawet się nie śniło.

Berlin | Sygnalizacja świetlna w Berlinie

Berlin | Sygnalizacja świetlna w Berlinie (by M. J.)

Zainteresują Cię również

Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...
Imprezy i festiwale w Dubaju Imprezy i festiwale w Dubaju
Dubaj to miejsce, w którym odbywają się rozmaite doroczne festiwale, targi i inne ciekawe wydarzenia. Największą...
Funt brytyjski - waluta Wielkiej Brytanii Funt brytyjski - waluta Wielkiej Brytanii
Popularnie znana jako funt brytyjski, nieco bardziej oficjalnie jako funt szterling, waluta Wielkiej Brytanii, to...
Dinar tunezyjski Dinar tunezyjski
Walutą Tunezji jest dinar tunezyjski, czyli powszechnie TND. Nie należy go jednak mylić z historycznym złotym...