Niemcy - pogoda, klimat, waluta. Na odkrycie czeka Berlin, Monachium i Frankfurt i inne informacje.

Waluta w Berlinie (Euro)

in Berlin

Od 1 stycznia 2002 roku jednostką monetarną w 17 państwach Unii Europejskiej, w tym Niemiec jest euro. Przed tą datą, walutą naszych zachodnich sąsiadów była marka.

Waluta Niemiec (Euro)

in Niemcy

Wielu z nas pamięta jeszcze niemiecką markę – walutę obowiązującą w Niemczech do końca 2001 r. Marki były symbolem dobrobytu, członkowie polskich rodzin jeździli za granicę, by je zarobić, przysyłano je żonom w kopertach, a dzieciom dawano czasem w prezencie komunijnym lub na inne okazje.

Święta w Niemczech

in Niemcy

Odkrywanie zupełnie innych zwyczajów, a także wyszukiwanie różnic w tradycjach świątecznych Niemiec i Polski jest wspaniałą okazją do pogłębienia wiedzy o kulturze naszego zachodniego sąsiada.

Pamiątki z Berlina

in Berlin

Któż z nas nie lubi kupowania pamiątek? To naprawdę urocza tradycja praktykowana właściwie w każdym zakątku świata. Każdy bowiem pragnie przywieźć ze sobą do domu choćby najmniejszy akcent udanej podróży.

Oktoberfest – niemieckie święto piwa

in Niemcy

Oktoberfest to słynne niemieckie święto piwa obchodzone co roku w październiku. Czy znacie genezę tego festynu, popularnego dziś na całym świecie? Jeśli nie, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Niemcy

in Niemcy

Niemcy są federacją złożoną z 16 landów, położoną w centralnej części Europy. To zamożny kraj z doskonale prosperującą gospodarką, pracowitym, lubiącym porządek społeczeństwem i interesującymi tradycjami.

Monachium – stolica Bawarii

in Niemcy

Monachium (München), w dialekcie bawarskim nazywane „Minga”, jest stolicą Bawarii – kraju związkowego położonego na południu Republiki Federalnej.

Kuchnia niemiecka – coś więcej niż kiełbasa i kapusta

in Niemcy

Cudzoziemcom niemiecka kuchnia kojarzy się przede wszystkim z obfitymi mięsnymi daniami, kiszoną kapustą i ziemniakami.

Kolonia

in Niemcy

Kolonia (Köln) Jest czwartym pod względem liczby ludności (po Berlinie, Hamburgu i Monachium) miastem Niemiec. Miasto położone jest w Nadrenii Północnej – Westfalii, na zachodzie kraju.

Kiedy jechać do Niemiec?

in Niemcy

Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ wiele zależy od celu naszej podróży. Jeśli na przykład celem wyjazdu do Niemiec ma być shopping, najlepiej zrobić to pod koniec zimy, kiedy można liczyć na sezonowe wyprzedaże.

Kiedy jechać do Berlina?

in Berlin

Stolica Niemiec jest doskonałym celem podroży przez cały rok i zawsze spotkamy tu rzesze turystów z całego świata. Kto jednak chciałby poznać atrakcje Berlina w promieniach słońca, a nie kiedy pada śnieg, powinien bliżej zapoznać się z warunkami pogodowymi typowymi dla tego niemieckiego miasta.

Katedra w Kolonii

in Niemcy

Katedra świętego Piotra i Najświętszej Marii Panny w Kolonii jest największym kościołem tego miasta i bodaj najpiękniejszym w całych Niemczech. Historia katedry jest niezwykle bogata.

Czy warto jechać do Berlina?

in Niemcy

Szukając pomysłów na krótki, ale atrakcyjny, weekendowy wypad, wielu z nas nie docenia Niemiec. Często usłyszeć można zarzuty wobec mało przyjemnego dla ucha języka i braku typowo wakacyjnego klimatu tego kraju.

Cesarskie Kurorty

in Niemcy

Niedaleko zachodniej granicy Polski, na bałtyckiej wyspie Uznam, położone są trzy niewielkie miejscowości: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Miejscowości te noszą wspólne miano „Trzy Cesarskie Kurorty”.

Ceny w Niemczech w 2013 roku

in Niemcy

Poziom cen w Niemczech będzie dla polskiego turysty raczej wysoki. Wystarczy jednak poświęcić trochę czasu i uwagi na wyszukanie noclegowych promocji i okazyjnych cen biletów miejskich czy do muzeów (np. Berlin WelcomeCard), aby spędzić komfortowy i bezstresowy urlop za zachodnią granicą.

Berlin w 3 dni

in Berlin

Berlin jest miastem pełnym atrakcji i spokojnie można by je zwiedzać przez tydzień. Dla osób dysponujących jednak okrojonym czasem i niezbyt pokaźnym portfelem przedstawiamy weekendowy i niskobudżetowy plan zwiedzania miasta.

Berlin – miasto muzeów

in Niemcy

Berlin – stolica i największe miasto Niemiec. Jest jedną z metropolii globalnych, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i artystycznym.

Berlin - zielona metropolia

in Berlin

Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze kilkaset lat temu był małą rybacką wioską, powstałą w miejscu dogodnej przeprawy przez Szprewę.